Wpisy

Europa od środka: Warszawa


W nowym cyklu na blogu wybierzemy się do sześciu środkowoeuropejskich miast w ramach projektu „Young and Modern Life in World Heritage Cities”. Zasłużone wakacje z Mikołajem, z którym będziemy współtworzyli relacje z podróży, rozpoczynamy od Warszawy. Dzięki stypendium OWHC (Organization of World Heritage Cities) otrzymaliśmy rzadki komfort przyjrzenia się między innymi miejscom, które odwiedzamy zwykle w innych celach, tym razem z odmiennej - turystycznej perspektywy.


Warszawskie alternatywy 

Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego 

Trzydniowy pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy w miejscu bezpośrednio związanym z tematem naszej podróży. Jakie jest najbardziej charakterystyczne studenckie miejsce w stolicy Polski? Naszym zdaniem jest to BUW - czyli gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek nowej siedziby, otwartej pod koniec 1999 roku, został zaprojektowany przez polskich architektów - Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Dawniej Biblioteka mieściła się w jednym z pałaców znajdujących się w centralnym kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Pod koniec XX wieku zyskała nowe oblicze, wprowadzając czytelników w XXI wiek. Wnętrze BUWu i bogaty księgozbiór robią wrażenie, jednak tym, co przyciąga najbardziej, jest ogród znajdujący się na… dachu! Otwarty w 2002 roku, rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha będąc jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Roztacza się z niego piękny widok na miasto. Miejsce to jest uwielbiane przez studentów, którzy robią sobie przerwę od ślęczenia na książkami wygrzewając się w słońcu na jednej z ogrodowych ławek (sprawdzone!). Również coraz liczniejsi turyści docierają w to miejsce i nie ma się czemu dziwić - jest ono wyjątkowe, a co więcej darmowe! 
Adres: Dobra 56/66 


Ulica Ząbkowska

Symbol przemian zachodzących w dzielnicy Praga-Północ. Pod numerem 9 znajduje się historyczna kamienica z 1870 roku, którą Piotr Janowski przeobraził w instalację artystyczną „Ząbkowska 9, odlatujemy!”. W ciągu 5 dni budynek został w całości pokryty folią aluminiową, dzięki czemu mieni się różnymi kolorami i odcieniami w zależności od zmieniającej się pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Aluminiowa folia zakrywa blizny na fasadzie niszczejącego budynku, jednocześnie wydobywając jego architektoniczne piękno.


Od ulicy Ząbkowskiej można wejść również na Bazar Różyckiego. Wystawione na wielu straganach suknie ślubne tworzą ciekawy kontrapunkt dla niszczejącego targowiska, w którym czas jakby się zatrzymał. Przy Ząbkowskiej oprócz lokali gastronomicznych i niewielkich sklepików powstaje również Praskie Centrum Koneser zajmujące powierzchnię 50 tys. metrów kwadratowych po dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. To tutaj rozlewano takie trunki jak Luksusowa i Wyborowa. Obecnie w neogotyckich budynkach pomiędzy ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską mieści się m.in. Muzeum Polskiej Wódki oraz Google Campus Warsaw z ogólnie dostępną strefą coworkingową. Nowoczesność sąsiaduje tu z niszczejącymi kamienicami, posiadającymi jednak swój niepowtarzalny urok. W czasie spaceru po warszawskiej Pradze warto również zajrzeć w głąb podwórek, aby odnaleźć charakterystyczne dla Pragi-Północ kapliczki maryjne.


Kuchnia Konfliktu 

Czy wiesz, że w 2018 roku Warszawa znalazła się w TOP10 światowego rankingu miast przyjaznych weganom? Chociaż weganami nie jesteśmy, to lubimy dobrze i zdrowo zjeść. W czasie naszego pobytu w stolicy wybraliśmy się do miejsca szczególnego - Kuchni Konfliktu, która tworzona jest przez uchodźców i imigrantów. Poprzez przygotowywane posiłki dzielą się oni swoją kulturą i smakami, umożliwiając nam poznanie odległych zakątków świata. Miejsce pyszne i pożyteczne. Polecamy serdecznie! 
Adres: Wilcza 60 


Warszawa kulturalnie 

Centrum Nauki Kopernik 

Kosmiczne muzeum znajdujące się w pobliżu wspomnianego powyżej BUWu. Ze względu na interaktywne wystawy i możliwość samodzielnego przeprowadzania doświadczeń, nie tylko dzieci, ale również dorośli mogą się tam świetnie bawić, poznając prawa naukowe od bardziej przystępnej strony. Centrum Nauki Kopernik to nie tylko wystawy, ale również warsztaty i planetarium. Wskazówka - bilety warto zarezerwować z wyprzedzeniem, bo muzeum cieszy się ogromną popularnością. 
Adres: Wybrzeże Kościuszkowskie 20 


Państwowe Muzeum Etnograficzne 

Kultura ludowa wcale nie musi być nudna! Możemy przekonać się o tym odwiedzając Państwowe Muzeum Etnograficzne, które jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Prezentowane są w nim zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. W zbiorach muzeum znajdują się obiekty związane z naszym krajem, polskimi tradycjami, zwyczajami, jak i eksponaty pozyskane podczas badań prowadzonych w Europie, odległych regionach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, czy na wyspach Oceanii. Nie opuszczając Warszawy możemy wyruszyć w niezwykłą kulturową podróż dookoła świata! Państwowe Muzeum Etnograficzne to również miejsce wielu wydarzeń: spotkań, seminariów, koncertów, projekcji filmów, kiermaszów. Na deser – dosłownie – warto zatrzymać się w muzealnej kawiarni Bílý Koníček (po czesku „biały konik”). Piękne wnętrza lokalu łączące ludowość z nowoczesnym designem pozwalają wyciszyć się i odpocząć po zwiedzaniu, a przed powrotem na ruchliwe ulice miasta. 
Adres: ul. Kredytowa 1 

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Do Zachęty przyciągnęła nas wystawa „Tango na 16 metrach kwadratowych”. Poświęcona budownictwu mieszkaniowemu okresu PRL ekspozycja wychodzi od nagrodzonej Oscarem animacji „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego. Jak podkreślają kuratorzy, zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni prywatnej wymagało od mieszkańców nie lada gimnastyki oraz pomysłowości we wdrażaniu architektonicznych rozwiązań. Centralnym punktem wystawy jest meblościanka – symbol luksusu i funkcjonalności peerelowskich małometrażowych mieszkań. 
Adres: Plac Stanisława Małachowskiego 3


Warszawskie wieczory 

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana 

Teatr Polski przy ul. Karasia 2 otwarto 29 stycznia 1913 roku „Irydionem” Zygmunta Krasińskiego. Wkrótce obiekt zyskał rangę pierwszej sceny w kraju. Jego dyrektorami artystycznymi w przeszłości byli wybitni dramaturdzy i aktorzy jak Kazimierz Dejmek czy Andrzej Łapicki. Dziś funkcję Naczelnego Dyrektora teatru pełni Andrzej Seweryn. My jednak nie wybraliśmy się na żadne z przedstawień repertuarowych, lecz korzystając z okazji, iż odbywa się właśnie Tydzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Hunan-Polska, wzięliśmy udział w spektaklu prezentującym muzykę, teatr oraz bogatą kulturę ludową tej chińskiej prowincji (liczącej 68 mln obywateli). 
Adres: Kazimierza Karasia 2 


Bulwary nad Wisłą 

Dzikie, zarośnięte, nieokiełznane - takie jest nabrzeże Wisły. W odróżnieniu od innych europejskich miast, przez które przepływają duże rzeki, do końca XIX wieku na warszawskich nabrzeżach próżno było szukać bulwarów czy promenad. Dopiero na początku XX wieku zdecydowano się przebudować lewą część nabrzeża i urządzono bulwary na odcinku, któremu nadano nazwę Wybrzeże Kościuszkowskie. Dziś Bulwary Wiślane rozciągają się na długości ponad 6 kilometrów, od Cypla Czerniakowskiego do Klubu sportowego Spójnia. W ostatnich latach dokonano przebudowy i renowacji bulwarów, dzięki czemu stały się miejscem przyjaznym dla spacerowiczów i… imprezowiczów. Co więcej w marcu 2018 wprowadzono odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, co umożliwia spożywanie alkoholu na całej długości bulwarów (od bulwaru Flotylli Wiślanej do końca bulwaru Zbigniewa Religi). Nasza ulubiona część bulwarów to ta dziksza strona, w okolicach stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Idealna na spacer nad Wisłą w ciągu dnia, przejażdżkę rowerową czy wieczorne spotkanie ze znajomymi na słynnych schodkach. 


Bam! korean streetfood 

Imprezując albo relaksując się na Bulwarach Wiślanych na pewno zgłodniejemy. Jedną z miejscówek, w których można dobrze zjeść jest Bam! - miejsce promujące koreańską kulturę nocnego jedzenia ulicznego. W czasie sezonu letniego koreańską budkę znajdziemy w okolicy nadwiślańskiej Syrenki. Poza sezonem w Bistro Powidoki przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Wybrzeże Kościuszkowskie 22). 


Kolejnym przystankiem na szlaku środkowoeuropejskich miast dziedzictwa kulturowego będzie Kraków, ale nie spodziewajcie się opisu zabytków z pierwszych stron turystycznych folderów. Zgodnie z założeniem projektu, z pomocą przyjaciół, którzy zgodzili się być naszymi lokalnymi przewodnikami, pokażemy nowoczesne i pełne ciekawych inicjatyw zakątki miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz