Wpisy

Fotograficznie: Pocztówka z Australii [Konkurs]


W czasie naszej podróży po południowo-wschodniej Australii bardzo spodobały nam się skrzynki na listy. Ich przeróżne kształty i kolory świadczyły o dużej fantazji właścicieli :) Jedne znajdowały się przed domkami, inne, zebrane w kilka a nawet kilkanaście przy głównych drogach, oznaczały, że w okolicy toczy życie (poza uaktywniającymi się w nocy kangurami i wombatami). W dzisiejszym poście kilkanaście zdjęć skrzynek, które zobaczyłyśmy na naszej drodze. A na koniec pocztówkowy konkurs! :)


I jak Wam się podobają takie skrzynki? A może nabraliście ochoty, żeby postawić takie cudo przed swoim domem?:)


Teraz czas na konkurs, w którym do wygrania będzie pocztówka z dalekiej Australii. Pytanie konkursowe wiąże się z miejscem, do którego lecimy już w środę. Ayers Rock ("Stara Skała") to jedna z najbardziej znanych skał świata. Ma niesamowitą moc i olbrzymie znaczenie dla Aborygenów. Uluru, zgodnie z wierzeniami stanowi centrum, ku któremu ściągali przodkowie totemiczni, z tym miejscem związanych jest również wiele mitów i rytuałów. Konkursowe pytanie jest następujące: jakie australijskie plemię uważa Uluru za świętą skałę? Do pierwszej osoby, która poprawnie odpowie na to pytanie, poleci australijska pocztówka :)

10 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie Aborygeni to rdzenni mieszkańcy Australii, a mi chodzi o jedno aborygeńskie plemię, do którego przynależą tereny, na których znajduje się Uluru :)

   Usuń
  2. Ta poniedziałkowa nieumiejętność czytania ze zrozumieniem ;) Chciałam poprawić, ale ktoś mnie ubiegł. No nic. Może innym razem :)

   Usuń
  3. Niedługo będzie jeszcze jeden konkurs, tym razem na pocztówkę z Nowej Kaledonii :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak! :) Wyślij mi proszę na mejla (kania.kar@gmail.com) adres, na który mogę Ci wysłać pocztówkę! :)

   Usuń
 3. Karola, my w Jędrzejowie również czekamy na pocztówkę z Australii (tak poza konkursem :D). Pozdrawiamy i trzymajcie się ciepło :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Paulinka! My też ściskamy mocno i pocztówki polecą już niedługo :))

   Usuń
 4. To plemię Pitjantjatjara ( do którego nelezy lud Anangu) ... o ile się nie mylę.... regi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blisko :) Ja spotkałam się z nazwą Pitjanjara (drugie plemię związane z Uluru to Aluritja). Mity totemiczne tych plemion opisane są w książce prof. Szyjewskiego "Etnologia Religii" :)

   Usuń