Wpisy

Praga nieznana: Nový Svět

Praga | Co zwiedzić

Rozpoczęła się wiosna, czas więc pokazać Wam kolejne praskie miejsce idealne na spacery. Dziś zabiorę Was na Nový Svět, który - chociaż znajduje się nieopodal Hradczan - jest raczej omijany przez turystów. Większość przyjezdnych „odhacza” głównie miejsca z listy must see, a Nowy Świat na niej nie widnieje. I dobrze! Po pierwsze, chmary wycieczek nie zmieściły by się w wąskich uliczkach tej dzielnicy, po drugie, straciłaby ona wtedy cały swój urok. Chodźcie na spacer i dajcie się zauroczyć!


Co zwiedzić w Pradze?

Hradczany, według Księgi rekordów Guinessa, to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie! Nie ma się więc co dziwić, że będąc w stolicy Czech po raz pierwszy, większość z nas chce odwiedzić to miejsce, stanąć przed monumentalną katedrą świętego Wita, zwiedzić pałace i przy okazji przyjrzeć się Pradze z góry. Warto jednak zostać na zamkowym wzgórzu trochę dłużej, odkrywając mniej obleganą okolicę.


Alternatywny spacer po Nowym Świecie

Dawniej można było beztrosko spacerować po Hradczanach przez całą noc. Dziś ze względu na kontrole bezpieczeństwa, cały kompleks pałacowy jest zamykany dla turystów o godzinie 22:00. Jeśli marzycie o długich spacerach w świetle księżyca po urokliwych zakątkach przypominających atmosferę słynnej Złotej Uliczki, nic straconego. Podobne niewielkie malownicze domki, w których zamieszkiwała kiedyś miejska biedota, charakterystyczne są dla znajdującej się nieopodal Hradczan dzielnicy zwanej „Nowym Światem”. Można się tam dostać w zaledwie kilka minut, schodząc w dół przez Loretánské náměstí – plac, przy którym znajduje się kompleks barokowych budynków zwanych Loretą.


Choć Nový Svět sąsiaduje z jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Pradze, nawet w ciągu dnia dociera tam niewielu turystów. Niemal wszyscy wybierają inną drogę, prowadzącą na Hradczany od Mostu Karola przez zatłoczone uliczki dzielnicy Malá Strana. Tymczasem Nový Svět zachował swój pierwotny urok. Zbudowane jeszcze w średniowieczu domy, pięknie prezentują się zarówno w słońcu, jak i wieczorową porą - oświetlane przez uliczne latarnie. Zyskują wtedy niepowtarzalny klimat, przypominając atmosferę dawnej Pragi. W przeszłości mieszkali tu m.in. słynny duński astronom i matematyk Tycho de Brahe, czy czeski malarz Jan Zrzavý.


Uwielbiam tę dzielnicę, jej spokój i małomiasteczkową atmosferę. Kontrastuje ona ze znajdującym się nieopodal kompleksem zamkowym. Pomimo tego sąsiedztwa, Nowy Świat wciąż zachowuje swój urok. Naszej małej, nieznanej Pragi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz