Wpisy

Jeśli majówka, to tylko w Cieszynie!


Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. W tym roku, biorąc trzy dni wolnego (30 kwietnia, 2 i 4 maja), otrzymujemy dziewięciodniową majówkę! Jak ją wykorzystać? Najlepiej w sposób aktywny i ciekawy! Jeszcze lepiej, jeśli jako cel wiosennego wypadu wybierzecie Cieszyn! W dzisiejszym artykule przygotowałam 4 powody, które - mam nadzieję - zachęcą Was do odwiedzenia tego pięknego miasta na południu Polski. A na końcu artykułu mam dla Was wiosenną niespodziankę - konkurs, w którym do wygrania jest akredytacja na Przegląd Filmowy Kino na Granicy.


Dlaczego majówkę warto spędzić właśnie w Cieszynie?


1# Bo właśnie wtedy odbywa się Przegląd Filmowy Kino na Granicy!

Przegląd Filmowy Kino na Granicy to niezwykłe wydarzenie kulturalne odbywające się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie na przełomie kwietnia i maja. W tym roku będzie miała miejsce już dwudziesta edycja Festiwalu! Dwa kraje, jedno miasto - połączone dzięki transgranicznym projekcjom odbywającym się nad rzeką Olzą. Ponad 100 filmów polskich, czeskich, słowackich. Spotkania z reżyserami i twórcami filmowymi, prelekcje, dyskusje, koncerty. To wszystko w kameralnej cieszyńskiej atmosferze! Biorę udział w Kinie na Granicy od 2011 roku i cieszę się, że po dwuletniej przerwie (#nowakaledonia) mogę wrócić do dobrych nawyków, spędzając majówkę będąc wolontariuszką na tym Festiwalu :)


2# Bo wiosną Cieszyn jest najpiękniejszy!

Rynek, z przylegającymi do niego kolorowymi kamienicami i Ratuszem, z którego w południe wybrzmiewa hejnał (który można usłyszeć w piosence Warszawa Davida Bowiego!), klimatyczne, brukowane uliczki, którymi dotrzeć można nad Olzę, a dalej - przez Most Przyjaźni – na czeską stronę Cieszyna, piękne Wzgórze Zamkowe. Jeśli jeszcze nie byliście w Cieszynie, to mogę Was zapewnić, że jest to jedno z piękniejszych miejsc w okolicy. Wieża Piastowska, Rotunda, którą możecie znaleźć na jednym z banknotów (ale ciiiii, bo to nasz sekret ;)), piękny park z widokiem na Czeski Cieszyn i nasze Beskidy. U podnóża wzgórza jest Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, w którym zawsze trafić można na jakąś ciekawą wystawę, więc tam też zajrzyjcie koniecznie! Już się nie mogę doczekać, kiedy usiądę w różowym królewskim (tudzież księżniczkowym) fotelu, który stoi przed Zamkiem, ciesząc się wiosennym słońcem. Bo wiosną, kiedy natura budzi się do życia, a dni są co raz dłuższe i cieplejsze, Cieszyn jest najpiękniejszy!


3# Bo kwitną magnolie i cieszynianki wiosenne.

Są ozdobą przydomowych ogrodów, a także parków i skwerów miejskich. W okresie kwitnienia jak magnes przyciągają do Cieszyna licznych turystów. Biało-różowe magnolie, dawniej będące oznaką prestiżu i statusu majątkowego, dziś cieszą oko mieszkańców i przyjezdnych, a spacer szlakiem kwitnących magnolii jest świetnym sposobem na poznanie miasta. Inną niezwykłą rośliną, którą można znaleźć w cieszyńskich rezerwatach, jest cieszynianka wiosenna. Cieszynianka zakwita jako jeden z pierwszych wiosennych kwiatów. Kwiat jest pod ochroną i można znaleźć go w cieszyńskich rezerwatach przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką i Lasek Miejski nad Olzą, a także w rezerwacie Kopce oraz w kilku niewielkich laskach i ogrodach.


4# Bo odwiedzając Cieszyn warto również poznać okolicę!

Z Cieszyna do Koszyc, Pragi, Ołomuńca, a może w Beskidy? Cieszyn, poza swoimi licznymi urokami, jest też świetną bazą wypadową, dlatego po długim weekendzie spędzonym na Przeglądzie Kino na Granicy, możecie ruszyć dalej, żeby odkryć bliższą i dalszą okolicę. Beskidy i górskie wsie, miasteczka po drugiej stronie Olzy, a nawet Praga, do której dojazd z Cieszyna zajmuje tylko cztery godziny. Jest wiele możliwości i aż żal byłoby nie wykorzystać tego, że Cieszyn położony jest w centrum wszechświata :)


Informacje praktyczne

Jak dojechać?

Do Cieszyna dojechać można bezpośrednio między innymi z Krakowa (najszybciej autobusem Lajkonik) i z Katowic (puszkobusem BusBrothers albo Kolejami Śląskimi). Z Warszawy, Wrocławia i innych miast w Polsce można dotrzeć do nas z przesiadką w Bielsku-Białej albo Katowicach.

Gdzie i co zjeść?

W Cieszynie zajrzyjcie koniecznie do jednego ze sklepów Społem (np. do garmażerii przy Rynku, dwa kroki od Ratusza) i spróbujcie cieszyńskich kanapek ze śledziem. Te jedyne w swoim rodzaju kanapki są kulinarnym symbolem miasta. Na kawę i deser polecam kameralną kawiarnio-księgarnię Kornel i Przyjaciele (ul. Sejmowa 1). Pyszne kawy, herbaty, domowe ciasta i ciekawe książki w przytulnej atmosferze - to miejsce na długo zostanie Wam w pamięci.

Na obiad albo kolację wybierzcie się na drugą stronę Olzy, do Czeskiego Cieszyna. Odwiedźcie jedną z czeskich knajp, na przykład Partykę (Hlavní tř. 140/3) i spróbujcie czeskich przysmaków (smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou) i lanego piwa. Chcąc przenieść się w czasie zajrzyjcie do Hospody Orlice na piwo i przeboje z szafy grającej.

Gdzie spać?

3 Bros' Hostel 
Gdybym nie miała domu w Cieszynie, zapewne to byłaby moja cieszyński baza. Ten bardzo przyjemny hostel znajduje się w kamienicy położonej minutę od Rynku. Ciekawy wystrój, z lokalnymi akcentami, przemili właściciele, którzy od wielu lat z pasją i zaangażowaniem włączają się w promocję Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego (zobaczcie koniecznie filmik promocyjny, który przygotowali!), do tego ciekawe wydarzenia, które co jakiś czas odbywają się we wspólnej hostelowej przestrzeni - w 3 Bros’ Hostel można poczuć się jak w odwiedzinach u dobrych przyjaciół. 


I już na sam koniec obiecana wiosenna niespodzianka - konkurs!


Do wygrania jest jedna pełna akredytacja na 20. Przegląd Filmowy Kino na Granicy, który odbędzie się od 27 kwietnia do 3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Aby wgrać karnet należy w komentarzu do tego artykułu napisać odpowiedź na następujące zadanie: 

W czasie Kina na Granicy Cieszyn odwiedzi blisko 100 twórców filmowych - reżyserów, scenarzystów, aktorów. Listę potwierdzonych gości można znaleźć tutaj. W komentarzu napisz, którą z tych osób chciałbyś poznać osobiście i dlaczego. Podaj również swój adres e-mail, abym - w przypadku wygranej - mogła się z Tobą skontaktować. 

Spośród wszystkich odpowiedzi wybiorę najciekawszą i najbardziej kreatywną, a do jej autora trafi nagroda - karnet 7-dniowy na Kino na Granicy obejmujący pakiet startowy (katalog, torbę oraz koszulkę). Na odpowiedzi czekam do 31 marca do godziny 20h00. Wyniki zostaną opublikowane na końcu tego wpisu 31 marca po 21h (aby osoby, które nie wygrały, miały jeszcze szansę kupić karnet w niższej cenie).

Do dzieła!
No i do zobaczenia w Cieszynie! :)

------------------------------------------------------------------

Dziękuję Wam za wszystkie konkursowe odpowiedzi!
7-dniowy na Kino na Granicy trafia do Blanki (Ewelina Malesa). Gratuluję! W mejlu napiszę Ci jak odebrać karnet :)
Jeszcze raz dziękuję Wam za udział w konkursie i przypominam, że do północy macie jeszcze możliwość zakupienia karnetu na Kino na granicy w niższej cenie (możecie to zrobić na stronie Festiwalu)!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz