Wpisy

La Rochelle i Île de Ré

Francja od podszewki

La Rochelle i Île de Ré

Na początek trochę informacji „encyklopedycznych” :) La Rochelle – miasto w zachodniej Francji. Stolica departamentu Charente-Maritime, nad Zatoką Biskajską.
Pewnie wielu z Was kojarzy to miejsce (nawet nie będąc tego świadomym), bo to u brzegów La Rochelle znajduje się znana z telewizji forteca Fort Boyard.


Będąc po raz pierwszy w tym mieście, w 2008 roku, na wycieczce ze szkolnym chórem, nawet nie zdawałam sobie sprawy, że będę z tym miejscem związana na dłużej. Po roku okazało się, że mieszkając we Francji będę miała szansę spędzać w La Rochelle weekendy, ponieważ moja rodzina goszcząca ma tam mieszkanie. Z Poitiers, gdzie chodziłam do liceum, do La Rochelle, jedzie się niecałe dwie godziny szybkim TGV. Widok oceanu, trochę inny od panoramy gór (odległych o kilkanaście kilometrów, ale jednak bliskich;)) za oknem cieszyńskiego domu, był ciekawą (i relaksującą!) odmianą.

W tygodniu powtórek przed maturą chodziłam do biblioteki, znajdującej się niedaleko portu. Budynek, od strony oceanu, jest cały przeszklony. Siadając przy stolikach ustawionych przy samych oknach naszym oczom ukazuje się taki widok…


Więc zamiast uczyć się do matury, odpływałam daleko w marzeniach :-)

La Rochelle jest ośrodkiem turystycznym, ale także przemysłowym (znajduje się tutaj wiele fabryk, stocznia) i portowym.
U wejścia do portu, w samym centrum miasta znajdują się trzy wieże: Św. Mikołaja, Łańcuchowa i Latarniowa. 

Piękna, średniowieczna architektura miasta, restauracje w porcie, czy małe puby w wąskich uliczkach sprawiają, że w mieście panuje niezwykła atmosfera.W mieście znajduje się piękny dworzec, z którego możemy wyruszyć na północ – w kierunku Bretanii.


Początkiem lipca La Rochelle staje się francuską stolicą muzyki, bowiem jedną z letnich atrakcji jest słynny na całą Francję festiwal muzyczny Francofolies. Nie miałam okazji w nim uczestniczyć, jednak moja rodzina goszcząca co roku „ucieka” z miasta w czasie tego wydarzenia, bo ogromne liczby turystów przyjeżdżających na festiwal uniemożliwiają w miarę normalne funkcjonowanie.

Île de Ré – mała wyspa o kształcie kurzej stópki


Île de Ré to wyspa leżąca przy zachodnim wybrzeżu Francji, w pobliżu La Rochelle. Wyspa liczy około 16 tysięcy stałych mieszkańców. Jako, że wyspa ma 30 km długości i 5 km szerokości, z łatwością można się przemieścić z jednego krańca, na drugi. 


Île de Ré jest bardzo popularna wśród turystów. W sezonie letnim liczba mieszkańców wyspy wzrasta dziesięciokrotnie! Na Île de Ré swój dom (podobno!) ma sam Johnny Depp. Co przyciąga turystów? Szlaki rowerowe, pyszna kuchnia (ostrygi, świeże ryby), małe, kameralne miejscowości i po prostu piękno wyspy. 

Miałam okazję być na wyspie dwa razy. Pierwszy raz w 2009 roku, na początku mojego rocznego pobytu we Francji i w La Rochelle. Był koniec września, świeciło piękne słońce, co sprawiło, że wyspa mnie urzekła. 
Ze stałym lądem wyspa połączona jest mostem długości 2 900 m, który zbudowano w ciągu zaledwie 20 miesięcy i otwarto w 1988 r.


Będąc początkiem czerwca na Île de Ré postanowiłyśmy razem z Clémentine, pomimo silnego wiatru, przejść most na piechotę. Dopiero po „zejściu na ląd” złapałyśmy stopa, którym dojechałyśmy prosto do La Rochelle.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz