Wpisy

Paryż latem - co robić w wakacje w stolicy Francji?


Letnie miesiące to idealny czas na odwiedzenie Paryża. Chociaż wtedy do stolicy Francji przyjeżdża najwięcej turystów, jednocześnie z miasta wyjeżdżają miejscowi. Zwłaszcza w sierpniu Paryż się wyludnia! Jeśli więc lubisz zwiedzać wielkie metropolie latem, przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących tego, jak miło spędzić czas w Paryżu właśnie w czasie wakacji.

W Paryżu latem z nieba może lać się słoneczny żar albo… strugi deszczu. Stolica Francji położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego morskiego, w związku z czym pogoda jest trochę bardziej kapryśna i często jest w tym mieście chłodniej niż w Polsce. Kiedy piszę te słowa, w Paryżu jest szaro, buro i deszczowo, termometr wskazuje 15 stopni, a w Polsce doświadczasz właśnie ogromnej fali upałów. Warto mieć to na uwadze przygotowując się do wyjazdu. Parasol czy kurtka przeciwdeszczowa zajmą mało miejsca, a pozwolą uniknąć przemoknięcia do suchej nitki.

Idź do muzeum, jeśli pada! 

Jeśli trafisz na mniej przychylną aurę, nic nie szkodzi! Kiedy pada, możesz zaszyć się w jednym z paryskich muzeów. Jest ich w stolicy Francji pod dostatkiem, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie będę wymieniać tutaj wszystkich, które można zwiedzić, wspomnę jednak o specjalnych dniach, w których wstęp do muzeów jest darmowy. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do wielu paryskich muzeów jest bezpłatny (na wystawy stałe). Uwaga jednak na takie placówki jak Muzeum Rodina czy Pałac Wersalski – w tych obiektach bezpłatne pierwsze niedziele miesiąca obowiązują tylko w niskim sezonie turystycznym (od 1 listopada od 31 marca). 

W czasie tegorocznych wakacji paryskie muzea można zwiedzić za darmo:

7 lipca, 4 sierpnia i 1 września.


Jeśli masz mniej niż 26 lat pamiętaj również, że wchodzisz do większości muzeów za darmo (codziennie, nie tylko w pierwsze niedziele miesiąca!). W Paryżu i regionie Île-de-France jest ponad 50 muzeów i zabytków, które możesz dzięki temu odwiedzić nic nie płacąc! 

I jeszcze jedna „muzealna” wskazówka – warto sprawdzić, czy interesujące Cię muzeum jest otwarte wieczorem. Na przykład Luwr w środy i w piątki jest otwarty dłużej niż zazwyczaj, bo aż do 21h45 (a nie jak w pozostałe dni tygodnia do 18h), z kolei Muzeum Orsay można zwiedzać w czwartkowe wieczory. Nie wszyscy o tym wiedzą, dzięki czemu jest wtedy mniej turystów i na spokojnie można spacerować po przepełnionych sztuką muzealnych galeriach.


Spaceruj, jeśli świeci słońce! 

W czasie moich pierwszych wakacyjnych pobytów w Paryżu ponad 10 lat temu, przeszłam miasto wzdłuż i wszerz. Uwielbiam chodzić, odkrywać nowe miejsca, uliczki, parki. A właśnie! Jeśli już o parkach mowa, to zachęcam Cię do zaszycia się w jednym z nich! Przygotowałam całe zestawienie najpiękniejszych parków i ogrodów Paryża, którym możesz się zainspirować planując pobyt w stolicy Francji.

Przeczytaj artykuł o ogrodach i parkach Paryża!Moją najulubieńszą trasą spacerową w Paryżu jest Coulée verte René-Dumont zwana też Promenade plantée, która przecina całą dwunastą dzielnicę Paryża. Coulée verte została stworzona w miejscu dawnej linii kolejowej, biegnącej między Bastylią a Varenne-Saint-Maur. Więcej praktycznych informacji znajdziesz w tym artykule: 

Coulée Verte, czyli najpiękniejsza trasa spacerowa w Paryżu Wypłyń w rejs po przedmieściach Paryża!

Jeśli nie spacer, to może rejs? Ale nie po Sekwanie! To przereklamowane! Poszukajmy czegoś bardziej alternatywnego! Latem, z Bassin de la Vilette na północnym zachodzie Paryża łódki wyruszają w krótki rejs przez Canal de l'Ourcq do północnych przedmieść miasta. Jest to wakacyjna oferta – rejsy organizowane są w każdy weekend od 6 lipca do 25 sierpnia 2019 roku. Przyjemność ta kosztuje – UWAGA – tylko 1 € (w sobotę) lub 2 € (w niedzielę). Rejs trwa około 40 minut i jest okazją do zobaczenia starych zabudowań fabrycznych. Szczegółowe informacje dotyczące godzin, a także dokładnego miejsca rejsów znajdziesz tutaj.


Zrelaksuj się na paryskiej plaży! 

Od lipca do września wybrzeże Sekwany i Bassin de la Villette przemienia się w paryską plażę! Spacerując po mieście możesz zrobić sobie małą przerwę, przysiąść na leżaku nad rzeką i odpocząć. Paris Plages to nie tylko piasek i leżaki, ale również tereny do gry w petanque, siłownie na wolnym powietrzu, gry i zabawy – dla dorosłych i dla dzieci. Gdzie znajdziesz plażę w stolicy Francji? Od mostu Solferino do mostu Alexandre III na lewym brzegu i od mostu Sully do mostu Neuf na prawym brzegu. W XIX dzielnicy Paris Plages mieści się przy quai de Loire, gdzie znajdziesz 3 baseny o różnej głębokości, otwarte od 11h do 21h. Więcej informacji o atrakcjach w ramach Paris Plages w la Villette znajdziesz tutaj


Zasmakuj Paryża w La Felicità i w Ground Control! 

W letnie wieczory Paryż tętni życiem! Wykorzystaj to i wybierz się do jednego z dwóch świetnych miejsc, które pojawiły się na mapie miasta w ostatnich latach. La Felicità to wielka – mająca 3500 m² – przestrzeń z przeróżnymi knajpkami, która powstała w inkubatorze start-upów Station F w XIII dzielnicy. Pizzeria, burgerownia, makaroniarnia, bar z koktajlami, winiarnia…. to wszystko i wiele innych stoisk znajdziesz w tej świetnie zaprojektowanej i zaaranżowanej przestrzeni La Felicità. Pysznie, ciekawie, alternatywnie.


Druga miejscówka, którą Ci polecam, to Ground Control. Przestrzeń hali Charolais dotychczas wykorzystywana przez francuskie koleje jako centrum sortownia poczty, w przyszłości zostanie przekształcona w dzielnicę z mieszkaniami, biurami i innymi lokalami użytkowymi. Zanim to jednak nastąpi, przez dwa lata 4500 m² hali są miejscem spotkań kulturalnych i kulinarnych. W Ground Control znajdziesz wiele różnych knajpek, sklepików i inicjatyw, pozwalających zaszyć się w tym miejscu na długie godziny. Więcej o tym miejscu pisałam w artykule: 

Paryż alternatywnie: Ground Control
Lubię nieoczywiste przestrzenie. Ciekawie wykorzystane miejsca, które dzięki kreatywności i aktywności różnych organizacji nie stoją opuszczone, ignorowane przez mijających je przechodniów. W poprzednim życiu pewnie byłam anarchistką i mieszkałam na skłocie i to dlatego ciągnie mnie do takich miejsc. • Dzięki paryskim przyjaciołom odkryłam Ground Control @groundcontrolparis - kolejną alternatywną przestrzeń na terenie Paryża. • Jeśli przypadnie Wam do gustu, to nie zwlekajcie z zajrzeniem tutaj, bo projekt w obecnym miejscu będzie realizowany najprawdopodobniej tylko do 2020 roku! • Więcej informacji o kolejnym alternatywnym miejscu w Paryżu znajdziecie w najnowszym poście na blogu! Link w bio :) ___________ #paris #paryz #paryzalternatywnie #visitparis #groundcontrol #garedelyon #utopia #ville #architecture #hallecharolais
Post udostępniony przez Karolina Kania (@ethnopassion)

Jeśli wybierasz się do Paryża w te wakacje, to mam nadzieję, że wśród moich letnich propozycji znajdziesz coś dla siebie! Udanego pobytu i dużo słońca!Chcesz przewodnik "Jak zorganizować wyjazd do Paryża"? Zapisz się do newslettera!

* indicates required

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz