Wpisy

Europa od środka - szlakiem dziedzictwa kulturowego


Dzisiaj mam dla Was wiadomość, którą chciałam się podzielić już jakiś czas temu, ale powstrzymywały mnie formalności, których trzeba było dopełnić.... No ale wszystko już załatwione więc... w końcu mogę ogłosić, że razem z Mikołajem, moim chłopakiem, zostaliśmy stypendystami Young Travelling Program of The Organization of World Heritage Cities! Czym jest OWHC, jak udało nam się zdobyć stypendium i na co je przeznaczymy? Zapraszam do czytania!

W lipcu spotkałam kolegę z gimnazjum. Zapytał mnie, jak to robię, że tyle podróżuję. Odpowiedziałam mu, że korzystam z różnych nadarzających się okazji, między innymi ze stypendiów. W ostatnim artykule na blogu, w którym podzieliłam się z Wami moją Bucket List, wspominałam o tym, że zawsze starałam się wykorzystywać przeróżne możliwości, które napotykałam na mojej drodze. Było tak również ze stypendiami i grantami, o które ubiegałam się od początku studiów. Dzięki nim mogłam sobie pozwolić na przeróżne wyjazdy, zarówno prywatne podróże, jak i te związane z pracą badawczą (na przykład na wyspę Reunion, gdzie badałam walki kogutów). Stypendia umożliwiły mi także spędzenie roku w czeskiej Pradze (w ramach programu Erasmus), czy wyjazd do Malezji na międzynarodowe szkolenie z edukacji międzykulturowej. Przez ostatnie trzy lata przygotowywanie wniosków o dofinansowanie moich wyjazdów badawczych zabierało mi więcej czasu niż pisanie doktoratu. Ale to właśnie dzięki tym wszystkim możliwościom, z których korzystam (z większym lub mniejszym powodzeniem), mam możliwość pracować na jednych z najdroższych wysp na świecie. Bez stypendiów musiałabym zapomnieć o prowadzeniu badań terenowych na Południowym Pacyfiku.

Początkiem lipca dostałam wiadomość z uczelni - jedną z tych, które jeszcze przed otwarciem lądują w koszu. Kiedy rzuciłam okiem na tytuł mejla - "OWHC Young travelling Scholarship" - postanowiłam jednak zajrzeć i sprawdzić, co jest w środku. Okazało się, że Organizacja Miast Dziedzictwa Światowego (OWHC) przygotowała konkurs, w którym można wygrać 1000€ na podróż po europejskich miastach światowego dziedzictwa. Wiecie jak to jest z takimi konkursami - zazwyczaj są jakieś skomplikowane warunki, które trzeba spełnić, jest mnóstwo chętnych i duża konkurencja. Najczęściej odpuszczam, nie chcąc poświęcać czasu na przygotowanie aplikacji, myśląc, że są małe szanse na wygraną. W sumie sama nie wiem, czemu tym razem było inaczej. Po przeczytaniu wiadomości od razu podzieliłam się nią z Mikołajem. Jako że nasz plan na tegoroczne lato to pisanie doktoratów, chcieliśmy uniknąć długich i dalekich wyjazdów. Pomyślałam, że podróż po naszej środkowoeuropejskiej okolicy mogłaby być niezłym kompromisem...

Na przygotowanie projektu mieliśmy tydzień. Napisaliśmy list motywacyjny, dokładny opis podróży, a także odpowiedzi na pytania dotyczące światowego dziedzictwa. Na koniec "wrzuciłam" wszystko do Canvy, projektując piękną aplikację. Nieśmiało przyznam, że nasz projekt wizualnie prezentował się wyśmienicie :) Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki i...udało się! Nasz projekt, jako jeden z sześciu (!) dostał dofinansowanie i we wrześniu będziemy mogli zrealizować nasze podróżnicze plany.


Zgodnie z wytycznymi OWHC wycieczka powinna obejmować przynajmniej cztery różne miasta Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa i dwa różne kraje. Co najmniej jedno z odwiedzanych miast musi być członkiem Regional Secretariat of Northwest Europe and North America OWHC. Nasz wybór padł na sześć miast w Austrii, Czechach i Polsce. W czasie naszej dwutygodniowej podróży odwiedzimy Warszawę, Kraków, Wiedeń, Linz, Český Krumlov i Pragę. Wybraliśmy miejsca, które chociaż są mniej popularne i rzadziej odwiedzane niż zachodnie metropolie, to jednak zasługują - naszym zdaniem - na znacznie więcej uwagi. Tytuł naszego projektu to:

YOUNG / HERITAGE / CITY
Young and Modern Life in World Heritage Central European Cities


Poprzez naszą podróż i relację, która w trakcie tego wyjazdu powstanie, będziemy chcieli pokazać, że miasta z tak bogatym dziedzictwem są ciekawym kierunkiem dla młodych podróżników. Celem naszej podróży nie będą główne, wszystkim znane zabytki znajdujące się w wybranych miastach, tylko raczej alternatywna i kulturalna strona odwiedzanych miejsc. Jako że warunkiem udziału w projekcie jest dzielenie się z szerszą publicznością podróżniczymi doświadczeniami, będziecie mogli towarzyszyć nam w naszych przygodach. Od 10ego do 25ego września będziemy relacjonować nasz wyjazd na Instagram'ie oraz na Facebook'u - zarówno na moich blogowych kontach @ethnopassion, jak i w kanałach OWHC oraz na stronie projektu. Na blogu również powstaną artykuły przedstawiające miejsca, które odwiedzimy. Już nie możemy się doczekać tego wyjazdu no i materiałów, które powstaną i z których również Wy będziecie mogli kiedyś skorzystać. To co, będziecie wirtualnie podróżować z nami? :)

Czerwiec 2019: Ty też możesz otrzymać stypendium!

Ruszyła kolejna edycja OWHC Young Travelling Scholarship! Jeśli macie mniej niż 28 lat możecie ubiegać się o 1000 euro na wymarzoną podróż po Miastach Światowego Dziedzictwa! Bardzo zachęcam do aplikowania i do skorzystania z okazji do zrealizowania ciekawego projektu! Więcej informacji o Young Travelling Scholarschip znajdziecie na stronie OWHC oraz na Instagramie. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące aplikacji, piszcie śmiało!Wszystkie artykuły związane z naszą podróżą po europejskich Miastach Światowego Dziedzictwa znajdziecie w blogowym cyklu Europa od środka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz