Wpisy

Praga nieznana: Dach Pałacu Lucerna


Słońce zachodzące za Hradczanami podziwiane z dachu jednej z kamienic w samym centrum Pragi? Od kilku tygodni taką możliwość mają wszyscy odwiedzający Dach Lucerny! W dzisiejszym artykule mam dla Was sporą dawkę zdjęć oraz informacje praktyczne dotyczące tego niezwykłego punktu widokowego!


Co kryje w sobie Pałac Lucerna?

Kojarzycie rzeźbę Koń czeskiego artysty Davida Černego? Znajdziecie ją w jednym z praskich pasaży, o których wspominałam w artykule Praga w 24 godziny. Pasaż Lucerna - bo o nim mowa - znajduje się w Pałacu Lucerna przy Placu Wacława. Budynek zbudowany został w pierwszej połowie XIX wieku przez Vácslava Havla, dziadka znanego Wam prezydenta Havla. Dziś Pałac Lucerna jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Pragi. Mieści się w nim Wielka Sala, mieszcząca ponad cztery tysiące widzów, w której odbywają się przeróżne wydarzenia, Kino Lucerna, wspomniany Pasaż z ekskluzywnymi sklepami oraz klub muzyczny.


W kamienicy działa także niezwykła winda – paternoster. Jest to rodzaj dźwigu, tzw. dźwig okrężny, który ma dwuosobowe, otwarte kabiny poruszające się z niewielką prędkością. Jeszcze poświęcę osobny wpis temu wynalazkowi techniki, teraz tylko wspomnę, że warto wybrać się do Pałacu Lucerna chociażby ze względu na możliwość przejechania się paternostrem.


Dach Pałacu Lucerna

Spacerując po praskich ulicach lubię zadzierać głowę do góry. Czasem na dachu budynku wypatrzę pięknie zagospodarowany taras, innym razem ciekawe architektoniczne wykończenia i rzeźby. Dachu Pałacu Lucerna nie sposób dostrzec z poziomu ulicy. Kamienica jest wysoka, ciasno otoczona innymi budynkami. Dopiero po wspięciu się na ostatnie piętro Lucerny zdałam sobie sprawę z wielkości przestrzeni, która w ostatnich latach przeszła solidny remont i została zaadaptowana na podniebny taras.

Dach Pałacu Lucerna to kolejny "smaczek", dla którego warto odwiedzić tę kamienicę, a nawet zatrzymać się tam na całe popołudnie (my właśnie tak zrobiliśmy).Dach Lucerny to 1000 metrów kwadratowych wyjątkowej przestrzeni nad Pałacem Lucerna. Kilkupoziomowe tarasy są miejscem spotkań towarzyskich, koncertów, pokazów filmów. Jak w jednym z wywiadów powiedział Ondřej Kobza, odpowiedzialny za to podniebne zamieszanie, odwiedzający dach Lucerny ludzie mogą poczuć się jak na łące. Chociaż kamienica znajduje się w najbardziej ruchliwej części Pragi, przy Placu Wacława, pachnące drzewka oliwne, figowe czy cytrusowe, pozwalają na chwilę odpocząć od zgiełku miasta w niezwykłych okolicznościach - nad dachami Pragi. Wizyta na dachu Lucerny to także możliwość poznania historii Pragi i Pałacu Lucerna dzięki wystawie przygotowanej na jednym z tarasów.


Chociaż za bilet wstępu na Dach Lucerny należy zapłacić 100 koron (ok. 17 zł), to myślę, że obejrzenie zachodu słońca nad dachami Pragi jest warte tej ceny. Wprowadzenie opłat wstępu pozwala ograniczyć liczbę turystów odwiedzających to miejsce. W porównaniu z innymi praskimi atrakcjami, nie jest to wygórowana cena (przykładowo bilet wstępu na wieżę ratuszową na rynku Starego Miasta kosztuje aż 250 kaczek). My na Dach Lucerny wybraliśmy się w niedzielne popołudnie i zostaliśmy do samego zachodu słońca. Dzięki temu mogliśmy nacieszyć się widokiem miasta i porobić zdjęcia w czasie złotej godziny, kiedy jest najlepsze światło. Najwięcej odwiedzających dach pojawia się właśnie w okolicach zachodu słońca, więc warto przyjść wcześniej i na spokojnie pospacerować po tarasach, wypić drinka i po prostu tam pobyć.


Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia Dachu Lucerny

Wyjątkowa podniebna przestrzeń dachu Pałacu Lucerna dostępna jest od maja do października w soboty, niedziele i poniedziałki od godziny 15:00 do zmierzchu. Wstęp na Dach Lucerny jest płatny i kosztuje 100 Kč.

Adres: Štěpánská 61, Praha 1


Jak znaleźć wejście na dach?

W Pasażu Lucerna (wejście od Placu Wacława, ulic Štěpánskiej lub Vodičkovej), na przeciwko wejścia do Wielkiej Sali, następnie paternostrem lub po schodach na 5 piętro.

Aktualne informacje dotyczące tego, co dzieje się na Dachu Lucerny znajdziecie na stronie Střecha Lucerny oraz na Facebooku.


Jak Wam się podoba takie wykorzystanie dachów budynków w centrum miasta? Jak sądzicie, czy taki pomysł przyjmie się i właściciele innych zabudowań w stolicy Pragi stworzą więcej tego typu inicjatyw? 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz