Wpisy

Jak zorganizować wyjazd do Paryża?


Romantyczny, tajemniczy, pociągający, wyrafinowany - taki jest Paryż, który od lat króluje w rankingach najczęściej odwiedzanych miast świata. W zeszłym roku stolica Francji przyciągnęła ponad 18 milionów turystów, zajmując drugie miejsce - po Londynie - na liście najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Wycieczka do tej metropolii jest marzeniem wielu osób. Co zrobić, aby marzenie to stało się rzeczywistością? W dzisiejszym artykule pokażę Wam, jak zorganizować wyjazd do Paryża krok po kroku. Gotowi?

Loty do Paryża


Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław - z tych polskich miast dolecimy bezpośrednio do Paryża. Loty oferowane są najczęściej przez tanie linie lotnicze (WizzAir, Ryanair oraz EasyJet), dzięki czemu ceny biletów zaczynają się już od kilkudziesięciu zł w dwie strony! Lot trwa około 2,5 godziny. Sprawdziłam przykładowe loty z Polski do Paryża na czerwcowy długi weekend z okazji Bożego Ciała (który w tym roku wypada od 15go do 19go czerwca). Między innymi z Warszawy i Wrocławia możemy dotrzeć do Paryża za około 310 zł w dwie strony.


Bezpośrednie loty do Paryża odbywają się na jedno z dwóch (pod)paryskich lotnisk. Tanie linie najczęściej latają na lotnisko Beauvais, które znajduje się w odległości około 90 km od Paryża. Drugim lotniskiem, na które latają między innymi samoloty EasyJet, jest największy port lotniczy Francji - Roissy-Charles de Gaulle - zlokalizowany na północ od miasta. Na południu Paryża znajduje się trzecie lotnisko - Orly, jednakże obecnie nie ma bezpośrednich lotów z Polski, które byłyby na nie kierowane.

Dojazd z lotniska do centrum


Dojazd do Paryża z lotniska Beauvais-Tillé (BVA) 

Z lotniska Beauvais do Paryża można dostać się na kilka sposobów. Najbardziej popularnym jest autobus, który wyrusza z parkingu przed lotniskiem i dociera na Port Maillot we wschodniej części Paryża. Przejazd trwa około 1h15. Bilety na autobus można kupić już w hali przylotów, gdzie znajdują się automaty z biletami. Kasy biletowe znajdują się również na parkingu, w miejscu, z którego ruszają autobusy. Odjeżdżają one regularnie co kilkanaście minut, więc po przylocie nie musicie się spieszyć. Cena biletu kupionego w automacie/kasie, to 17 EUR w jedną stronę. Kupując bilet przez Internet można troszkę zaoszczędzić, płacąc 15,90 EUR. 

Jest również wielu Polaków proponujących dojazd do Paryża prywatnymi busikami. Ceny zazwyczaj są korzystniejsze (13-15 EUR), istnieje także możliwość dojazdu pod wskazany adres (za 20 EUR).

Lecąc na lotnisko Beauvais-Tillé, warto wykorzystać okazję i zwiedzić miasto Beauvais - stolicę departamentu Oise. O tym i o innych miastach przy lotniskach tanich linii, które warto zobaczyć, przeczytacie na blogu Tropimy Przygody.

Dojazd do Paryża z lotniska Roissy-Charles de Gaulle (CDG)

Tak jak wspominałam, Roissy-CDG to największy port lotniczy we Francji. Warto wziąć to pod uwagę planując naszą podróż i przewidzieć zapas czasu na dojazd do/z miasta, aby mieć dość czasu na znalezienie naszego terminala. Z tego lotniska do centrum Paryża najlepiej i najwygodniej dostać się podmiejską kolejką RER (niebieska linia B). Dojazd z lotniska na stację Châtelet trwa około pół godziny. Bilety na RER można kupić po zejściu na stację RER, w kasach lub automatach. Cena biletu to 10 EUR. Kupując ten pierwszy bilet warto zastanowić się nad tym, jak często będziecie korzystać z transportu publicznego w Paryżu oraz w jakich strefach będziecie się przemieszczać (czy np. planujecie wypad do Wersalu albo Disneylandu). Możecie bowiem od razu zakupić bilet kilkudniowy na 5 stref (lotnisko CDG znajduje się właśnie w 5 zonie), np. Paris Visite albo kartę Navigo.

Do Paryża można także dojechać autobusami, np. RoissyBus, który dojeżdża do paryskiej Opery, a cena biletu to 11 EUR.

Dojazd do Paryża z lotniska Paryż-Orly (ORY)

Lotnisko Orly jest jednym z dwóch znajdujących się na terenie aglomeracji Île-de-France, w skład której wchodzi Paryż oraz miasta na przedmieściach stolicy Francji. Port lotniczy w Orly obsługuje głównie połączenia w Europie, w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz na Karaibach. Z lotniska Orly do centrum Paryża, podobnie jak z Roissy-CDG, najszybciej dotrzemy podmiejską kolejką RER (linia niebieska B do stacji Antony + kolejka Orlyval). Bilet (RER + Orlyval) kosztuje 12,05€, a podróż zabiera ok. 40 minut. 

Na lotnisko Orly dojedziemy również autobusem OrlyBus (za 7,70€, dojeżdża do Placu Denfert-Rochereau), tramwajem (linia nr 7) oraz autobusem podmiejskim (linia nr 183).


Poruszanie się po mieście

Sieć transportu miejskiego w stolicy Francji jest bardzo rozbudowana, dobrze zorganizowana i w miarę prosta "w obsłudze". Do wyboru, do koloru, po paryskiej aglomeracji możemy przemieszczać się: metrem (w Paryżu jest 16 linii metra, które kursuje, w zależności od pory dnia, co 2-8 minut); tramwajami (jeżdżą równolegle do périphérique, czyli obwodnicy okalającej Paryż); autobusami; (pod)miejską kolejką RER (linie oznaczone od A do E, dojeżdżają na przedmieścia, zatrzymują się na większych stacjach w Paryżu). Jak sprawnie przemieszczać się po Paryżu i jakie bilety na komunikację miejską kupić, żeby nie zbankrutować?

Planując pobyt w Paryżu i przemieszczanie się po mieście warto wziąć pod uwagę:

- ile dni zostajemy w Paryżu oraz jakie to są dni tygodnia;
- w którym miejscu w mieście (lub na jego przedmieściach) mieszkamy (czy jest to 1-2 zona, czy dalsze przedmieścia);
- gdzie chcemy się przemieszczać (czy będziemy poruszać się intra muros, czy planujemy wyjazd do Wersalu albo Disneylandu);
- ile mamy lat (dla osób do 26 roku życia w weekendy polecam Ticket Jeunes).

Szczegółowe informacje informacje dotyczące komunikacji miejskiej w Paryżu, znajdziecie w artykule Transport miejski w Paryżu – porady praktyczne. Wszystkie bilety można kupować w okienkach na stacjach metra oraz w czynnych całą dobę automatach (w których dostępne jest angielskie menu). Bilety kasujemy w bramkach wchodząc do metra i nie wyrzucamy ich do końca przejazdu (albo, w przypadku biletów dziennych/kilkudniowych, do końca upływu daty ważności). Przesiadając się czasami konieczne jest ponowne "przepuszczenie" biletów przez bramki. Jak już zaopatrzeni w bilety wsiądziecie do metra, miejcie oczy dookoła głowy i uważajcie na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych liniach (torebki i plecaki warto trzymać przed sobą). Zachęcam Was również do zajrzenia na stronę ratp, na której znajdziecie mapy, rozkłady i wszystkie potrzebne informacje dotyczące komunikacji miejskiej w Île de France.


Nocleg

Ceny noclegów w Paryżu są bardzo wysokie, często wręcz przesadzone. Najlepiej omijać drogie dzielnice (1, 5, 7, 8, 16) i szukać noclegu na obrzeżach miasta. Warunkiem jednak niech będzie dobry dostęp do komunikacji miejskiej (RER, metro, autobus). Są jednak "noclegownie" w samym centrum, z przystępnymi cenami za noc, mające dobre opinie. Można też oczywiście skorzystać z CouchSurfingu, jednak, jak to w dużych miastach bywa, znalezienie hosta może zająć trochę czasu. Osobiście skorzystałam z CS w Paryżu raz, ale i tak był to nocleg "po znajomości" (u chłopaka mojej singapurskiej CouchSurferki). Zachęcam do zapoznania się z artykułem Paryż na każdą kieszeń – tanie noclegi w stolicy Francji, w którym przedstawiłam kilka opcji noclegowych Paryżu, m.in. tani hostel w samym centrum miasta czy pokoje u Księży Pallotynów i Sióstr Nazaretanek.

Jeśli planujecie pobyt w Paryżu, zachęcam Was do skorzystania z Booking.com: dokonując rezerwacji klikając w ten link otrzymacie 60 zł za zrealizowany pobyt (i ja, i Wy otrzymamy po 60 zł :)).


Zwiedzanie

Jak spędzić czas w Paryżu? Co zwiedzić, a co zostawić sobie na kolejną wizytę? Wszystko zależy od długości pobytu! Dzięki temu, że najważniejsze zabytki Paryża są skoncentrowane w kilku niedalekich od siebie miejscach, na zobaczenie tych najważniejszych miejsc wystarczą nam dwa-trzy dni. Podziwianie panoramy miasta z Wieży Eiffel'a, piknik na Polu Marsowym, spacer Polami Elizejskimi do Placu Zgody, artystyczne wyprawy do Luwru i Musée d'Orsay, podwieczorek w kawiarni na świeżym powietrzu, leniwy spacer po dzielnicy Marais czy w końcu kolacja w typowej, paryskiej restauracji - ważne, aby pobyt w stolicy Francji zaplanować tak, żeby czerpać z każdej chwili w tym pięknym mieście jak najwięcej przyjemności! 

To, czego nie zdążymy zobaczyć w czasie pierwszego pobytu, będzie świetnym pretekstem, aby ponownie wrócić do Francji! Tym bardziej, że w Paryżu zawsze jest coś nowego do odkrycia! Dzielnice zmieniają swoje oblicze, stare budynki są odnawiane, powstają nowe obszary, jak na przykład Seine Rive Gauche w XIII dzielnicy, w okolicach Bibliothèque nationale de France. Za wielkimi kamienicami i bulwarami kryją się kameralne dziedzińce i ogrody, a za zabytkowymi fasadami przeróżne warsztaty rzemieślnicze, designerskie butiki czy przytulne kawiarnie. Chociaż odwiedzam Paryż regularnie od ponad dziesięciu lat, za każdym razem, kiedy przyjeżdżam do tego miasta, odkrywam w nim coś nowego!

Planując pobyt w stolicy Francji, przydatny może się okazać wpis Wszystko, co musisz wiedzieć o Paryżu - zebrałam w nim najważniejsze artykuły dotyczące Paryża, które pojawiły się na blogu.


Koszty

Ile kosztuje kilkudniowy wyjazd do Paryża? Wszystko zależy od tego, za ile uda nam się "upolować" loty do Francji, jak również od standardu hotelu, na który się zdecydujemy.

Przybliżony koszt 4-dniowego wyjazdu do Paryża dla jednej osoby:


- Lot: 350 zł
- Dojazd z lotniska (w 2 strony): 140 zł
- Nocleg (3 noce): 380 zł
- Metro (karta Navigo Semaine): 110 zł
- Jedzenie: 420 zł

Całość: 1400 zł

Warto wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki, które możemy ponieść na miejscu, związane z opłatami np. za bilety wstępu.


Co wybrać: wyjazd samodzielny czy wycieczkę zorganizowaną?

Odwiedzając Paryż po raz pierwszy w życiu, możemy czuć się zagubieni i przytłoczeni. Co więcej, jeśli nie znamy języka francuskiego i nie do końca czujemy się pewnie w samodzielnym organizowaniu tego typu wyjazdów, warto zastanowić się nad wzięciem udziału w wycieczce zorganizowanej. Kiedy ponad 10 lat temu po raz pierwszy udałam się na kilka dni do Paryża, bardzo doceniłam fakt, że zwiedzałam tę metropolię w grupie. Obecność wykwalifikowanego przewodnika, który pokazuje nam miasto, tłumaczy, odpowiada na pytania, jest świetnym wsparciem dla nowicjusza, stawiającego w Paryżu pierwsze kroki. Ten pierwszy kontakt może być świetną zachętą do powrotu do francuskiej stolicy już na własną rękę. Jest wiele biur podróży oferujących wycieczki do Francji. Jednym z nich jest Itaka - największe biuro podróży w Polsce, proponujące zorganizowane wycieczki zarówno do Paryża, jak i do innych ciekawych miejsc we Francji. Oferty Last Minute, które możemy znaleźć na stronie Itaki, są w bardzo korzystnych cenach, podobnych, a nawet niższych od kosztów wyjazdów organizowanych na własną rękę. Odkrywanie uroków Paryża, zamków nad Loarą, a może wycieczka do krainy bajki i baśni, dzięki odwiedzinom w Disneylandzie i Parku Asteriksa? Wybór należy do Was!


Byliście już w Paryżu? A może dopiero planujecie wyjazd do tego miasta? Mam nadzieję, że moje wskazówki zawarte w tym artykule, a także inne wpisy na blogu dotyczące Paryża, okażą się przydatne i inspirujące!Chcesz przewodnik "Jak zorganizować wyjazd do Paryża"? Zapisz się do newslettera!

* indicates required

4 komentarze:

 1. No cóż - przyznaję otwarcie - Nigdy nie byłem w Paryżu! Tadam. Kurtyna.

  Ale jak się wybiorę no to oczywiście będę sobie drukował Twojego bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się, jest wielu takich! ;) Jak się będziesz wybierał, to daj koniecznie znać, a nuż ja też tam wtedy będę! :)

   Usuń
 2. paryż to mój drugi dom, a to dlatego, że jest tam mój narzeczony. także w paryżu jestem bardzo często. są miejsca, którę mogę polecić z całego serca, ale i takie, które omijam szerokim łukiem. :)

  OdpowiedzUsuń