Wpisy

Fotograficznie: Over the roofs of Warsaw


W zeszłym tygodniu spędziłam kilka dni w Warszawie. Czysto turystycznie, bo z głównym celem tego wyjazdu (zawiezieniem dokumentów na studia), rozprawiłam się zaraz po przyjeździe. Jako że towarzyszyła mi znajoma z Francji, postanowiłam pokazać jej pomnik socjalizmu, który w tym roku obchodzi sześćdziesiąte urodziny. Po wjechaniu na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki mogłyśmy objąć wzrokiem stolicę naszego kraju. W dzisiejszym poście - Warszawa widziana z góry.


Wiecie, że Warszawa jest pięć razy większa od Paryża? Warszawa, z osiemnastoma dzielnicami, zajmuje powierzchnię 517,24 km², a Paryż, który ma dwadzieścia dzielnic, ma jedynie 105,4 km². Oczywiście, jeśli porównamy cały region Île-de-France - aglomerację, na terenie której leży Paryż i jego przedmieścia, okaże się, że Warszawa jest dwa razy mniejsza. Ja jednak odczuwam tę przestrzeń. Szerokie ulice, chodniki, zielone skwery i parki rozsiane po całym mieście, no i jest czym oddychać! Pamiętam jak mój nauczyciel historii wymieniając powody, dla których przeniesiono stolicę z Krakowa do Warszawy, jako główny motyw wskazał polecenie nadwornego lekarza, który zalecił królowi wiejskie powietrze. Coś w tym jest :D Jeszcze chwila i polubię to miasto...:)


A Wy lubicie Warszawę? Może macie jakieś godne polecenia miejsca?
Na kawę/obiad/piwo? Wszelkie przydatne adresy mile widziane! :)

7 komentarzy:

 1. Przepraszam za polityczne wtrącenie - czy te zdjęcia pokazują ruiny i zgliszcza? Denerwuje mnie polityczna mowa - Polska, Warszawa i każde jedno miasto jest piękna i z pewnością robi się coraz ładniejsza. Piękne zdjęcia zrobiłaś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!
   Jasne, że Polska jest piękna, ale piękno Warszawy (w porównaniu np. do Krakowa czy mojego Cieszyna) jest trochę ukryte ;) Przez długo nie lubiłam tego miasta i dopiero teraz zaczynam odkrywać ciekawe miejsca, i stolica coraz bardziej zyskuje w moich oczach.

   Usuń
 2. z Twoim wpisem o lokalach z jedzeniem i piciem podrożowałam po Pradze - DZIĘKI :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się przydaje!!!! :) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Fantastyczne zdjęcia panoramy Warszawy!

  OdpowiedzUsuń
 4. No i to jest XXI wiek, mamy wspaniałe miasta i wspaniały Pałac Kultury - bardzo mi się podoba architektura naszej kochanej Warszawy!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy piękną stolicę i nie musimy się wstydzić - po zawiłej sytuacji historycznej naprawdę szybko doganiamy zachód - jest się czym chwalić.

  OdpowiedzUsuń