Wpisy

Europa od środka: Wiedeń


Kolejnym przystankiem w czasie naszej podróży po Europie Środkowej był Wiedeń! Stolica Austrii zaskoczyła nas swoim nowoczesnym obliczem, które ciekawie współgra z historycznymi zabytkami. W Wiedniu spędziliśmy dwa i pół dnia, korzystając z pięknej, wciąż letniej pogody. To miasto pełne turystów, jednak skrywa również spokojniejsze miejsca i dzielnice, w których wiedeńczycy cieszą się wolnym czasem. Dzięki wskazówkom naszych mieszkających w Wiedniu przyjaciół udało nam się do nich dotrzeć i właśnie tymi najciekawszymi z nich chcemy się z Wami dzisiaj podzielić!


Wiedeń alternatywnie 

Nachtsmarkt 

To najsłynniejszy i największy wiedeński targ z tradycją sięgającą XVI wieku. Dziś jest odwiedzany nie tylko przez mieszkańców, ale także turystów. Znajdziemy tam zarówno lokalne produkty austriackie, jak i te bardziej egzotyczne, sprzedawane przez migrantów z całego świata, którzy żyją w tym wielokulturowym mieście. Zachęcamy do przespacerowania się przepełnionymi straganami wąskimi uliczkami i wczucia w targowy klimat. Nachstmarkt to również świetne miejsce aby przystanąć na lunch w jednej z restauracji znajdujących się między straganami na głównym placu. My zdecydowaliśmy się na pyszności kuchni Bliskiego Wschodu w Neni, które w swoim kulinarnym przewodniku po Wiedniu poleciła Ula - The Adamant Wanderer.


Grinzing 

Będąc w Wiedniu kilka dni warto udać się na zachodnie przedmieścia miasta, do dzielnicy Grinzing, w której wciąż można poczuć się jak w spokojnej wiosce z dawnych lat. Grinzing, położone na stokach Lasku Wiedeńskiego (Wienerwald), jest znane z Heurigers - lokalnych winiarni, w których produkowane jest wino z winnic usytuowanych na okolicznych wzgórzach. Polecamy dotrzeć tam autobusem nr 38A, który rusza ze stacji Heiligenstadt i jedzie na wzgórze Kahlenberg, z którego roztacza się piękna panorama miasta. W drodze powrotnej z Kahlenbergu zachęcamy aby przespacerować się pomiędzy winnicami, którymi można zejść aż do centrum Grinzingu. Gałązka sosny powieszona nad wejściem do mijanych po drodze winiarni oznacza, że można w nich spróbować lokalnego wina. 


Wiedeń kulturalnie

KunstHausWien - Museum Hundertwasser 

Muzeum KunstHausWien zostało założone przez Friedensreicha Hundertwassera, jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Muzeum obejmuje stałą ekspozycję prac Hundertwassera oraz prezentuje czasowe wystawy poświęcone innym artystom. Równie duże wrażenie co muzealne wystawy robi na odwiedzających budynek, który - dzięki ekologicznemu dachowi pokrytemu trawą - był jednym z pierwszych zielonych muzeów Wiednia. Imponujący projekt architektoniczny zaskakuje nie tylko kolorową elewacją frontową, ale także oryginalnym wnętrzem. Nierówna podłoga na parterze zaprojektowana przez Hundertwassera, jak chciał autor "staje się symfonią, melodią dla stóp i przywraca człowiekowi naturalne wibracje". Chociaż muzeum znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Hundertwasserhaus, wybudowanego w 1985 roku najsłynniejszego dzieła artysty, przed którym roi się od turystów próbujących zrobić zdjęcia kamienicy, przed KunstHausWien nie ma tłumów, dzięki czemu można cieszyć się tym dziełem sztuki w spokoju. 
Adres: KunstHausWien - Unteren Weißgerberstraße 13; Hundertwasserhaus - Kegelgasse 36-38

Hundertwasserhaus

Opera for all / Opera dla wszystkich 

Tak nazywa się projekt realizowany przez Wiener Staatsoper, dzięki któremu nie potrzeba biletu wstępu do Opery, aby móc przeżyć wspaniały wieczór przepełniony muzyką i baletem. W kwietniu, maju, czerwcu, a także we wrześniu na wielkim ekranie ustawionym przed wiedeńską operą (na Herbert-von-Karajan-Platz) można oglądać pierwszorzędne przedstawienia zupełnie za darmo. Jeden z pokazów odbywał się w czasie naszego pobytu w stolicy Austrii, więc z ciekawością przystanęliśmy aby przyjrzeć się tej niepowtarzalnej atmosferze. Przed głównym wejściem do gmachu opery w przerwach pomiędzy poszczególnymi aktami przechadzają się elegancko ubrani widzowie, którzy za bilet muszą niekiedy zapłacić nawet kilkaset euro. Z kolei z boku, na ruchliwym placu, nad którym znajduje się ekran, siedzą turyści i wiedeńczycy, którzy przyszli tu po pracy aby w zupełnie innych warunkach podziwiać to, co rozgrywa się akurat na deskach Wiener Staatsoper.
Adres: Herbert-von-Karajan-Platz


Wiedeńskie wieczory 

MuseumsQuartier Wien 

MQ to imponująca przestrzeń muzealna o powierzchni 90 000 m2, obejmująca 60 instytucji kultury mieszczących się w na krańcach wiedeńskiego Starego Miasta. Jest to jedna z największych dzielnic sztuki współczesnej na świecie. Warto wybrać się na przykład do Leopold Museum, które prezentuje prace Egona Schielego i innych austriackich artystów. Jednak MQ jest nie tylko miejscem wystaw, ale również koncertów, spektakli tanecznych, wieczorów autorskich czy w końcu spotkań młodych ludzi. Główny plac MQ jest popularną strefą relaksu wśród wiedeńskich mieszkańców, więc "act like a local", weź drinka i odpocznij na jednym z fioletowych łóżko-leżaków. 
Adres: Museumsplatz 1 


Phil & Ra’mien 

Wiele ciekawych kafejek i restauracji, do których zaglądają przede wszystkim wiedeńczycy, a nie turyści mieści się poza Innere Stadt – ścisłym centrum znajdującym się wewnątrz XIX-wiecznych przypominających kształt okręgu bulwarów zwanych Ringiem. My wybraliśmy się do kawiarnio-księgarni Phil przy Gumpendorfer Straße 10, pełniącej również funkcję galerii sztuki. Można tu kupić nie tylko książki, płyty i plakaty, napić się klasycznego Wiener spritzer (wino z wodą sodową) tu serwowanego też z syropem lawendowym, ale na sprzedaż wystawione są również meble stanowiące element wystroju wnętrza. Aby dobrze zjeść wystarczy tylko przejść na drugą stronę ulicy i przenieść się do znajdującej się tam restauracji Ra’mien. O tym, że jest to miejsce przede wszystkim dla mieszkańców, a nie przyjezdnych najlepiej świadczy fakt, że karta menu dostępna jest wyłącznie w języku niemieckim. Obsługa, z którą można porozumieć się po angielsku, jest jednak bardzo pomocna. My spróbowaliśmy specjalności lokalu – pysznych zup La Mien oraz Pho. Restauracja otwarta jest od 11h30 do 22h45, warto jednak pamiętać, że od godziny 17 do 18 kuchnia ma przerwę i nie wydaje w tym czasie posiłków.
Adres: Phil - Gumpendorfer Straße 10; Ra’mien - Gumpendorfer Straße 9


Kolejnym miastem, które odwiedziliśmy w ramach naszej podróży po Miastach Światowego Dziedzictwa był Český Krumlov. Jednak w drodze do Czech postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia pewnych przesympatycznych Polaków mieszkających w Austrii i zatrzymać się na krótki przystanek w austriackim Linz, które zachwyciło nas wyjątkowymi muzeami. W następnym artykule przyjrzymy się miastu z lotu ptaka oraz poznamy technologie przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz