Wpisy

8 książek, które ostatnio przeczytałam


Od początku tego roku jestem prawdziwym molem książkowym! Tak, czytam ostatnio więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o pozycje nienaukowe. Pochłaniam reportaże, powieści, wywiady-rzeki i poradniki, a kolejka publikacji, które bardzo chcę przeczytać, wciąż się wydłuża! Dzisiaj przygotowałam dla Was listę najciekawszych ośmiu książek, które ostatnio przeczytałam i które - mam nadzieję - spodobają się także i Wam! :)


Witold Szabłowski: Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji 


Ten zbiór reportaży dostałam od znajomego na spotkaniu pożegnalnym, które zorganizowałam przed wylotem na Nową Kaledonię. Miałam zabrać książkę w podróż, jednak przedwyjazdowe zawirowania i opóźnienia spowodowały, że pochłonęłam ją zanim jeszcze wyruszyłam na Pacyfik. Tańczące niedźwiedzie to kilkanaście niezwykłych historii, będących metaforą ostatnich 25 lat wychodzenia z komunizmu i wypracowywania wolności, mającej czasem gorzki smak. Szabłowski zabiera nas do Bułgarii, Kosowa, na Kubę, Ukrainę i do naszej Polski, a snute przez niego opowieści są niesamowicie wciągające i zmuszają do myślenia.


Paweł Zgrzebnicki: Tam gdzie kończy się świat. Opowieść z Papui-Nowej Gwinei 


Kolejny reportaż, tym razem z dalekiej Melanezji. Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei, to relacja z miesięcznej podróży po jednym z najmniej przyjaznych podróżnikom krajów. To także opowieść o współczesnej Papui, życiu mieszkańców i problemach, z jakimi się borykają oraz o wyzwaniach, jakie stają przed doświadczonym podróżnikiem, który w bardzo krótkim czasie chce „odkryć” naprawdę sporo. Książka ciekawa, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że świat w niej przedstawiony pokazany jest przez europejskie okulary siedzące na nosie autora. Dokładną recenzję tej książki przeczytacie tutaj.

Kup KSIĄŻKĘ


Anna Sulińska: Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u 


Stewardessa – zawód-marzenie wielu dziewczyn. Tak jest dziś i tak było w czasach powojennych, kiedy pierwsze Polki zaczynały latać rosyjskimi, rozlatującymi się, samolotami. Wyjazd na Zachód w czasach komuny to był przywilej, który pogłębionej analizie poddaje w swojej książce Anna Sulińska. Jak wyglądało bycie stewardessą w PRL-u? Z jakich przywilejów mogły korzystać pracownice LOT-u? I z jakimi trudnościami musiały sobie radzić w tej niełatwej i wymagającej wielu poświęceń pracy? Wniebowzięte to przeciekawa opowieść, w której głos oddany jest tym, które często były pomijane w historii polskiego lotnictwa. Lektura obowiązkowa, nie tylko dla latających!

Kup KSIĄŻKĘ | Kup E-BOOK


Michał Rusinek: Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej 


Wstyd się przyznać, ale z twórczością Szymborskiej ostatni raz miałam styczność pod koniec gimnazjum. Przygotowując się do olimpiady z historii, interesowałam się tą ciemniejszą, komunistyczną stroną jej poezji. Lektura książki Michała Rusinka była wielką przyjemnością i sprawiła, że zapragnęłam lepiej poznać prace Szymborskiej. Sekretarz noblistki z wielką inteligencją, subtelnością i wnikliwością pozwala czytelnikowi na spotkanie z Wisławą Szymborską, ukazując portret tej nieprzeciętnej osoby, osobliwości, z którą współpraca, to absolutnie… nic zwyczajnego.

Kup KSIĄŻKĘ


Stephen Clarke: Merde w Europie 


Książki Clarke’a czytam od niemal dziesięciu lat. Jadąc na pierwszą wymianę do Francji, do walizki spakowałam Jak rozmawiać ze ślimakiem: dziesięć przykazań, które pomogą ci zrozumieć Francuzów. Merde w Europie zabrałabym ze sobą, gdybym zdecydowała się na staż w jednej z unijnych instytucji. Najnowsza powieść Clarke’a jednocześnie fascynuje i przeraża, bo jeśli choć ułamek tego, co opisuje autor, naprawdę ma miejsce, to poziom spaczenia europejskich instytucji osiągnął poziom absurdu. Merde w Europie to inteligentna powieść i duża dawka brytyjskiego humoru, pozwalającego lepiej przetrawić przydarzające się w życiu merde.

Kup KSIĄŻKĘ | Kup E-BOOK


Jason Hunt: Bloger i Social Media & Blog: pisz, kreuj, zarabiaj & Social Media: START 


W maju, zabierając się za zmiany na blogu, postanowiłam podejść do tego z głową. Mając w końcu dużo czasu na czytanie i jeszcze więcej na rozmyślanie o blogu i zmianach, które chciałam wprowadzić, pochłonęłam kominkowy „zestaw bogów”. Żałuję, że nie przeczytałam tych książek zakładając EthnoPassion. Z drugiej strony nie miałam wtedy jakiejś specjalnej wizji dotyczącej blogowania, do której powoli dojrzałam. Chociaż od wydania pierwszej książki (Bloger i Social Media) minęło już 5 lat, to wciąż można znaleźć w niej wiele cennych wskazówek. Wszystkie trzy pozycje powinny być dla blogerów lekturą obowiązkową.
Kup KSIĄŻKI

„Bądź cierpliwy i poszukaj szczęścia w dążeniu do celu. Osiągniesz go lub nie - żyj tak, by nie miało to dla ciebie większego znaczenia, bylebyś tylko nigdy nie przestał realizować marzeń. Krok po kroku”.

Jason Hunt: Blog: pisz, kreuj, zarabiaj


Jestem ciekawa waszych książkowych odkryć minionych miesięcy!
Co ciekawego ostatnio przeczytaliście?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz