Wpisy

Ogrody i parki Paryża


W stolicy Francji i na jej przedmieściach znajduje się wiele terenów zielonych, idealnych na spacer, piknik, relaks z książką w dłoni, czy romantyczny zachód słońca. Do Paryża zawitała wiosna, a właśnie wtedy paryskie parki budzą się z zimowego snu, odzyskując swój słoneczny blask. Wraz z kilkoma blogerami podróżniczymi, którzy podobnie jak ja odwiedzili stolicę Francji, odkrywając jej uroki, przygotowałam dla Was spis ogrodów i parków Paryża, mając nadzieję, że każdy znajdzie miejsce idealne dla siebie!Nasz spacer po Paryżu zaczynamy w samym centrum tego miasta. Ogrody Tuileries to jeden z najstarszych i największych parków w Paryżu. Ciągnie się od Luwru, do placu Zgody (Concorde), pomiędzy Sekwaną i ulicą Rivoli. Ogrody zostały stworzone w 1564 roku przez królową Katarzynę Medycejską, pochodzącą z Włoch. Dziś stanowią one część Luwru i spacerując możemy poczuć się jak w jednej z muzealnych galerii, bowiem w parku znajduje się wiele rzeźb, czy fontann, wokół których można odpocząć na zielonych krzesłach i leżakach. Idąc od znanej wszystkim piramidy przed Luwrem, aż do placu Zgody, przed nami roztacza się piękny widok na Pola Elizejskie, a przy dobrej widoczności widać Wielki Łuk w dzielnicy La Défense.

Dojazd metrem: linia 1, stacja Tuileries.

Fot. Road to New Zealand

Na spacer po Parku Monceau zabierze Was Eva z bloga Road to New Zealand

Park Monceau powstał w 1769 roku na życzenie księcia Chartres, kuzyna ówczesnego króla Francji Ludwika XVI-ego. Architektowi krajobrazu, odpowiedzialnemu za pierwotny wygląd ogrodu, nie możemy zarzucić braku wyobraźni. W parku jak grzyby po deszczu wyrastały nie mające nic ze sobą wspólnego budynki z różnych stylów i epok: ruiny świątyni Marsa, minaret, holenderski wiatrak, egipska piramida, chińska pagoda, tatarski namiot, wodospad czy "Naumachie", staw otoczonym kolumnami korynckimi. Miejsce stało się świadkiem krwawych walk w okresie komuny paryskiej, ale również pierwszego w historii skoku ze spadochronem. Było ono także źródłem inspiracji dla artystów, między innymi Marcela Prousta i Claude Monet. Dzisiaj, z dala od zgiełku Pól Elizejskich, otoczony zielenią i luksusowymi budynkami w charakterystycznym dla miasta stylu haussmannowskim, Park Monceau jest popularnym miejscem wypoczynku paryskich rodzin. Niewielki, bo jedynie ośmio-hektarowy ogród w stylu angielskim, zdobią marmurowe pomniki sławnych poetów i muzyków, w tym Fryderyka Chopina. Tuz obok znajduje się Muzeum Sztuki Azjatyckiej Cernushi, a od Łuku Triumfalnego dzieli go zaledwie kilkaset metrów. 

Dojazd metrem: linia 2, stacja Monceau.


Z Ogrodów Tuileries kierujemy się w stronę innej paryskiej atrakcji - Wieży Eiffel'a. Przed żelazną królową, aż do École militaire (do której uczęszczał Napoleon Bonaparte), ciągnie się Pole Marsowe. Ten rozległy teren za czasów Ludwika XV przeznaczony był do ćwiczeń wojskowych. To również na Polu Marsowym miały miejsce wystawy światowe. Dziś ogród ten jest oblegany przez turystów udających się zobaczyć paryskie must see. Pole Marsowe jest miejscem idealnym do podziwiania Wieży, a także do zorgnizowania pikniku na zielonej trawie! Miejsca, pomimo dużej liczby odwiedzających, na pewno nie zabraknie!

Dojazd: RER C, stacja Champ de Mars Tour Eiffel.

Fot. Podróże po Europie

Do zwiedzenia Ogrodu Luksemburskiego zachęcają Joanna i Sławek Łukasiewicz z bloga Podróże po Europie

Ogród Luksemburski w Paryżu jest jednym z naszych ulubionych miejsc we francuskiej stolicy. Znajduje się on w centralnej części miasta, niedaleko Panteonu. Teren tego parku jest bardzo duży, nawet jak na Paryż, dzięki czemu możemy poszukać w nim odrobiny wytchnienia w ciszy i spokoju, a także rozkoszować się paryskim gwarnym życiem i biesiadowaniem wśród zieleni. Jeśli uważacie, że parki czy ogrody to strata czasu, to mylicie się. Ogród Luksemburski jest idealny nie tylko na zwykły spacer wśród drzew i krzewów. Zobaczyć tam można piękny Pałac oraz ciekawe rzeźby i fontanny. A podczas upalnych dni poszukać odrobinę cienia. Trzeba tylko pamiętać, aby nie zatracić się tam w czasie i wyjść o odpowiedniej porze, ponieważ park jest zamykany na wieczór (różne godziny, w zależności od pory roku).

Dojazd: RER B, stacja Luxembourg.

Fot. Antonita.pl

Na spacer po Parc de la Villette zabierze Was Antonina, która prowadzi bloga Antonita.pl

Parc de la Villette położony jest w północnej części 19 dzielnicy, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się ogromna rzeźnia i targ zwierząt. Ten park to niesamowita mieszanka, łącząca otwartą, zieloną przestrzeń z kulturą. W parku znajduje się muzeum Cité des Sciences et de l’Industrie, kino panoramiczne La Géode, hala koncertowa Zénith, budynek Filharmonii Paryskiej, a także teatr i kino na świeżym powietrzu. Do tego place zabaw, fontanny, trawiaste tereny idealne na piknik. Parc de la Villette cały rok tętni życiem - odbywają się tu koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne oraz przeróżne festiwale. Park przecina Canal de l’Ourcq wzdłuż którego biegnie ścieżka spacerowa, która prowadzi do Bassin de la Villette. 

Dojazd metrem: linia 5, stacja Porte de Pantin; linia 7, stacja Porte de la Villette.


Czas na jedno z moich ulubionych miejsc w Paryżu. W Parc de Belleville zakochałam się od pierwszego wejrzenia, a największe wrażenie zrobił na mnie widok, jaki roztacza się z tego miejsca na miasto! Park znajduje się w 20. dzielnicy Paryża, na wzgórzu wznoszącym się na ponad 100 metrów, co sprawia, że moim zdaniem jest to jeden z lepszych punktów widokowych w stolicy Francji. Chociaż dzielnica, w której znajduje się park, nie cieszy się najlepszą sławą, Parc de Belleville jest dobrym przykładem readaptacji dawnych terenów przemysłowych i ciekawej integracji terenów zielonych w dzielnicach mieszkaniowych. Zaopatrzcie się w czerwone wino, francuskie sery, bagietkę i zajrzyjcie do Belleville na przepiękny zachód słońca!

Dojazd metrem: linia 11, stacja Pyrénées.

Fot. Antonita.pl

Do Parc des Buttes-Chaumont zabierze Was Antonina, która prowadzi bloga Antonita.pl

Park znajduje się w północno-wschodniej części Paryża, a dokładniej w 19 dzielnicy. Powstał on na terenie dawnego wysypiska śmieci i kopalni gipsu, stąd jego nietypowe ukształtowanie: strome zbocza, delikatne pagórki i jaskinie. Powierzchnia parku wynosi 25 hektarów co czyni go piątym co do wielkości parkiem Paryża. Znakiem rozpoznawczym parku jest Świątynia Sybilli, zbudowana na szczycie wyspy usytuowanej na środku sztucznego jeziora. Z resztą parku wyspa połączona jest dwoma mostami. Jest to idealne miejsce do podziwiania panoramy Paryża, a zwłaszcza Montmartre i Sacre Coeur. 

Dojazd metrem: linia 7bis, stacja Buttes Chaumont.

Fot. Road to New Zealand

O Jardin des Plantes opowie Eva z bloga Road to New Zealand

Paryski ogród botaniczny (Jardin des Plantes), położony w 5-ej dzielnicy Paryża obejmuje obszar 28 hektarów i składa się z 11-stu mniejszych ogrodów. Obiekt powstał w 1626 roku roku jako królewski ogród z roślinami leczniczymi. Na jego obszarze, rozwinęły się szkoły botaniki, historii naturalnej i farmacji. W czasie rewolucji francuskiej do Jardin des Plantes przeniesiono zwierzyniec Ludwika XVI, znajdujący się w Wersalu. Tak powstała istniejąca do dziś Menażeria, drugi pod względem wieku najstarszy ogród zoologiczny na świecie po wiedeńskim Tiergarten Schönbrunn. Na terenie ogrodu, w sąsiedztwie biblioteki i szklarni z roślinami tropikalnymi, znajdują się cztery muzea: Wielka Galeria Ewolucji, Muzeum Mineralogii, Muzeum Paleontologii oraz Muzeum Entomologii, wchodzące w skład Muzeum Historii Naturalnej, jednego z największych na świecie. Stąd jesteśmy o kilka kroków od Arènes de Lutèce, ruin dawnego amfiteatru gallo-romańskiego z I-ego wieku naszej ery, gdzie odbywały się walki gladiatorów.

Dojazd: RER C, linia 5 i 10, stacja Gare d'Austerlitz.

Fot. Antonita.pl

Uroki Parc Montsouris odkrywa przed Wami Antonina, która prowadzi bloga Antonita.pl


Parc Montsouris znajduje się w czternastej dzielnicy. Został on utworzony na trudnym terenie - ponad siecią tuneli opuszczonej kopalni, będących częścią paryskich katakumb i wypełnionych ludzkimi szczątkami. Przez park przebiegają opuszczone tory kolejowe, skrywa on podobno kilka schronów przeciwlotniczych oraz dawne wejście do katakumb (to znajduje się rzekomo na dnie jeziora). W parku znajduje się pomnik upamiętniający “Południk Paryża”, który używany był jako południk zero na francuskich mapach od 1667 do 1884. Od południa park graniczy z miasteczkiem uniwersyteckim, co czyni go popularnym miejscem odpoczynku paryskich studentów. 

Dojazd: RER B, stacja Cité Universitaire; linia 6, stacja Glacière + 15 minut pieszo; linia 4, stacja Porte d’Orléans + 15 minut pieszo.


Lasek Buloński jest największym i jednym z najbardziej popularnych parków w Paryżu. W Lasku znajduje się wiele mniejszych ogrodów i parków, między innymi Parc de Bagatelle, Jardin du Pré-Catelan, Jardin d'acclimatation (ogród zoologiczny), a także Jardin des Serres d'Auteuil (ogród botaniczny z kompleksem szklarni). Miejsce to jest synonimem kontrastów, których nie brakuje w stolicy Francji . Lasek znajduje się w 16. dzielnicy Paryża, która jest zamieszkana przez najbogatszych mieszkańców miasta i w której znajdują się najdroższe nieruchomości. Niemniej, wieczorami Lasek Buloński zmienia swoje oblicze, stając się miejscem, w którym roi się od kobiet praktykujących najstarszy zawód świata. W ciągu dnia można jednak w spokoju oddać się aktywnościom na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, pływanie kajakiem po licznych akwenach wodnych, bieganie, a może piknik na trawie? Wybór należy do Was! :)

Dojazd: RER C, stacja Neuilly-Porte Maillot; linia 10, stacja Porte d’Auteuil; linia 1, stacja Porte Maillot; linia 2, stacja Porte Dauphine.

Fot. Sądecki Włóczykij / EthnoPassion

Do królewskich Ogrodów w Wersalu zabierze Was Kuba wiercipięta, czyli Sądecki Włóczykij

Ogrody w Wersalu zachwycą każdego i nie zniechęcą nawet największych oponentów turystycznych tłumów. Park ma powierzchnię 800 hektarów, ale pomimo tego nie można mówić o nim, że jest monotonny. Stanowiący idealnie dopełnienie dla sąsiadującego Pałacu Wersalskiego, przypomina o potędze XVII-wiecznej monarchii absolutnej we Francji. Ogród jest ogromny i można się w nim zagubić. Warto skręcić w boczną ścieżkę, daleką od głównych alejek, aby usłyszeć ciszę towarzyszącą temu miejscu. Odwiedzając to miejsce w połowie sierpnia, w szczycie sezonu, udało mi się to bez problemu. Polecam każdemu zachwycić się ta przestrzenią, barwą drzew i kwietników, przysiąść na ławce i odpocząć. Ostrzegam tylko, że na spacer po ogrodzie trzeba zarezerwować sobie kilka długich godzin.

Dojazd: RER C, stacja Versailles-Château-Rive-Gauche.


Kolejne miejsce warte odwiedzenia, to Parc de Sceaux znajdujący się na przedmieściach stolicy Francji. Park został zaprojektowany przez André Le Nôtre pod koniec XVII wieku na prośbę Colbert'a (ministra finansów Ludwika XIV) i jego syna, markiza de Seignelay. W czasie Rewolucji park został zniszczony, jednak w drugiej połowie XIX wieku wzniesiono nowy zamek i odtworzono park na wzór zaprojektowanego przez Le Nôtre'a. Parc de Sceaux jest olbrzymi i warto poświęcić na spacer cały dzień. Piękny zamek, liczne kanały, fontanny, rozległe trawniki i ogrody pełne kwiatów zachęcają nie tylko do spacerów, ale także do przejażdżek na rowerze, czy pikników w cieniu drzew. Co ciekawe, w zachodniej części parku rośnie wiele japońskich wiśni. Dzięki temu miejsce to stało się głównym punktem spotkań japońskiej społeczności regionu Île-de-France.

Dojazd: RER B, stacja Parc de Sceaux.
Na powyższej mapie (klik) możecie zobaczyć wszystkie parki, które zostały opisane w tym poście.I jak Wam się podobają nasze propozycje paryskich spacerów?
A może znacie inne parki i ogrody w stolicy Francji, w których warto odpocząć od miejskiego pędu?


Chcesz przewodnik "Jak zorganizować wyjazd do Paryża"? Zapisz się do newslettera!

* indicates required

6 komentarzy:

 1. Pola Marsowe pieknie wygladaja, no ale tak jak mowisz - oblegane przez turystow. Powiem szczerze, ze Paryz jakoś nigdy nie był na mojej liście miejsc do zobaczenia, właśnie ze względu na ilość turystow... inne strony Francji może tak, ale jakoś Paryż mnie nie pociąga ;)

  Pozdrawiam, Ania :)
  http://pandaoverseas.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Ania :) Faktycznie, liczba turystów w stolicy Francji może przytłaczać, ale myślę, że chociaż raz w życiu warto dać Paryżowi szansę i na spokojnie przyjrzeć się temu miastu :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Parki we Francji to druga rzecz po Wieży :) Nie zwykle piękne i kolorowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Urocze Pole Marsowe :) Zapiera dech w piersiach, niesamowite widoki.

  OdpowiedzUsuń