Wpisy

Wolontariat zagraniczny - informacje praktyczne


Chcesz wyjechać za granicę, ale niekoniecznie w ramach studenckiej wymiany, czy do pracy na pełen etat? Chcesz w czasie takiego wyjazdu zwiedzić kraj, w którym będziesz, poznać bliżej jego kulturę, nauczyć się obcego języka? Dzięki krajowym i międzynarodowym projektom istnieje wiele możliwości wyjazdów na wolontariat, nie tylko do krajów europejskich. Jakie są plusy i minusy związane z taką międzynarodową przygodą? Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego projektu?

Z roku na rok pojawia się coraz więcej możliwości dla młodych, mobilnych osób, pragnących zaangażować się w działalność wolontariacką. W Internecie możemy znaleźć setki organizacji, proponujących dobrowolną, bezpłatną pracę na rzecz innych w wielu krajach, nie tylko w Europie. To, jak będzie wyglądał wyjazd na zagraniczny wolontariat zależy przede wszystkim od organizacji wysyłającej i projektu, na który się zdecydujesz.

Zastanawiając się nad wyjazdem na wolontariat zagraniczny powinieneś zadać sobie kilka pytań:

Gdzie chcesz wyjechać?
Na jak długo?
Co chciałbyś robić?
Czego chciałbyś nauczyć się przy okazji takiego wyjazdu?

Europa, Afryka, Ameryka Północna i Południowa, Australia, Azja – wybór należy do Ciebie, jednak z wyjazdem w dalszy zakątek świata wiązać się będą wyższe koszta podróży, które nie zawsze pokrywane są przez organizację wysyłającą. Wolontariat zagraniczny może trwać od kilku dni, do kilkunastu miesięcy. Może być samodzielny lub grupowy. Jeśli chcesz wyjechać na wolontariat za granicę nie musisz mieć dużego doświadczenia. Warto jednak przed wyjazdem zaangażować się w działalność wolontariacką w Polsce, żeby zobaczyć jak taka praca „smakuje”. Co więcej, kiedy będziesz aplikował na wolontariat zagraniczny, brane będą pod uwagę twoje dotychczasowe doświadczenia, znajomość języka obcego (niekoniecznie musi to być język kraju goszczącego, zazwyczaj wystarczy angielski w stopniu komunikatywnym), a także kompetencje interpersonalne.

Zachęcam Cię do zajrzenia na bloga Born Globals, gdzie znajdziesz mega artykuł "Jak wyjechać na wolontariat za granicą? Poradnik krok po kroku" - mega przydatny w organizacji wyjazdu!


Plusy i minusy wyjazdu na wolontariat

Możliwość pobytu w odległym, czasami nawet egzotycznym miejscu, poznanie nowej kultury, nauka języka obcego, spotkanie interesujących ludzi, rozwój osobisty, zdobycie doświadczenia zawodowego – to są niewątpliwe korzyści płynące z wyjazdu na wolontariat międzynarodowy. Jednak dłuższy pobyt zagranicą wiąże się także z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi, pracą, często w trudnych warunkach, kłopotami z adaptacją w nowym miejscu a także z readaptacją w rodzimym kraju po dłuższym pobycie za granicą. Warto przed podjęciem decyzji o wyjeździe na wolontariat zagraniczny rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, aby nie być zawiedzionym, a czas spędzony zagranicą wykorzystać w stu procentach.

Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego projektu?

Aby uniknąć rozczarowań, warto dobrze przygotować się do wyjazdu i dobrać projekt odpowiednio do naszych możliwości i zainteresowań. Wybierając organizację wysyłającą sprawdź, czy nie kryje się pod nią nic podejrzanego. Możesz to zrobić w Centrum Wolontariatu lub w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 

Istnieje wiele organizacji i projektów, które pokrywają wszystkie koszta związane z wyjazdem na wolontariat, inne proponują częściową pomoc finansową, są też takie projekty, za które wolontariusz musi w całości zapłacić sam.

Wybierając organizację wysyłającą oraz projekt, w którym chciałbyś wziąć udział dowiedz się, czy organizator zapewnia:

zakwaterowanie,wyżywienie,
ubezpieczenie,
kieszonkowe.

Dopytaj, czy powinieneś zapłacić „wpisowe” oraz pokryć koszta podróży (które w przypadku wyjazdu na inny kontynent mogą być spore). Pamiętaj też o podpisaniu umowy wolontariackiej, która jest dokumentem prawnym potwierdzającym Twój udział w projekcie.

Pobyt za granicą może wzbogacić oferta szkoleń z zakresu komunikacji międzykulturowej, twoich obowiązków, nadzór merytoryczny i wsparcie od strony pracowników organizacji goszczącej.


Przykładowe (sprawdzone i godne polecenia :)) projekty 

związane z wolontariatem zagranicznym


EVS – Wolontariat Europejski 
w ramach programu Youth in Action/Młodzież w Działaniu

Dla kogo: od 18 do 30 roku życia
Jak długo: od 2 do 12 miesięcy

European Voluntary Service (EVS) - to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. Wolontariat może być świetnym wstępem do kariery zawodowej, oderwaniem od codzienności, sposobem na spełnienie swoich ambicji lub idealną odpowiedzią na potrzebę uczynienia czegoś bezinteresownego dla innych.”

Więcej informacji o EVSie możesz znaleźć na stronie programu Erasmus+. Przeczytasz tam między innymi jak zorganizować wyjazd, dowiesz się również czym jest organizacja goszcząca i organizacja wysyłająca a także Youth Pass. Bardzo istotne jest, że udział w Wolontariacie Europejskim może być całkowicie bezpłatny dla wolontariusza. Projekt pokrywa 90% kosztów podróży wolontariusza na miejsce projektu i z powrotem do kraju. W czasie wyjazdu masz możliwość uczestniczenia w darmowym kursie językowym. Wolontariusz ma także zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Otrzymuje również drobne kieszonkowe na własne wydatki. Poza doświadczeniem zdobytym w czasie takiego wyjazdu, wolontariusz ma możliwość brania udziału w szkoleniach organizowanych zwykle przez Narodową Agencję kraju goszczącego. Dzięki temu można poznać innych wolontariuszy, otrzymać wsparcie oraz odpowiedzi na nurtujące pytania związane z wolontariatem a także pobytem w nowym kraju.

Zachęcam Was do zajrzenia na blogi osób, które wzięły udział w wolontariacie europejskim:

Wiola Starczewska była w portugalskim Aveiro
Justyna z bloga With love w czasie wolontariatu europejskiego zwiedziła Bułgarię 
Martyna - Life in 20 kg - spędziła 9 miesięcy w Gruzji i był to dla niej początek historii życia na emigracji 
Kuba, czyli Sądecki Włóczykij dzięki EVSowi poznaje teraz od podszewki Estonię


ASF - Aktion Suehnezeichen Friedensdienste

Jak długo: 12 miesięcy 

Organizacja Aktion Sühnezeichen Friedensdienste (Akcji Znaków Pokuty) powstała w 1958 roku z inicjatywy Lothara Kreyssiga, który odniósł się do krzywd wyrządzonych podczas II wojny światowej różnym narodom, wzywając Niemców do wystąpienia przeciwko samousprawiedliwieniu i nienawiści, do proszenia o przebaczenie oraz działania na rzecz porozumienia. ASF realizuje swoje cele przede wszystkim w formie międzynarodowego wolontariatu: krótko- i długoterminowego, a także akcji poświęconych konkretnym tematom oraz kampanii społecznych. Poprzez wielopłaszczyznowe działania ASF stara się aktywnie uczestniczyć w równoprawnym dialogu pomiędzy kulturami, próbując zwracać uwagę na kwestię znaczenia przeszłości dla współczesnych kontaktów międzyludzkich i międzynarodowych. Osoby z Polski w ramach projektów ASF mogą wyjechać do Anglii i Niemczech. Wolontariat trwa 12 miesięcy. Rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w sierpniu następnego roku. Wolontariusze pracują w ośrodkach edukacyjnych, w projektach związanych z miejscami pamięci narodowej oraz z grupami ludzi wymagającymi różnorodnej pomocy. W czasie trwania wolontariatu ASF organizuje seminaria dla wolontariuszy, które umożliwiają lepsze poznanie innych uczestników programu pracujących w danym kraju, a także pomaga w aklimatyzacji i stanowi atrakcyjną ofertę szkoleń i wymiany myśli na tematy bliskie organizacji. ASF ponosi koszty podróży wolontariusza na początku i na końcu wolontariatu, a także dojazdu na wszystkie seminaria. Wolontariusze otrzymują kieszonkowe, pieniądze na mieszkanie i wyżywienie. Więcej informacji dotyczących rekrutacji oraz projektów, w których można wziąć udział znajdziesz na stronie ASF.


AIESEC

Dla kogo: do 30 roku życia (należy mieć status studenta lub absolwenta do 2. roku po ukończeniu studiów) 
Jak długo: Wolontariat - od 6 do 8 tygodni; Praktyki od 3 miesięcy do 1,5 roku 

Międzynarodowa organizacja AIESEC organizuje wyjazdy na praktyki oraz wolontariat zagraniczny. AIESEC to jedna z największych na świecie organizacji prowadzona przez studentów i niedawnych absolwentów. W ramach programu Global Citizen AIESEC proponuje młodym osobom wyjazd na zagraniczny wolontariat. Program może być realizowany w międzynarodowym otoczeniu w instytucjach takich jak: organizacje pozarządowe, uniwersytety, szkoły, przedszkola lub podczas letnich obozów. Większość ofert proponowanych przez AIESEC ma zagwarantowany nocleg. Często też zapewnione jest jedzenie w trakcie dni pracy. AIESEC nie pokrywa jednak kosztów wiz i biletów na podróż do kraju, w którym chcemy pracować. Zajrzyj na stronę AIESEC Polska, żeby dowiedzieć się więcej o możliwościach wyjazdu na wolontariat.

W wolontariacie w Indonezji organizowanym przez AIESEC wzięła udział niedawno Jola z bloga Na lewo od centrum


Chociaż w czasie wyjazdów na wolontariat zagraniczny to praca społeczna jest priorytetem i celem pobytu, warto znaleźć czas na odkrycie miejsca, w którym się znajdziemy. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym, a przebywanie za granicą może stać niezapomnianą, międzykulturową przygodą, którą będziemy chcieli powtórzyć.

Ciekawa jestem Waszych doświadczeń! 
Wzięliście udział w wolontariacie zagranicznym? Jak wspominacie swój wyjazd? Jaką organizację wysyłającą polecacie?

5 komentarzy:

 1. Bardzo merytoryczny post :) Nie miałem pojęcia, że aż tyle wymogów trzeba spełnić, żeby wziąć udział w wolontariacie za granicą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jest tego trochę, podobnie z formalnościami, ale na pewno wyjazd wart jest małej walki z biurokracją! :)

   Usuń
 2. Dziękuję za wspomnienie o mnie. Polecam EVS-a, jako dobrą formę na przygodę życia, lekcje samodzielności i zaradności. Oraz jest to świetna okazja, by zanurzyć się w kulturze innego kraju. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  mam 32 lata i chętnie zmieniłam pracę ale tez spróbowała czegoś innego w życiu, kiedy studiowałam nie było takich możliwości wyjazdu za granicę, może coś Pani mi polecić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, niestety nie orientuję się w programach dla osób po 30 (niestety to jest taka granica w programach typu EVS). Ostatnio u Doroty (http://bornglobals.com/pl/2017/05/czy-warto-wyjechac-na-wolontariat-zagraniczny/) pojawił się ciekawy post o różnych opcjach wolontariatu. Może tam znajdziesz coś, co mogłoby Cię zainteresować. Pozdrawiam!

   Usuń