Wpisy

Europa od środka: Kraków


Czas na kolejną relację z naszej podróży po Europie Środkowej. Po trzech dniach spędzonych w niedocenianej przez turystów Warszawie przenieśliśmy się do turystycznej stolicy Polski – Krakowa. Również tutaj staraliśmy się trzymać z daleka od zatłoczonych atrakcji. Z pomocą naszych lokalnych przewodników (i przyjaciół) przez dwa dni poznawaliśmy współczesny Kraków, poszukując młodego ducha tego historycznego miasta. Podobnie jak w poprzednim artykule i tym razem przygotowaliśmy dla Was zestawienie naszych ulubionych miejsc.


Krakowskie alternatywy 

Kładka Ojca Bernatka 

Łącząca Kazimierz i Podgórze, powstała w 2010 roku w miejscu dawnego Mostu Podgórskiego. Nazwana została imieniem zakonnika Laetusa Bernatka, dzięki któremu na przełomie XIX i XX wieku w Krakowie powstał szpital Bonifratrów. Kładka zdążyła już zyskać sławę „mostu zakochanych” przez turystów zapinających na niej kłódki ze swoimi inicjałami. Znacznie ciekawsze są jednak podwieszone nad głowami przechodniów i rowerzystów figury wprawiane w ruch podmuchami wiatru. Na stalowych linach podtrzymujących konstrukcję zamieszczono dziewięć rzeźb akrobatów autorstwa Jerzego Kędziory. Kładka jest idealnym miejscem do rozpoczęcia spaceru po okolicy. Ulica Mostowa, przy której znajduje się wiele modnych knajpek, doprowadzi nas do historycznych części Kazimierza. Z kolei po przejściu na drugą stronę Wisły warto przespacerować się po Podgórzu i będącym częścią tej dzielnicy Zabłociu. Jest to najszybciej zmieniająca się część Krakowa, w której poprzemysłowe okolice przekształcają się w nowoczesną dzielnicę muzealno-biurowo-mieszkalną. 


Fabryka Schindlera 

To niezwykłe muzeum przedstawia historię i losy krakowskich Żydów podczas II wojny światowej. Czasy wojny, dobrze zobrazowane w nagrodzonym Oscarem filmie Steven Spielberga „Lista Schindlera”, w muzeum zostały ukazane w zajmujący sposób. Wystawa jest również opowieścią o innych mieszkańcach Krakowa, Polakach czy Niemcach. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, a życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat. 
Adres: ul. Lipowa 4 

Kraków kulturalnie 

Krakowskie Centrum Kinowe ARS 

Będąc w Krakowie warto wybrać się do jednego z kin studyjnych, które dzielnie trwają mimo dominujących multipleksów mieszczących się najczęściej w bezdusznych galeriach handlowych. My zdecydowaliśmy się na kameralne kino Ars przy Rynku Starego Miasta, w samym sercu Krakowa.
Adres: Św. Tomasza 11


Muzeum Historii Fotografii (MHF) 

W zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej w połowie września otwarto nową siedzibę krakowskiego Muzeum Historii Fotografii. W ciekawie zaaranżowanym budynku można obejrzeć stałą ekspozycję poświęconą historii fotografii, znajduje się tam również restauracja, sklepik z publikacjami branżowymi a także galeria wystaw czasowych, gdzie obecnie pokazywane są nowe nabytki MHF – zdjęcia autorstwa Wojciecha Plewińskiego.
Adres: ul. Królowej Jadwigi 220


Krakowskie wieczory

Dolne Młyny 

To „miasto w mieście” znajduje się na terenie starej fabryki papierosów, zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Starego Miasta. Dolne Młyny pełne są barów, restauracji, klubów i inicjatyw kulturalnych, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Wieczorem knajpy na Dolnych Młynów pękają w szwach, ale dzięki dużej liczbie ciekawych miejscówek na pewno uda się znaleźć wolny stolik w jednej z nich. W godzinach dopołudniowych jest mniej gwarno, jednak równie przyjemnie. Wapniaki w drodze polecili nam knajpkę Międzymiastowa, w której od poniedziałku do piątku można zjeść pyszne śniadanie za… złotówkę (do dowolnej kawy). Świetna alternatywa dla turystycznych i nietanich miejscówek w centrum miasta.
Adres: ul. Dolnych Młynów 10


HEVRE 

Wieczorem serce Krakowa bije na Kazimierzu. Ta żydowska dzielnica ma swój niepowtarzalny charakter. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało tam kilkadziesiąt restauracji, kawiarni, barów, od legendarnej Alchemii zaczynając, na Zakąskach u Ani kończąc. Jednym z ciekawszych nowo powstałych miejsc Kazimierza jest HEVRE mieszczące się w dawnym żydowskim domu modlitwy z XIX wieku, o czym przypominają nam znajdujące się na ścianach piękne freski. Niezwykły wystrój i pyszne koktajle (nam posmakował zwłaszcza Czeski Sen – ciekawe dlaczego? ;)) sprawiają, że nawet chłodny i deszczowy wieczór nabieraj niepowtarzalnego klimatu.
Adres: Beera Meiselsa 18


W Krakowie nieustannie polecamy także piękne mieszkania, które wynajmuje Karina, czyli Cracow Girl. Zachęcamy również do śledzenia jej profilu na Instagramie, na którym regularnie dzieli się krakowskimi poradami i wskazówkami (to dzięki Karinie poznaliśmy na przykład HEVRE).

Ciekawi jesteście jakie miejsca godne polecenia odkryliśmy w Wiedniu?
Już wkrótce opiszemy alternatywne, kulturalne i wieczorowe oblicza stolicy Austrii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz