Wpisy

Muzyczny kawałek Turcji w Sali Kongresowej - Konkurs


W środę 28 maja, z okazji 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się koncert tureckiej muzyki sufickiej i wirujących derwiszy bractwa Mevlany. Będzie to świetna okazja, aby przyjrzeć się z bliska muzycznej kulturze tego kraju. Niestety nie będę mogła teleportować się na jeden wieczór do Warszawy, ale mam dla Was - czytelników EthnoPassion - osiem podwójnych zaproszeń na to wydarzenie. Co zrobić aby je otrzymać?Jak piszą Organizatorzy tego wydarzenia, ceremonia Sema, którą zaprezentują wirujący derwisze, daje polskiemu widzowi unikalną okazję poznania kultury i obyczajów bractwa mewlewitów, które powstało w XIII w. w Konyi, w Turcji. Założycielem bractwa był poeta mistyk, Mevlana. Derwisze modlą się w bardzo ciekawy sposób, wirując wokół własnej osi, co wprowadza ich w swoisty duchowy trans. Widzowie podczas występu będą mogli także posłuchać muzyki sufickiej, której przewodzić będą takie instrumenty jak ney, czy oud oraz podziwiać grę świateł budującą mistyczny nastrój podczas całego spektaklu. 

Organizatorem koncertu jest Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji. Na scenie wystąpi Zespół Tureckiej Muzyki Sufickiej z Konyi (Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu) należący do Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji.

Aby stać się posiadaczem jednego z ośmiu zaproszeń na to ciekawe wydarzenie, wystarczy w komentarzu (tutaj lub na Facebook'u) krótko (max. 3 zdania) opisać jedno miejsce w Turcji, które najbardziej chcielibyście zwiedzić / do którego już udało Wam się dotrzeć i które wywarło na Was wrażenie. Wśród autorów wypowiedzi wybranych zostanie osiem osób, które w przyszłą środę będą mogły udać się do Sali Kongresowej na spotkanie z turecką kulturą :)

Konkurs zakończy się w sobotę wieczorem, o godzinie 23h59, a wyniki zostaną ogłoszone w niedzielne południe.

Zaproszenia będą do odbioru w kasach Sali Kongresowej za okazaniem dowodu, dlatego też po zakończeniu konkursu będę prosiła osoby, które wygrały o przesłanie mi swoich danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia).

Do dzieła! :)


WYNIKI KONKURSU

Zaproszenia na koncert w Sali Kongresowej otrzymują:

Mateusz Dobrowolski 
Michał Gołda 
Agu M (bardzo proszę o przesłanie swojego imienia i nazwiska :)) 
Barbara Pytel 

Zaproszenia będą do odbioru przed koncertem w kasach Sali Kongresowej za okazaniem dowodu osobistego. Miłego wieczoru pełnego muzycznych wrażeń!

4 komentarze:

 1. Witam serdecznie!
  Najbardziej chciałabym zobaczyć Dolinę Motyli, która znajduje się w okolicy Oludeniz. Na zdjęciach miejsce wygląda przepięknie, a położenie - w dolinie, nad Morzem Śródziemnym i w okolicy wodospadu - jest bajeczne :) jakby tego było mało, podobno można zobaczyć kilkadziesiąt gatunków motyli...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, Dolina Motyli brzmi świetnie i dopisuję ją do mojej tureckiej listy must-see. Bardzo Cię proszę o przesłanie na e-mail (kania.kar@gmail.com) swojego imienia i nazwiska, żebym mogła podać organizatorom koncertu :)

   Usuń
  2. Byłam tam 3 razy i nie widziałam ani jednego motyla ;) Może kwestia "sezonu"

   Usuń
 2. Ciekawy konkurs ;) Jednak nie przepadam za turecka muzyką :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń