Wpisy

Fotograficznie: Gardens by the Bay, Singapur


Drugiego dnia naszego pobytu w Singapurze wybraliśmy się na dłuuuuuugi spacer po mieście. Po południu dotarliśmy do ogrodów botanicznych Gardens by the Bay. Było to świetną odskocznią od miejskiego zgiełku i z radością odpoczywaliśmy na drewnianych ławkach podziwiając to, co mieliśmy przed oczami: dziwne, kolorowe, metalowe konstrukcje, oplecione egzotycznymi roślinami, bujną roślinność, która porasta teren mający ponad 100 hektarów, kiczowate dekoracje i tłumy turystów, ale także lokalsów, zaglądających do ogrodów na lunch.


Park składa się z trzech ogrodów: Bay South Garden, Bay East Garden and Bay Central Garden. Gardens by the Bay są integralną częścią strategii singapurskiego rządu, która zakłada przekształcenia Singapuru z "Garden City" (Miasta Ogrodów) na "City in a Garden" (Miasto w ogrodzie). Głównym celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców tego państwa-miasta poprzez powiększenie powierzchni zielonych terenów.


Supertrees, czyli superdrzewa, które widzicie na zdjęciach, to drzewo-podobne struktury, które zdominowały krajobraz w ogrodach. Wysokość tych konstrukcji waha się od 25 a 50 metrów. Są to pionowe ogrody, które porośnięte są przez unikalne i egzotyczne paprocie, pnącza, orchidee i inne rośliny. "Drzewa" te wyposażone są w technologie środowiskowe, które naśladują funkcje ekologiczne drzew - ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną, która może być używana przy niektórych funkcjach superdrzew, takich jak oświetlenie. Superdrzewa mogą również zbierać wodę deszczową, która następnie wykorzystywana jest przy nawadnianiu ogrodów oraz w fontannach. Różowa konstrukcje sprawiają niesamowite wrażenie. Żałuję, że nie widziałam ich wieczorem, kiedy pięknie oświetlone ozdabiają futurystyczne ogrody.


Dwa superdrzewa połączone są ze sobą kładką (OCBC Skyway), która umożliwia zwiedzającym wdrapanie się na górę i podziwianie zapierających dech w piersiach widoków.


Z radością dzielę się z Wami informacją, że moje zdjęcie z futurystycznych ogrodów Gardens by the Bay w Singapurze zostało wyróżnione w IV EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”. Jest mi tym bardziej miło, że komisja wybierała spośród ponad 1200 prac. Moje zdjęcie, zatytułowane "Fraktalnej spirali początek" zostanie zamieszczone również w kalendarzu "Matematyka w obiektywie – 2014". Wszystkie nagrodzone w konkursie zdjęcia możecie obejrzeć tutaj.

Już 25 listopada, o godzinie 13:30 w sali senatu Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Papieża Jana Pawła II 22a odbędzie się wernisaż wystawy "Matematyka w obiektywie". Na wystawie zostaną wystawione dwa moje zdjęcia - to wyróżnione w konkursie oraz drugie, także z Singapuru, zatytułowane "Pi - dolne". Jeśli jesteś ze Szczecina - zaglądnij na wystawę (i powiedz mi potem jak było! :-)).
"Fraktalnej spirali początek" 
"Pi-Dolne"

6 komentarzy:

 1. Ze zdjęć przebija się do mnie pewna monumentalność obiektów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne zdjęcia
  no i oczywiście moje gratulacje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ułańską fantazję mają, trzeba przyznać! Szkoda, że w 2011 nie mieliśmy okazji ich jeszcze zobaczyć. Gratulujemy konkursu!

  OdpowiedzUsuń
 4. Te ogrody są niesamowite. Z daleka wyglądają jak wielkie kwiaty ;-)

  OdpowiedzUsuń