Wpisy

Praga nieznana: Havlíčkovy sady

Praga | Co zwiedzić

Jeśli wybieracie się do stolicy Czech na kilka dni, warto oddalić się od ścisłego centrum Pragi i zaszyć w jednym z parków. Wiosna, wiosna w pełni, więc w dzisiejszym artykule zabiorę Was na spacer po parku Havlíčkovy sady znanym również pod nazwą Grébovka!


Havlíčkovy sady jest drugim co do wielkości parkiem w Pradze. Został założony w latach 1871–1888 jako ogród Willi Gröbe należącej do praskiego przemysłowca Moritza Gröbe. Spacerując po parku warto zatrzymać się przy wspomnianej Willi Gröbe, która jest punktem orientacyjnym Havlíčkovych sadów. Chociaż willa nie jest otwarta dla zwiedzających, to można korzystać z otaczających ją terenów i cieszyć się widokiem Pragi rozpościerającym się ze wzgórza.

W architekturze budynków oraz parku odnajdziemy inspirację włoskim renesansem. Moją uwagę najbardziej przyciągnęła sztuczna jaskinia i znajdująca się u jej podnóża fontanna z rzeźbami. Na Grébovce znajdziemy również kawiarnię, mieszczącą się w innym ciekawym budynku - Pavilónie Grébovka. Można w niej przysiąć na kawę, piwo, albo coś przekąsić.

Praga | Park | Co zwiedzić

Winnice w Pradze 

Grébovka jest szczególnym miejscem, bowiem jej częścią są winnice porastające wzgórza w samym sercu miasta! Czy mieliście kiedyś okazję spróbować wina z Republiki Czeskiej? Czeskie i morawskie wina są znane i doceniane na całym świecie. Klimat panujący w Czechach, odmienny od pozostałych regionów europejskich, wraz z bardzo zróżnicowanymi warunkami geologicznymi, daje możliwość produkcji różnorodnych winnych trunków. We wrześniu, kiedy odbywa się winobranie, cały kraj świętuje. Jednym z miejsc, w których odbywa się winna feta, jest właśnie park Havlíčkovy sady!


Vinobraní na Grébovce 

Grébovkę warto więc odwiedzić nie tylko wiosną, czy latem, ale także jesienią, kiedy odbywa się doroczne winiarskie święto - Vinobraní na Grébovce. Można wtedy spróbować świeżego musującego wina o nazwie "burčak", które jest typowym czeskim napojem o tej porze roku. Burčák powstaje podczas fermentacji wina z moszczu winogron. Jest stosunkowo słaby i nadaje się do spożycia w ciągu kilku dni od rozpoczęcia fermentacji, zanim zamieni się w wino. Tak więc tego niezwykłego napoju można spróbować tylko jesienią! W zeszłym roku mieliśmy szczęście trafić na Vinobraní na Grébovce i spróbować różnych rodzajów tego młodego wina. Winne święto było również świetnym pretekstem do spontanicznego spotkania się z naszymi praskimi znajomymi. I właśnie to w Czechach lubimy najbardziej.


Informacje praktyczne

Jak dostać się do parku Grébovka?

Havlíčkovy sady znajdują się niedaleko Náměstí Míru (gdzi dotrzemy zieloną linią metra A). Z Náměstí Míru do parku możemy dotrzeć spacerem (w około 10 minut), albo podjechać tramwajem numer 4, 13 lub 22 (trzeba wysiąść na przystanku Jana Masaryka i zejść ulicą Máchovą do Rybalkovej, gdzie znajduje się główne wejście do parku).

Godziny otwarcia parku

Listopad - Marzec: codziennie od 6h00 do 22h00
Kwiecień - Październik: codziennie od 6h00 do 24h00


Miłych spacerów!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz