Wpisy

Paryż alternatywnie: Ground Control


Lubię nieoczywiste przestrzenie. Ciekawie wykorzystane miejsca, które dzięki kreatywności i aktywności różnych organizacji nie stoją opuszczone, ignorowane przez mijających je przechodniów. W poprzednim życiu pewnie byłam anarchistką i mieszkałam na skłocie i to dlatego ciągnie mnie do takich miejsc. Dzięki paryskim przyjaciołom odkryłam Ground Control - kolejną alternatywną przestrzeń na terenie Paryża. Jeśli przypadnie Wam do gustu, to nie zwlekajcie z zajrzeniem tutaj, bo projekt w obecnym miejscu będzie realizowany najprawdopodobniej tylko do 2020 roku!


Ground Control - kolejna alternatywna przestrzeń w Paryżu

Spacerując w okolicach dworca kolejowego Gare de Lyon raczej ciężko domyślić się, że wśród przydworcowych, przemysłowych zabudowań kryje się coś specjalnego. Warto jednak zajrzeć na teren znajdujący się przy 81-87 rue Charolais, który został zaadaptowany przez firmę La Lune Rousse.

Przestrzeń dotychczas wykorzystywana przez francuskie koleje jako centrum sortownia poczty, w przyszłości zostanie przekształcona w dzielnicę z mieszkaniami, biurami i innymi lokalami użytkowymi. Zanim to jednak nastąpi, przez dwa lata 4500 m² hali są miejscem spotkań kulturalnych i kulinarnych. Wstęp na teren tej ogromnej przemysłowej przestrzeni jest darmowy, a ceny w znajdujących się w hali lokalach rozsądne. Dzięki temu Ground Control ma być otwarty i przyjazny dla wszystkich.


Co znajduje się na terenie Ground Control?

Na  4500 m² zadaszonej powierzchni hali Charolais znajdziemy wiele różnych knajpek, sklepików i inicjatyw, pozwalających zaszyć się w tym miejscu na długie godziny.

Dużą część przestrzeni zajmuje Halle à manger - "stołówka", w której można zasiąść przy drewnianych stołach i spróbować dań z całego świata. Jest w czym wybierać! W Faggio można zamówić tradycyjną pizzę, u Mr Zhao przysmaki chińskie, w Solina różne makarony, w Chilam spróbujemy kuchni meksykańskiej, w Table nali potrawy afrykańskie, a w La Résidence potrawy kuchni świata przygotowywane przez mieszkających w Paryżu uchodźców. Dodatkowo, w winiarni i barze możemy zamówić coś mocniejszego do picia.


Ground Control to również Strefa Free, w której organizowane są przeróżne wydarzenia - wystawy, warsztaty, spotkania, debaty, koncerty oraz gdzie znajdują się sklepy z rękodziełem i zabytkowymi meblami, księgarnia, sklep ogrodniczy czy studio radiowe. W hali znajduje się również miejsce Poza Kontrolą przeznaczone dla najmłodszych odwiedzających.


W wielkich metropoliach takich jak Paryż, w których każdy metr kwadratowy jest w pełni wykorzystany, miejsca takie jak Hala Charolais pozwalają na tymczasowe wykorzystanie i zagospodarowanie przestrzeni. Przestrzeni, która ostatecznie i tak ustąpi miejsca dużemu projektowi nieruchomościowemu, którego ukończenie ma nastąpić w 2025 roku. W międzyczasie Ground Control tworzy nowe miasto w mieście, ku przyjemności Paryżan (i przyjezdnych, oczywiście).

Informacje praktyczne

Adres: 

81-87 rue du Charolais, 75012 Paris

Godziny otwarcia:

Środa - piątek: od południa do północy
Sobota: od 11h do północy
Niedziela: od 11h do 22h

Ground Control w hali Charolais będzie funkcjonować najprawdopodobniej do początku 2020 roku. Wybierając się tam, warto zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń. A nuż w dniu Waszego pobytu w Paryżu będzie odbywało się tam coś ciekawego?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz