Wpisy

Liverpool śladami Beatlesów


John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr to artyści, którzy zmienili muzyczny świat, wyznaczając w latach 60. XX wieku nowe trendy muzyczne. Będąc w Liverpoolu, gdzie powstał zespół The Beatles, nie mogłam odmówić sobie zwiedzenia miasta śladami muzyków. Dzisiaj zabieram Was w wirtualną wycieczkę po Liverpoolu, a w przyszłości być może będziecie mieli okazję sami poznać muzyczną stronę tego miasta.

Muzeum Beatlesów, spacer, a może wycieczka autobusowa ich śladami - będąc w Liverpoolu możemy zdecydować jaka forma zwiedzania odpowiada nam najbardziej. Ja zdecydowałam się odwiedzić muzeum The Beatles Story oraz wybrałam się na Magical Mystery Tour. Już w drodze do The Beatles Story, położonego w pięknej okolicy kompleksu budynków portowych i magazynów Albert Dock, minęłam Harrison’a, Lennon’a, McCartney’a i Starr’a. Artyści „przechadzają się” w okolicach Museum of Liverpool, fotografowani przez licznych turystów.


The Beatles Story 

Jeśli chcecie poznać historię zespołu The Beatles od podszewki, wizyta w tym muzeum będzie strzałem w dziesiątkę! Prezentowana interaktywna ekspozycja pozwala wyruszyć w podróż w czasie i z bliska przyjrzeć się miejscom oraz doświadczeniom legendarnych muzyków. W czasie zwiedzania do dyspozycji mamy audioprzewodnik w języku polskim, dzięki któremu krok po kroku odkrywamy historię zespołu. 


Do jakiej szkoły chodzili muzycy, jak się poznali, w jakich gazetach pojawiły się pierwsze wzmianki o wschodzących gwiazdach brytyjskiego rocka? Jak dawniej wyglądał Cavern Club? Jak przebiegła trasa koncertowa Beatlesów w Stanach Zjednoczonych? Na te wszystkie pytania możemy znaleźć odpowiedź w czasie wizyty w muzeum. Jest ona również okazją do przypomnienia sobie piosenek o Liverpoolu, z którymi już zawsze będzie mi się kojarzyło to miasto. 


Informacje praktyczne 


Muzeum The Beatles Story jest czynne codziennie od poniedziałku do niedzieli (jest zamknięte 25 i 26 grudnia). Godziny otwarcia mogą ulec zmianie, zachęcam do zajrzenia na stronę Muzeum, aby uzyskać więcej informacji.
  • Letnie godziny otwarcia (od 1 kwietnia do 31 października): 9h - 19h (ostatnie wejście na wystawę o 18h)
  • Zimowe godziny otwarcia (od 1 listopada do 31 marca): 10h - 18h (ostatnie wejście na wystawę o 17h) 
Ceny biletów: 
  • Dorośli £16.95 
  • Studenci i seniorzy: £12.50 
  • Dzieci: £10 


Magical Mystery Tour 

Inną możliwością poznania miasta Beatlesów jest udział w autobusowej wycieczce Magical Mystery Tour. Cała wycieczka prowadzona jest oczywiście po angielsku, dlatego konieczne jest komunikatywne posługiwanie się tym językiem. Przyznam szczerze, że czasami miałam problem, żeby zrozumieć liverpoolski akcent i angielskie żarty.


Wycieczkę rozpoczęliśmy przy Albert Dock, gdzie w biurze Magical Mystery Tour odebraliśmy nasze bilety, a następnie wsiedliśmy do kolorowego autobusu, w którym czekał już na nas przewodnik. W czasie dwugodzinnej przejażdżki po Liverpoolu mieliśmy szansę zobaczyć wszystkie miejsca związane z Johnem, Paulem, Georgem i Ringo (gdzie dorastali, gdzie się poznali, gdzie powstał zespół). Podjechaliśmy również do miejsc, które wszyscy kojarzymy z najbardziej znanych piosenek Beatlesów.

Informacje praktyczne


Wycieczki odbywają się codziennie, pierwsza grupa ruszą o godzinie 10h. Na stronie Magical Mystery Tour można sprawdzić godziny wycieczek i dostępność biletów. Wycieczki nie są organizowane 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia.

Cena udziału w wyciecze: £18.95

Penny Lane is in my ears and in my eyes
Przed bramą do nieistniejącego już sierocińca Strawberry Field

The Cavern Club

Na koniec zwiedzania zostawcie sobie Cavern Club. Jeśli zdecydujecie się na wzięcie udziału w Magical Mystery Tour, wycieczka zakończy się właśnie w tym legendarnym klubie. Beatlesi zagrali w nim aż 292 razy! Jest to jeden z najsłynniejszych klubów XX wieku. Grały tu takie sławy jak The Rolling Stones, Elton John, Black Sabbath, Queen czy The Who. Ostatni koncert The Beatles w The Cavern miał miejsce 3 sierpnia 1963 roku. Muzycy wspominali ten okres jako najszczęśliwszy w ich karierze.


Zatrzymując się tutaj na piwo, posłuchajcie jednego z koncertów, poczujcie ducha Beatlesów i przez chwilę stańcie się częścią tej muzycznej legendy :)


I jak Wam się podoba odkrywanie muzycznej strony odwiedzanego miasta? 

A może macie do polecenia inne ciekawe miejsca związane z innymi legendarnymi zespołami? Dajcie znać w komentarzu :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz