Wpisy

Transport miejski w Paryżu – porady praktyczne


Dostaję od Was coraz więcej zapytań o to, jak sprawnie przemieszczać się po Paryżu i jakie bilety na komunikację miejską kupić, żeby nie zbankrutować. Postanowiłam więc zebrać w jednym miejscu wszystkie przydatne informacje. Ile kosztują bilety? Gdzie je można kupić? Kogo obowiązują zniżki? Jakie bilety są potrzebne, aby dotrzeć na lotniska Orly i Roissy? W dzisiejszym poście przeczytacie wszystko to, co powinniście wiedzieć przed przyjazdem do stolicy Francji. Gotowi? No to ruszamy!

Ogólna organizacja transportu miejskiego w Paryżu i Île de France

Sieć transportu miejskiego w stolicy Francji jest bardzo rozbudowana. Jeśli pod uwagę weźmiemy również środki komunikacji, które docierają daleko za miasto, to wielka różnokolorowa pajęczyna połączy tysiące punktów na mapie regionu Île de France (największej francuskiej aglomeracji, którą zamieszkuje prawie 12 milionów osób). System komunikacji miejskiej w Paryżu jest bardzo dobrze zorganizowany i w miarę prosty "w obsłudze".

Do wyboru, do koloru, po paryskiej aglomeracji możemy przemieszczać się:


metrem: najpopularniejszy środek transportu. W Paryżu jest 16 linii metra (od 1 do 14, a także 3bis i 7bis). Metro jeździ, w zależności od pory dnia, co 2-8 minut i możemy się nim przemieszczać od ok. 5h00 rano do 00h30 w nocy. Co ciekawe, linie 1 i 14 są zautomatyzowane, co oznacza, że w pierwszym wagonie nie ma motorniczego (warto choć raz przejechać się z głową "przyklejoną" do szyby w pierwszm wagonie, bo wrażenie jest niesamowite :)).

tramwajami: jeżdżą równolegle do périphérique, czyli obwodnicy okalającej Paryż - to co wewnątrz peripha, to Paryż intra muros, to co poza periphem, to przedmieścia.

autobusami: nie będę się rozpisywać na temat autobusów, bo moje zdanie świetnie oddaje cytat z jednej z książek Stephen'a Clarke'a: "Niektórzy zachwycają się paryskimi autobusami i tym, jak wspaniale jest z podwyższenia przypatrywać się życiu ulicy i innym ludziom. Ale te zachwycające się osoby to albo turyści, albo szaleńcy. Przeważnie (nawet poza godzinami szczytu) w centrum Paryża szybciej da się gdziekolwiek dojść tyłem na czworakach, niż dojechać autobusem".

(pod)miejską kolejką RER: pociągi RER (oznaczone od A do E), dojeżdżające na przedmieścia, zatrzymują się na większych stacjach w Paryżu. Kursują rzadziej niż metro, a odległości między stacjami są większe. W 1 i 2 zonie obowiązuje te same bilety, co na metro.

Rodzaje i ceny biletów

Poniżej przygotowałam dla Was rozpiskę różnych rodzajów biletów. Planując pobyt w Paryżu i przemieszczanie się po mieście warto wziąć pod uwagę:
 • ile dni zostajemy w Paryżu oraz jakie to są dni tygodnia;
 • w którym miejscu w mieście (lub na jego przedmieściach) mieszkamy (czy jest to 1-2 zona, czy dalsze przedmieścia);
 • gdzie chcemy się przemieszczać (czy będziemy poruszać się intra muros, czy planujemy wyjazd do Wersalu albo Disneylandu);
 • ile mamy lat (dla osób do 26 roku życia w weekendy polecam Ticket Jeunes).
Bilety kasujemy w bramkach wchodząc do metra i nie wyrzucamy ich do końca przejazdu (albo, w przypadku biletów dziennych/kilkudniowych, do końca upływu daty ważności). Przesiadając się czasami konieczne jest ponowne "przepuszczenie" biletów przez bramki. Wszystkie bilety można kupować w okienkach na stacjach metra oraz w czynnych całą dobę automatach (w których dostępne jest angielskie menu).

Jak już zaopatrzeni w bilety wsiądziecie do metra, miejcie oczy dookoła głowy i uważajcie na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych liniach (torebki i plecaki warto trzymać przed sobą).

Zachęcam Was również do zajrzenia na stronę ratp, na której znajdziecie mapy, rozkłady i wszystkie potrzebne informacje dotyczące komunikacji miejskiej w Île de France.


Bilet pojedynczy

Pojedynczy bilet (na metro/autobus/tramwaj/RER) kosztuje 1,80€. W ramach tego biletu możemy się przesiadać (z metra na metro, z metra na RER i z RER na RER w obrębie 1 i 2 zony, z autobusu na autobus, z autobusu na tramwaj i z tramwaju na tramwaj) przez 1h30 od momentu pierwszego skasowania. Uwaga! W autobusie bilety sprzedawane są po 2€ i nie można się na nich przesiadać.

Karnet 10 biletów

Karnet 10 biletów kosztuje 14,10€, a dla dziecka (poniżej 10 roku życia): 7,05€(więc bardziej opłaca się kupić karnet, niż jeździć na pojedynczych biletach).


Ticket Jeunes Week-end

Ticket Jeunes Week-end to bilet dla osób poniżej 26 roku życia, którego można używać tylko w sobotę, niedzielę i dni świąteczne. Dzięki niemu można jeździć do woli (metrem, RER, autobusami, tramwajami) w wybranych zonach. Uwaga! Nie dotyczy transportu na lotnisko (Orlybus, Orlyval, Roissybus, RER na Orly oraz Roissy). Niemniej można na nim dojechać na lotniska liniami autobusów 183 i 285 (na lotnisko Orly) i liniami 350 i 351 (na lotnisko Roissy). Na papierowym bilecie należy napisać swoje imię oraz nazwisko oraz dzień, w którym bilet jest używany.

Ceny:
Zony 1 – 3: 3,85€ 
Zony 1 – 5: 8,35€
Zony 3 – 5: 4,90€

Stacja metra Varenne. Rzeźba Le Penseur Rodina i...bezdomni.
Fot.: Monika Rosa
Bilety Mobilis

Bilet Mobilis to dzienny abonament umożliwiający poruszanie się bez ograniczeń w wybranych zonach. Można korzystać z następujących środków transportu: metro, RER, autobus, tramwaj. Uwaga, w ramach tego biletu nie można korzystać z Orlyval, Orlybus, Roissybus, RER na Orly i Roissy. Z biletem Mobilis można jednak dostać się autobusem na lotnisko Orly dzięki liniom 183 i 285, a na lotnisko Roissy liniami 350 i 351 (jeśli wykupimy bilet na 5 zon). Bilet ważny jest do północy dnia, w którym został skasowany. Przed użyciem należy na bilecie napisać swoje imię i nazwisko oraz dzień, w którym z niego korzystamy. 

Ceny:
Zony 1 – 2: 7,00€
Zony 1 – 3: 9,30€
Zony 1 – 4: 11,50€
Zony 1 – 5: 16,60€

Paris Visite

Karta Paris Visite umożliwia poruszanie się po Paryżu 1,2,3 lub 5 dni w zonach 1-3 lub 1-5 bez limitów. W ramach Paris Visit można przemieszczać się metrem, RER, liniami Transilien SNCF, autobusami, tramwajami w regionie Île de France. Bilety te są również ważne na Orlyval (dojeżdżający na lotnisko Orly), jak również na kolejkę wjeżdżającą na Wzgórze Montmartre (Funiculaire de Montmartre). Co więcej, dzięki Paris Visite można korzystać ze zniżek u 13 partnerów (np. - 20 % zniżki na bilety na Łuk Triumfalny, - 10€ zniżki na bilet normalny do Disneylandu, czy - 30% zniżki na bilet na Wieżę Montparnasse. Jeśli planujemy wyjazd do Disneylandu lub Wersalu, być może opłaca nam się wykupić kartę na 5 zon. Jeśli jednak będziemy poruszać się po samym Paryżu, karta na trzy zony w zupełności wystarczy.

Tygodniowa karta Navigo (Navigo Semaine)

Zakup karty Navigo opłaca się, jeśli zostajemy w Paryżu cały tydzień. Karta ważna jest od poniedziałku do niedzieli i dzięki niej możemy przemieszczać się bez limitów we wszystkich zonach! Koszt takiej karty (zony 1-5) to 21,25€, czyli ok. 3€ dziennie (mniej niż dwa bilety na metro). Warto zastanowić się gdzie i kiedy będziemy się przemieszczać, bo zakup takiej karty może nam się bardziej opłacać niż wykupienie Paris Visite. Uwaga! Wyrobienie karty Navigo Découverte (dla osób niemieszkających w regionie Ile de France) kosztuje 5 euro. Można to zrobić od ręki na stacji metra, wypełniając odpowiedni dokument. Należy jednak pamiętać i zaopatrzyć się w zdjęcie (jak do legitymacji). Na stacjach metra często znajdują się też automaty, w których możemy w kilka minut zrobić sobie takie zdjęcie.

Fot.: Monika Rosa
Transport z lotniska

Dojazd z lotniska Roissy CDG

Z lotniska Roissy Charles de Gaulle do centrum Paryża najszybciej dotrzemy podmiejską kolejką RER (linia niebieska B; koszt biletu to 10€) lub autobusem (RoissyBus za 11€, dojeżdża do Opery). Tańszą opcją, jednak zabierającą więcej czasu, jest dojazd do Paryża autobusami miejskimi (nr 350 lub 351).
Dojazd z lotniska Orly

Z lotniska Orly do centrum Paryża najszybciej dotrzemy również podmiejską kolejką RER (linia niebieska B do stacji Antony + kolejka Orlyval). Bilet (RER + Orlyval) kosztuje 12,05€, a podróż zabiera ok. 40 minut. Na lotnisko Orly dojedziemy również autobusem OrlyBus (za 7,70€, dojeżdża do Placu Denfert-Rochereau), tramwajem oraz autobusem podmiejskim.

Paris City Pass

Na koniec mam dla Was coś specjalnego! Paris City Pass to bardzo wygodne połączenie transferu z lotniska, biletów wstępu do najważniejszych miejsc, zniżek na niezliczone atrakcje oraz (opcjonalnie) karty na metro. Co więcej, wszystko otrzymujesz pocztą elektroniczną jeszcze przed wyruszeniem z domu, dzięki czemu nie tracisz czasu na odbiór biletów po przyjeździe (z wyjątkiem karty na metro). Obliczyłam wszystko i zakup takiej karty opłaca się bardziej niż kupowanie oddzielnie biletów do atrakcji, karty na metro i transferu z lotniska.

Co zawiera City Pass i jakie są korzyści? 


✔ Bilet omiń-kolejkę do muzeum Luwr (możesz zabrać ze sobą dzieci w wieku poniżej 18 lat, nie potrzebują biletów, mogą kierować się razem z tobą od razu do wejścia). 
✔ 3-dniowa karta metra 
✔ Darmowy bilet na wieżę Montparnasse 
✔ Bezpłatny rejs po Sekwanie 
✔ Transfer z lotniska Orly lub z lotniska Charles de Gaulle do centrum miasta
✔ Karta nie ma limitu czasowego 24 lub 48 godzin, podobnie jak inne City Passy. Odwiedź muzea i atrakcje, kiedy chcesz i we własnym tempie
✔ -20% zniżki na najlepsze muzea, atrakcje, wycieczki po mieście 

Cena karty dla osoby dorosłej (bez karty na metro) wynosi 290,30 zł, a z kartą na metro 430,16 zł.

Zachęcam Was do sprawdzenia wszystkiego na stronie Paris City Pass, na której możecie dokonać rezerwacji.


Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą Wam się w trakcie planowania pobytu w stolicy Francji. Udanego pobytu w Paryżu!Chcesz przewodnik "Jak zorganizować wyjazd do Paryża"? Zapisz się do newslettera!

* indicates required

104 komentarze:

 1. W przyszłym miesiącu wybieram się do Francji, więc szukam wszelkich informacji. Dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ten post okazał się przydatny :) Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 2. Za miesiąc wybieram się na kilka dni do Paryża. Dzięki Tobie znalazłam rzetelne, usystematyzowane i aktualne informacje. DZIĘKUJE :* :) Bardzo się przyda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję za komentarz i miłe słowa :) Cieszę się, że moje posty są przydatne w planowaniu wyjazdu do Paryża :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. A czy na bilecie jednorazowym, tym t+, da się dojechać do Bagneux? RER B da się dojechać do stacji Arcueil - Cachan, ale to już 3 zona, ponoć bilety jednorazowe są tylko na zony 1-2.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za odpowiedź, bo miałem wątpliwości co do tych jednorazówek. Mamy nocleg u Nazaretanek i po przylocie jakoś trzeba tam dojechać. Pewnie dojedziemy metrem do Mairie de Montrouge, a potem kawałek pieszo. I dzięki za namiar na tańszy nocleg u sióstr :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj mejla, to wyślę Ci rozpiskę jak dostać się do Sióstr. Najlepiej do Porte d'Orleans, a potem autobusem (187 bodajże).

   Usuń
 5. W przyszłym tygodniu wybieram się z rodziną (5 os)na kemping pod Paryżem (Iris Parc Le Chene Gris - miejscowość Pommeuse). W związku z tym mam pytanie czy lepiej/taniej dojeżdżać spod kempingu do Paryża pociągiem i w Paryżu wykupić bilet na zonę 1-3, czy lepiej samochodem podjechać do zony 5 i kupić bilet na zonę 1-5? Jak wygląda kwestia parkowania w pobliżu zony 5 lub 3, jakie są koszty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie byłam nigdy w Paryżu ani okolicach samochodem, więc niestety nie jestem w stanie pomóc w tej kwestii. Pozdrawiam

   Usuń
 6. Czy masz jakieś namiary na tanie noclegi w Paryżu? I z tego co widziałam sporo nieco tańszych noclegów jest w Villepinte, tylko która to będzie strefa i jak dojechać tam np. z centrum miasta czy lotniska Beauavis?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu znajdziesz post o tanich noclegach w Paryżu. Z tego, co się orientuję, z Villepinte do centrum jeździ RER B (szczegółu dot. transportu znajdziesz tutaj: http://www.ratp.fr/).
   Pozdrawiam!

   Usuń
 7. Tak, oczywiście. W punktach informacyjnych/w kasach na stacjach metra i RER można dostać darmowe mapki metra i mapy Paryża, bardzo dobrej jakości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. a jak tanio dojechac z lotniska Bauvais na lotnisko Charle de Gaule

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najtaniej z BVA do miasta autostopem, a potem RER B na CDG (albo całość stopem)

   Usuń
  2. z LOTNISKA BVA kursuje specjalny autobus, który dojeżdża do Porte Maillot, a z tamtąd dalsza kombinacja metrem lub rer

   Usuń
 9. Czy mogłabyś proszę wytłumaczyć co to są te "zony"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zony to są wydzielone w mieście i na jego przedmieściach strefy. W zależności od odległości od centrum różnią się cenami (biletów na RER/kolejki podmiejskie, wynajmu mieszkań, a nawet cenami w sklepach). Większość turystycznych miejsc znajduje się w zonach 1-2 i 1-5 (najdalej Disneyland i Wersal). Dokładna mapa komunikacji z rozpiską na zony:
   http://www.thecitycase.paris/uploads/5/0/2/9/50294805/s899074854640517867_p3_i3_w1200.jpeg

   Usuń
 10. Szukam szukam i się doszukać nie mogę... Ticket Jeunes Weekend - obowiązuje na linię J/L z Gare d'Asnieres do centrum albo w kierunku Defense? Strefa się zgadza, ale linie J / L to chyba nie RER, na który obowiązuje ten bilet?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w ramach Ticket Jeunes Week-end można poruszać się także pociągami w Île-de-France >> http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_21580/ticket-jeunes-week-end/

   Usuń
 11. A ja proszę o rozjaśnienie moich wątpliwości - czy mieszkając w Creteil (stacja metra 8, Maisons Alfort les Juilliotes) i zwiedzając Paryż wystarczy mi karta Visit Paris 1-3? Czy taką kartę mogę kupić w automacie?
  I czy wybierając się metrem 8 do stacji Balard wystaczy mi zwykły bilet za 1,80 euro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na metro wystarczy zwykły bilet na zony 1-2. Nie jestem pewna, czy Paris Visite można kupić w automatach, ale raczej tak (a jeśli nie, to na większości stacji są kasy.

   Usuń
 12. Witam,wybieram sie 10 wrzezsnia na tydzien z Zona pierwsy raz do Paryza,bardzo lubimy zwiedzac ,Hotel mamy blisko Stacji metra.Chcialbym wiedziec jaki najlepszy bilet bedzie aby moc sie poruszac po calym miescie no i oczywiscie Wersal i Disneyland.Dziekuje za wszystkie rady i porady,to nasz pierwszy wyjazd do Paryza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od tego co i kiedy będą Państwo chcieli zwiedzać. Zachęcam do przeczytania powyższych opisów poszczególnych biletów i zastanowienie się, który bilet najlepiej odpowie Państwa potrzebom.

   Usuń
 13. Dziekuje za Informacje,napewno wszystko poczytam ,do wrzesnia zostalo troche czasu,chcemy zwiedzic przez tydzien jak najwiecej.Hotel Mamy blisko Metro Porte Orleans.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobra lokalizacja :) Udanych przygotowań do wyjazdu!

   Usuń
 14. Bardzo dziekuje za wszelka pomoc,to nasza pierwszy wizyta w Paryzu od dawna chcielismy sie tam wybrac,spelniamy marzenie

  OdpowiedzUsuń
 15. A ja chciałabym zapytać, czy można bilet tygodniowy kupić w inny dzień tygodnia niż poniedziałek. Lecę w środę, ale itak korzystniej byłoby mi kupić bilet tygodniowy
  Pozdrawiam Cię Karolino :)
  Faktycznie bardzo fajnie i czytelnie rozpisałaś możliwości transportowe ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze zrozumiałam, to, co jest napisane na stronie (http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_21137/forfaits-navigo-mois-et-semaine/), to kartę tygodniową można kupić od piątku (poprzedzającego tydzień, w którym będzie używana) do czwartku. Więc jeśli lecisz w środę, to powinno być ok :)
   Również pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu!

   Usuń
 16. Jeżeli nie masz jeszcze ogarniętego transportu z lotniska to polecam http://autobusparyz.pl/. Za niewielkie pieniądze możesz dostać się pod sam hotel.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy to prawda ,ze od 1 sierpnia 2016 Roku osoby nie mieszkajace w Paryzu moga za 5euro+zdjecie(2,5 x 3cm) wyrobic Pass Navigo Decouvert ,ktory moga doladowywac suma 22,15 euro na caly tydzien (od poniedzialku do niedzieli do polnocy)na strefy od 1-5 (ponoc zostalo to znormalizowane od 1 sierpnia 2016).Byloby to fantastyczne bo pozwalaloby na poruszanie sie z lotnisk I na lotniska do centrum ,do Wersalu ,Disney land'u w ramach tego biletu przez tydzien.Pass Navigo Decouvert mozna wyrobic na Lotnisku zaraz po wyladowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Pragne zaznaczyc ,ze "Pass Navigo" jest tylko dla mieszkancow Paryza i dla nich jest on za darmo,natomiast dla wszystkich innych jest" Pass Navigo Decouvert" i trzeba za niego zaplacic 5euro+zdjecie.Jezeli Pass Navigo Decouvert zostanie zgubiony ,to po ptostu przepada ,bo nie jest on zarejestrowany w odroznieniu do tego ktory maja mieszkancy Paryza.Ciagle nie jestem w 100% pewna ,bo to tylko wiadomosci z website .Moze ktos kto mieszka w Paryzu napisze cos na ten temat ? Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informacje! Niestety nie jestem na bieżąco ze zmianami (ja mam navigo studenckie od 3 lat), ale jak będę w listopadzie w Paryżu, to zorientuję się co i jak, i dam znać!

   Usuń
 19. Witam do Paryża lecimy w.listopadzie -3 dorosłe osoby i dziecko do 2 lat.
  Interesuje mnie przejazd z Beauvais do centrum Paryża. Czy mogę podróżować na Pass Navigo Decouver czy najlepiej będzie skorzystać z przewozu busem? Jeśli komunikacja to jaką po kolei?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Beauvais do Paryża można się dostać albo oficjalnym autobusem, albo z polskimi kierowcami. Ewentualnie można też podjechać z lotniska do miasta Beauvais i wsiąść w pociąg do Paryża, ale cenowo wychodzi na to samo. Navigo obowiązuje tylko w Paryżu i regionie Ile de France, więc do Beauvais na nim nie dojedziemy.

   Usuń
 20. A gdzie można wyrobić kartę Navigo? Na każdej stacji metra? Jest jakiś link z miejscami,gdzie taką kartę mogę wyrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, kartę można kupić na każdej stacji metra w automacie, bądź okienku. Więcej info na stronie: http://www.navigo.fr/titres/le-forfait-navigo-semaine-comment-l-obtenir/

   Usuń
 21. Witam. Mogłabyś mi dać adres tych sióstr u których można wynająć noclegi. z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie informacje na temat noclegów znajdują się tutaj: http://www.ethnopassion.pl/2013/11/paryz-na-kazda-kieszen-tanie-noclegi-w.html
   Pozdrawiam!

   Usuń
 22. I jeszcze jedno, czy któraś z sióstr rozmawia po polsku

  OdpowiedzUsuń
 23. Cześć,mam pytanie ,w lutym z żonom wybieramy się do Paryża w jej 50 urodziny na 4 dni,wylądujemy na lotnisku Charle de Gaule we wtorek ,wykupując Pass Navigo Decouver przemieszczanie się po Paryżu w ciągu tych 4 dni bedzie bardzo tanie,jeżeli dobrze zrozumiałem,27,15 euro na osobę + jedno zdjęcie ?,chcąc się dostać do centrum musielibyśmy wykupić bilety po 10 euro w każdą stronę od osoby czyli praktycznie od wtorku do piątku będziemy poruszać się metrem ,autobusem ,tramwajem za 7,15 euro od osoby,czy to się zgadza ?czy ten Pass trzeba komuś pokazywać przed wejściem do metra czy tylko przejechać przez skaner przy wejściu ?wypełnienie tego formularza na ten Pass jest skomplikowane ?czy sam muszę wkleić zdjęcie czy dokonuje to jakaś kasjerka ?załatwię ten Pass dla nas na lotnisku ?są w metrze mapki tras,linii metra i autobusów ?tak jak w Rzymie czy Berlinie ?z góry ci dziękuję za pomoc i te parę dodatkowych informacji,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, 27e, więc jeśli będziecie Państwo jechać z CDG, to faktycznie się opłaca. Potrzebne jest zdjęcie. Kartę navigo odbija się wchodząc do metra, aby otworzyły się bramki. Czasami w metrze są kontrole i wtedy trzeba pokazać kartę kontrolerom. Nigdy nie wypełniałam tego formularza, więc nie wiem, czy jest to skomplikowane, ale raczej nie powinno być, a jeśli mieli by Państwo jakieś problemy, to na pewno pracownik stacji metra chętnie Państwu pomoże i wszystko wytłumaczy.
   Tak, w metrze można za darmo otrzymać mapkę metra, a także mapę miasta z ulicami.
   Udanego wyjazdu!

   Usuń
 24. Witam , czy ladujac na Orly , można tam kupić bilet Paris visit na 3 dni na zona 1-3, i czy na tym bilecie można dojechać z przesiadkami do Lazare Paris

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paris Visite jest ważny na orlyval, więc raczej da się kupić kartę na lotnisko. I tak, na tym bilecie można dojechać na dworzec St Lazare.

   Usuń
 25. Cześć , czy może ktoś podać adres jakiś restauracji gdzie można zjeść dobrze i przy tym niezbankrutować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzone przeze mnie restauracje znajdziesz tutaj: http://www.ethnopassion.pl/2015/09/paryz-na-sono-czyli-najfajniejsze.html

   Usuń
 26. Witam. Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy kupując Paris Visit na strefy 1-3, mogę poruszać się transportem Orlyval, czy muszę to już inna strefa? I jeszcze jedno, jeśli bilet pojedynczy obowiązuję w strefach 1-2 to jakie bilety pojedyncze obowiązują w dalszych? Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paris Visite na zony 1-5 jest ważny na Orlyval (lotnisko Orly znajduje się w zonie 4).
   Bilety na inne zony są trochę droższe od tych na zonę 1-2, to zależy od tego w jakich zonach się przemieszczamy (np. 1-3, 2-4, 4-5, itd....).

   Usuń
 27. Witam, mam pytanie w sprawie Karnetu 10 biletowego. Czy może on byc wykorzystywany przez grupe osób (i kasujemy karnet tyle razy ile jest osob w grupie) - czy każdy musi miec swój karnet. (np czy jeden karnet może być wykorzystany przez 2 osoby na 5 przejazdów - każda)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karnet nie jest imienny, więc tak - może zostać wykorzystany przez więcej niż jedną osobę.

   Usuń
 28. Cześć Karolina, lecę do Paryża a wlasciwie na lotnisko Beauvais Tille. Stamtąd chcę sie dostac w okolice Gare du Nord. Jaki sposób bedzie najprostszy i najtańszy?
  Dopiero po dotarciu do Paryża chce kupic Paris Visite Pass na 5 dni na 3 zony (bedziemy sie poruszac glownie po centrum, tylko dojazd z lotniska do hostelu i potem z hostelu na lotnisko jest dluzsza droga) - czy to dobre rozwiazanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dojazd z lotniska BVA do Paryża jest możliwy na różne sposoby: najtaniej (za darmo) > autostop. Jechałam wiele razy i nigdy nie czekałam dłużej niż kilka minut. Następnie blablacar, ale to jest trochę ryzykowne (jeśli samolot ma opóźnienie itp.). Większość ludzi jeździ oficjalnymi autobusami z BVA na Port Maillot (a stamtąd możesz metrem dostać się na Gare du Nord). Autobus kosztuje 17 euro w jedną stronę. Są też Polacy proponujący przejazdy z BVA na Port Maillot za 13-15 euro, albo pod wskazany adres za 20 euro (wygugluj, bo jest wiele firm tego rodzaju). Co do karty, to po prostu oblicz, czy Wam się to opłaca, porównując ceny różnych opcji, które opisałam w tym artykule :) Udanego pobytu!

   Usuń
 29. Witam ja wlasnie wrocilem z Paryża i bardzo mi pomogly te informacje, tutaj mam nawet filmik jak kupuje bilet https://youtu.be/UMM5niURpN0

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzień dobry Pani Karolino. Lecimy do Paryża na początku stycznia. Po przeczytaniu Pani bloga, chcemy kupić bilety typu: Tygodniowa karta Navigo (Navigo Semaine). Ale w Pani tekście jest napisane że karta ta obowiązuje od poniedziałku do niedzieli a my będziemy od czwartku do poniedziałku. Czy karta w poniedziałek będzie już nieaktywna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, dokładnie tak. Czyli od czwartku do niedzieli mogą Państwo jeździć na karcie navigo, a na poniedziałek kupić sobie np. karnet 10 biletów. Udanego pobytu!

   Usuń
 31. A jak wygląda sprawa ze zwierzętami w metrze ? Czy można, na jakich warunkach i ile to kosztuje. Wybieramy się z Mopsem i nigdzie nie mogę znaleść tych informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Mały" pies ma prawo podróżować w metrze w Paryżu, za darmo, pod warunkiem, że jest "właściwie zamknięty" w torbie lub koszu.

   RAPT nie podaje definicji "małego psa", ale wskazuje, że maksymalna wielkość worków lub koszy musi wynosić 45 cm.

   Większe psy, to znaczy te, które nie zmieszczą się w torbie lub koszu wielkości 45 cm, nie mają prawa do podróżowania metrem, z wyjątkiem psów przewodników/tych pomagających osobom niepełnosprawnym.

   Usuń
 32. Witam,bedziemy mieszkać koło Dysney Lendu,i jest tam kolejka RER,jaki bilet mamy wykupić,żeby dojechać do centrum Paryża np.bilet na 4 dni dla 4 osób i dziecka 5 lat.Bardzo proszę o pomoc,ponieważ nie mam pojęcia i nie znam francuskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Disneyland znajduje się w ostatniej 5 zonie/strefie. Tak jak opisałam w poście, są różne rodzaje biletów, zachęcam do uważnej lektury. W Internecie można również znaleźć strony, na których dojazd do parku opisany jest w innych językach, np. angielskim. Udanego pobytu.

   Usuń
 33. Cześć bardzo fajny przydatny tekst ,
  Mam zamiar jechać do Disneylandu dość dużą ekipą 5 dorosłych 4 dzieci , na 3 dni plus reszta 4 dni zwiedzania Paryża
  czytam i czytam i nadal myślę
  KOlejka RAR z lotniska do DIsneya Bilety a nie mam pojęcia a co dalej gdzie najlepiej spać ?
  Może jakies porady ?
  Z przyjemnością skorzystam :)
  martynakruk@op.pl
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różne opcje noclegów opisałam tutaj: http://www.ethnopassion.pl/2013/11/paryz-na-kazda-kieszen-tanie-noclegi-w.html
   Gdzie jeść w Paryżu: http://www.ethnopassion.pl/2015/09/paryz-na-sono-czyli-najfajniejsze.html
   Inne przydatne posty o stolicy Francji znajdują się tutaj: http://www.ethnopassion.pl/2016/06/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-paryzu.html
   Zachęcam do lektury. Udanego pobytu!

   Usuń
 34. Dzień Dobry

  Mam pytanie odnośnie "Pass Navigo Decouvert" - czy dziecko lat 11 tez płaci 21,15 EUR "Pass Navigo Decouvert" ?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile się nie mylę, na tygodniowe Navigo nie ma zniżki dla dzieci (http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_20610/enfants/). Zniżka do 12 roku życia jest na Paris Visite (warto więc rozważyć wzięcie dla dziecka takiej karty: http://www.ratp.fr/fr/ratp/v_161299/paris-visite-enfant/).

   Usuń
 35. Witaj,
  Mam pytanie odnośnie karty Navigo, czy można ją wyrobić na lotnisku Roissy CDG?

  OdpowiedzUsuń
 36. Wie ktoś jak najprościej dostać się z lotniska Beauvais do Paryża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z lotniska Beauvais do Paryża można dostać się na kilka sposobów. Najbardziej popularnym jest autobus, który wyrusza z parkingu przed lotniskiem i dociera na Port Maillot we wschodniej części Paryża. Jest również wielu Polaków proponujących dojazd do Paryża prywatnymi busikami.

   Usuń
 37. Witaj,
  będę w Paryżu w od 29 do 1 maja. Czy dla dzieci w weekend i święta komunikacja jest darmowa? Czy mogę liczyć na darmowy przejazd dzieci przez te 3 dni? Jeśli tak to proszę o informację w jakich strefach i czy trzeba wykupić jakiś zerowy bilet?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie podróżowałam po Paryżu z dziećmi, więc nie mam doświadczenia. Zachęcam się do zapoznania się z informacjami na stronie (w wielu obcych językach, m.in. po ang.): http://www.ratp.fr/en/ratp/r_61584/tickets/
   tutaj: http://en.parisinfo.com/practical-paris/how-to-get-to-and-around-paris/public-transport-paris/fares-travel-passes-reductions
   polecam także google'a :)

   Usuń
 38. Czy używając biletów karnetowych można się przesiadać tak jak przy jednorazowych?

  OdpowiedzUsuń
 39. Szukam apartamentu na dwa mies.dla studentki.Wiem,ze niektórych dzilenic nalezy unikać ze wzgl.na bezpieczeństwo.czy poza dzielnicą 18 i pheripherique doradzasz jakieś lokalizacje?Staż bedzie w okolicy Musee de Cluny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście unikałabym północy 19ki i 20ki. Sama przez rok mieszkałam w Bagneux i dało się przeżyć, chociaż nie czułam się 100% bezpiecznie. Na Twoim miejscu szukałabym w okolicach Muzeum, albo na linii metra, która do Muzeum dojeżdża, żebyś traciła jak najmniej czasu na dojazdy. A może studio u Sióstr Szarytek w 13 dzielnicy? Super warunki i dobra cena. No i bezpiecznie :)

   Usuń
 40. Cześć, wybieramy się w dniach 29.04-3.05 do Paryża. Przeglądam stronę ratp i ciągle zastanawiamy się jakie bilety powinniśmy kupić na podróżowanie po mieście. Ja jestem studentką i czy mogę na polską legitymację studenta jeździć na biletach ulgowych komunikacji miejskiej w Paryżu? Mój chłopak skończył 26 lat, więc z żadnych ulg nie skorzysta. Dojeżdżamy do Paryża na Porte Maillot, a nocleg mamy obok Gare de l'Est. Planujemy odwiedzić Stade de France(30.05) oraz Wersal (2.05). Czy polecasz nam jakieś konkretne bilety? Ja myślałam o karnecie 10 biletów dla niego, a dla mnie jeunes 1-3 strefa oraz o mobis całodniowy na wycieczkę do Wersalu. Pozdrawiam Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bilety ulgowe w Paryżu dotyczą tylko dzieci. Studenci niestety jeżdżą już na normalnych (będąc studentem jedynie kupując roczny abonament Navigo Decouverte ma się zniżkę). Dla Ciebie, jeśli nie masz jeszcze 26 lat, możesz w weekendy i święta kupować Ticket Jeunes. Możecie sami obliczyć czy bardziej opłaca Wam się jeździć na karnecie, czy korzystniejsze jest np. wykupienie karty Paris Visite albo Navigo Semaine. Udanego pobytu!

   Usuń
  2. Cześć, dziękuję serdecznie za odpowiedź:) ale mam jeszcze dwa pytania, choć może wydadzą się głupie, ale co tam. Czy jak się przesiadam na pojedynczym bilecie z karnetu to za kazdym razem muszę go kasować (tak rozumiem zapis z ratp "métro/RER et RER/RER dans Paris pendant 2h00 entre la 1ère et la dernière validation" i jest on w tej wersji ważny 2 godziny, a nie ajk wszyscy piszą 1,5 godz? Czy na biletach paryskich kolejką RER można jeżdzić w innych strefach niż tylko w pierwszej?

   Usuń
  3. Poniżej już ktoś odpowiedział na Twoje pytanie :)

   Usuń
 41. Czy jadąc metrem z Gare du Nord do Maisons Alfort (1-3 zony)
  wystarczy kupić jeden bilet ticket+ za 1,90 Euro ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maisons Alfort jest w trzeciej zonie, więc raczej trzeba kupić bilet na 3 zony (jakoś 2-3 euro kosztuje).

   Usuń
 42. Celem wyjaśnienia.
  Czy Karta Navigo Découverte jest ważna na przejazd kolejką RER-D z lotniska de Gaule'a do Centrum ?

  OdpowiedzUsuń
 43. Bilety na metro mogą być stosowane w pociągach RER (tylko jeśli przemieszczamy się w 1 strefie. Ważne jest, aby skasować bilet w specjalnych automatach, gdy przechodzimy między stacjami metra i RER, gdyż oba systemy mają oddzielne sieci biletowe. O ile bilet na metro nie jest konieczny, by wyjść ze stacji, to korzystając z pociągów RER potrzebujemy bilet, by opuścić stację, dlatego należy go zachować i nie wyrzucać.

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam serdecznie, w czasie tygodniowego pobytu w Paryżu (30.04-7.05) będziemy mieszkać w Enghien-les-Bains (5-osobowa rodzina). Czy na kolejkę z Enghien mamy kupować oddzielne bilety do Paryża i dodatkowo karty tygodniowe Navigo, czy z tej miejscowości dostanę się do miasta na kartę Navigo 1-5?
  Pozdrawiam - Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Enghien-les-Bains znajduje się w zonie 4, więc spokojnie można tam dojechać na karcie Navigo :)
   Tutaj jest więcej informacji: http://www.ot-enghienlesbains.fr/fr/article/comment-venir

   Usuń
 45. Cześć, chciałem się upewnić, że z biletem Paris Visite 1-5 będę mógł dojechać z lotniska CDG do hotelu w 13. dzielnicy, a następnie z hotelu do IFSTTAR w Marne La Vallée. To ostatnie mnie niepokoi - czy to jeszcze jest w obrębie 5. strefy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, z Paris Visite 1-5 można dostać się na/z lotnisko/a, a także do IFSTTAR (tak, to jest 5 strefa, dalej jeszcze można jechać RER A do Disneylandu).

   Usuń
 46. Dzięki za świetny tekst, bardzo pomocne informacje. Natomiast będę bardzo wdzięczny za dodatkową poradę :) przyjeżdżam za tydzień z narzeczoną i karta Navigo wydaje się najlepszym pomysłem, tylko że przylatujemy w niedzielę, więc możemy ją kupić dopiero następnego dnia. Przylatujemy na BVA, a nocujemy w hotelu Marriott blisko CDG, więc musimy się dostać z jednego lotniska na drugie. Myślałem o dojeździe linią 350 do CDG, zatem dojeżdżamy autobusem z lotniska do Porte Maillot i stamtąd musimy dotrzeć (metrem?) na przykład do La Fayette–Dunkerque gdzie łapiemy 350 do CDG. Czy dobrze rozumuję? :) ile biletów musiałbym skasować na taki przejazd i czy mogę się przesiąść z metro na autobus? Dzięki za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, z Port Maillot metrem tak jak pisałeś, albo metrem 1 do centrum (Chatelet) i tam możecie się przesiąść na RER B na lotnisko. Na Port Maillot kupujecie jeden bilet ale lotniskowy za 10 euro (nie jestem jednak pewna, czy możesz się przesiąść na tym bilecie na autobus). Może dla pewności pojedź RERem? Albo wyguglaj polskie taksówki, wożą z Beauvais na CDG, może we 2 osoby wyjdzie Wam taniej/tyle samo co busami i metrem? (Za busy i metro zapłacicie w sumie po 27e od osoby; może za podobną kwotę Polacy przewiozą Was prosto z BVA do hotelu?). Udanego pobytu!

   Usuń
 47. Cześć. Ląduję na lotnisku CDG. Tam mam zamiar kupić kartę Paris Visite (1-5). Czy będę mogła na jej podstawie przedostać się kolejką RER z lotniska w kier.centrum, czy muszę kupić jakiś dodatkowy bilet (lotniskowy)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TAK - z Paris Visite można dojechać RER z CDG do centrum.
   Zachęcam do uważnego czytania tego, co pisałam o Paris Visite we wpisie, a także komentarzy. Wszystko w nich zostało wyjaśnione!

   Usuń
 48. Jerzy
  Jesteśmy emerytami. Czy są tańsze bilety na transport .Czy są tańsze bilety do Muzeum dla emerytów. Czy są tańsze bilety na City Tours?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, są możliwe zniżki dla emerytów na abonamenty długookresowe. Nie jestem pewna, czy zniżki obowiązują na pojedyncze bilety. Nie wiem jak z muzeami. Co do wycieczek po mieście, to wątpię, żeby były takie zniżki.

   Usuń
 49. Witam Pani Karolino. Jaki rodzaj biletów zaproponowała by Pani dla dwójki dorosłych i dziecka w wieku 8 lat. Biorąc pod uwagę wyjazd do Disneylandu z centrum, przy pobycie od poniedziałku do piątku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, być może karta Navigo będzie opłacalna. Zachęcam do uważnego przeczytania o różnych opcjach biletów, które tutaj opisałam i do samodzielnego porównania cen, w zależności od tego gdzie i kiedy chcą się Państwo przemieszczać. Udanego pobytu!

   Usuń
 50. Witam. Gdzie kupić. Bilety dla 2 osoby na 5 dni w Paryzu? Bo jestem osoba nieslyszaca a moj maz jest niepelnosprawny. 28 lipca bedziemy w Paryz a 31 lipca wyjazdzamy do Katowic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, najlepiej w Państwa przypadku będzie skorzystać z automatów, które są na każdej stacji (jest kilka języków do wyboru). W czasie 4-5 dniowego pobytu w Paryżu jedną z opcji jest zakup karty Paris Visite, albo posługiwanie się pojedynczymi biletami (najbardziej opłaca się kupienie karnetu 10 biletów). Wszystko zależy od tego, gdzie będziecie chcieli się przemieszczać. Udanego pobytu!

   Usuń
 51. Dzień dobry, upewnię się: Navigo jest na tydzień, ale nie dowolny, tylko wyłącznie od poniedziałku do niedzieli, tak? Czyli od czwartku do środy nie będzie dobrym rozwiązaniem? Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, od poniedziałku do niedzieli, więc nie da się kupić od czwartku do środy. W takim przypadku trzeba by kupić 2 karty: jedną od czwartku do niedzieli i drugą od poniedziałku do środy. Może Paris Visite w połączeniu z karnetem biletów byłoby lepszym rozwiązaniem? Albo jedna karta navigo plus karnet?

   Usuń