Wpisy

Zapiski majowe - pierwszy reportaż, nowy projekt i Gdańsk


Puk, puk, jest tu kto? W ostatnich tygodniach spokojniej zarówno tutaj, jak i na stronach EthnoPassion w mediach społecznościowych. Mam wrażenie, że im jestem starsza, tym czas coraz bardziej się kurczy. Patrząc z perspektywy kilku lat, mam wrażenie, że na studiach doba była z gumy, a ja mogłam przysłowiowe góry przenosić - o każdej porze dnia i nocy!


Po pracowitej majówce w Cieszynie, kilkudniowej wizycie w Warszawie i zdaniu jednego egzaminu do doktoratu, w końcu wróciłam do Pragi. Wróciłam i... zapadłam we wiosenny sen. Nie wiem, czy to wiosenne przesilenie, czy iście jesienna pochmurna pogoda sprawiły, że przesypiałam długie godziny każdego dnia przez ponad tydzień. Nauczyłam się już, żeby słuchać swojego organizmu. Jeśli tego teraz potrzebuje, to trudno. Zaległości nadrobię, jak w końcu będę w lepszej formie.

Staram się małymi krokami skończyć kolejny rozdział doktoratu. Tym bardziej, że początkiem czerwca wracam do Francji zdać egzamin oraz przeprowadzić moje pierwsze zajęcia dla francuskich studentów, badaczy i innych osób zainteresowanych Oceanią. Cieszę się i jednocześnie stresuję, bo wygłoszenie półtoragodzinnego wykładu w szkole, w której wykładał m.in. Pierre Bourdieu to wielkie wyzwanie i jednocześnie ogromne wyróżnienie. Trzymaj, proszę, mocno kciuki!

Plany na Pragę - nasz nowy projekt!

W przerwach od pisania naszych prac doktorskich, knujemy razem z Mikołajem, pracując nad nowym projektem. Na oficjalne ogłoszenie jeszcze przyjdzie czas, jednak już teraz mogę uchylić rąbka tajemnicy! Plany na Pragę to spersonalizowane programy wycieczek do stolicy Czech, które będziemy przygotowywać na zamówienie. Mieszkając w Pradze, poznajemy to miasto każdego dnia coraz lepiej! Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z osobami chętnymi na poznanie Pragi od podszewki!


Mój pierwszy reportaż dla Outriders!

„Niepodległość to dekolonizacja świadomości” - tak brzmiał napis na jednym z transparentów, który zawisł przed referendum niepodległościowym w jednej z wiosek Nowej Kaledonii 🇳🇨 Od tego wydarzenia minęło pół roku. To dobry czas, żeby przyjrzeć się sytuacji na Nowej Kaledonii. Robimy to wraz z Mikołajem w interaktywnym reportażu, który przygotowaliśmy dla Outriders. Oddajemy w nim również głos tym, którym go zabrano wraz z kolonizacją archipelagu, czyli Kanakom - autochtonom. Zapraszam Cię do czytania, słuchania i oglądania! Daj koniecznie znać, jak Ci się podoba! 💙


Spotkajmy się w Gdańsku!

Już za tydzień będzie okazja do spotkania się ze mną i wysłuchania moich podróżniczych opowieści! Serdecznie zapraszam Cię do Gdańska na Trampki - Spotkania Podróżujących Kobiet, które odbędą się od 24 do 26 maja w Europejskim Centrum Solidarności. Trampki odbywają się w tym roku po raz szósty i bardzo się cieszę, że w końcu będę mogła w nich uczestniczyć. Na Festiwalu wystąpi wiele niezwykłych kobiet, między innymi Kasia Mazurkiewicz, Alicja Rapsiewicz, czy Agata Romaniuk. Cieszę się, że i ja będę miała szansę opowiedzieć o moich podróżniczych, etnologicznych doświadczeniach z Nowej Kaledonii. Bilety na Trampki są wciąż dostępne na stronie Festiwalu. Do zobaczenia! 💙

Tak było rok temu na Festiwalu Wachlarz we Wrocławiu. Jak będzie na Trampkach? :)
Fot. Wachlarz

Zapiski z sieci

czyli kilka ciekawych artykułów znalezionych w otchłani Internetu...

❤ Dorota - koleżanka "po fachu" - stworzyła projekt “etnologia w sieci”. Na swojej stronie Co kraj, to obyczaj gromadzi obszerną bazę źródeł dotyczących etnologii i antropologii kulturowej. Jeśli interesuje Cię etnologia i antropologiczne spojrzenie na świat, zajrzyj koniecznie na bloga Doroty!

❤ Natalka, autorka bloga Zapiski ze świata, w jednym z najnowszych artykułów zastanawia się "Ile pomysłów, które pojawiały się w mojej głowie, padały ofiarą wewnętrznego krytyka i nawet z niej nie wychodziły. Ile idei, na które już dawno wpadłam, zostało zrealizowanych, ale nie przeze mnie" i odnosi się do naszego największego wroga - wewnętrznego krytyka. Zachęcam do przeczytania, a także do zajrzenia na stronę Natalii, na której pisze o psychologii pozytywnej.

❤ Jako że w lipcu (czyli już za dwa miesiące! Juhu!) razem z Kariną ruszamy do Izraela, z przyjemnością przeczytałam ostatnio artykuł Oli Budzyńskiej, czyli Pani Swojego Czasu, o organizacji wyjazdu i podróży do Izraela. Wskazówki na pewno się przydadzą, podobnie jak polecane lektury, które postaram się przeczytać jeszcze przed podróżą.

Najnowsze artykuły na EthnoPassion

👀 Fotograficznie: Marcowy weekend na Islandii
👀 Praga nieznana: Nový Svět
👀 Gdzie dobrze zjeść w Krakowie?
👀 Fotograficznie: Over the roofs of Bratislava
👀 Praga nieznana: Havlíčkovy sady

Zapraszam do czytania, jeśli któryś z artykułów Ci umknął!

Daj znać jeśli udało Ci się ostatnio wpaść na coś wyjątkowo fajnego!
Spokojnej końcówki weekendu i dobrego tygodnia! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz