Wpisy

Coulée Verte, czyli najpiękniejsza trasa spacerowa w Paryżu


Uwielbiam poznawać odwiedzane miasta spacerując po nich bez końca. Z Paryżem nie było inaczej i nie zmieniło się to nawet wtedy, kiedy przeprowadziłam się do stolicy Francji na studia. Dzisiaj pokażę Wam trasę spacerową, którą odkryłam całkiem niedawno, pomieszkując u przyjaciół w XII dzielnicy.

Od dziesięciu dni zajmuję się pieskiem przyjaciół. Każdego ranka i wieczora wyprowadzam Nalę na spacer. W chodzeniu po zaśmieconych paryskich ulicach nie byłoby nic przyjemnego i niezwykłego, jednak mieszkamy w okolicy jednego z wejść na Coulée verte René-Dumont zwaną też Promenade plantée. Jest to przepiękna trasa spacerowa, przecinająca całą dwunastą dzielnicę Paryża. I dzisiaj właśnie o niej chcę Wam opowiedzieć!

Coulée verte René-Dumont

Jeśli podczas pobytu w Paryżu zaczniesz odczuwać zmęczenie tłumami oblegającymi wszystkie paryskie must see, Coulée verte będzie idealnym miejscem, które pozwoli Ci uciec od miejskiego zgiełku. Spacer pełną zieleni ścieżką pozwala podziwiać Paryż z innej perspektywy. Coulée verte została stworzona w miejscu dawnej linii kolejowej, biegnącej między Bastylią a Varenne-Saint-Maur. Rewitalizacja od dawna opuszczonych torów kolejowych rozpoczęła się w 1988 roku. Projekt architektów Philippe'a Mathieux i Jacques'a Vergely pozwolił zachować większość oryginalnej konstrukcji - wiaduktów czy podziemnych tuneli, które dodają spacerom dodatkowego uroku.


Licząca ponad cztery kilometry trasa spacerowa przebiega od Place de la Bastille do Bois de Vincennes. Po drodze zatrzymać się możemy w kilku parkach, na przykład w wielkim Jardin de Reuilly, nad którym biegnie imponująca kładka dla pieszych, albo w mniejszym Jardin de la gare de Reuilly znajdującym się przy dawnym dworcu kolejowym.

A może mała przerwa w spacerze w Jardin de la gare de Reuilly?

Część Coulée Verte przebiega szczytem Viaduc des Arts. W dolnej części wiaduktu znajdują się warsztaty rzemieślnicze, sklepy, kawiarnie, restauracje. Z kolei na wiadukcie stworzono piękny ogród, z sadzawkami, ławkami i małymi skwerami, przy których można przysiąść i odpocząć.

Place d'Aligre 

Podczas spaceru możemy zejść z trasy, żeby pozwiedzać okolicę. Właśnie tak zrobiłam - postanowiłam odwiedzić Place d'Aligre. Wspominałam już kiedyś o tym miejscu, opisując alternatywne sposoby na zwiedzanie Paryża. Na Place d'Aligre warto zajrzeć zwłaszcza w weekend, bowiem wtedy odbywa się tam wielki targ warzywny i to, co lubię najbardziej - pchli targ. Przy placu znajduje się również Bazar d'Aligre. Targowisko, przykryte dachem, działa codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Można na nim zaopatrzyć się w świeże ryby, mięso, przekąski, czy alkohol. Bardzo lubię targowiska, dlatego chętnie wracam do moich ulubionych miejsc będąc w okolicy.

Dostęp do Coulée Verte ułatwiony jest również osobom niepełnosprawnym

W czasie spaceru warto mieć oczy dookoła głowy! Dzięki temu, że szlak biegnie często na innym poziomie niż paryskie ulice, pozwala to na odkrycie wielu architektonicznych detali, niewidocznych dla przechodniów przemierzających zwykłe chodniki :). I właśnie to podobało mi się najbardziej w czasie tego sobotniego spaceru! Najbardziej urzekł mnie budynek Komisariatu Policji przy Boulevard Diderot. Z poziomu naszej trasy spacerowej można zobaczyć 14 identycznych posągów zdobiących szczyt budynku wybudowanego w 1911 roku. Są to kopie rzeźby Umierający jeniec autorstwa Michała Anioła, którą obejrzeć można w Luwrze.


Jestem zauroczona i zachwycona moim nowym odkryciem! Na pewno jeszcze nie raz przemierzę Coulée Verte, zwłaszcza, że pozostał mi jeszcze do przejścia kilometrowy odcinek od mieszkania Marion i Noemie do Bois de Vincennes. Jedno jest pewne - codzienne wyprowadzanie Nali w takich okolicznościach przyrody z obowiązku zamieniło się w miłą i sympatyczną przyjemność, w czasie której Paryż odkrył przede mną zupełnie inne oblicze! :)

Informacje praktyczne

✏ Coulée Verte rozpoczyna się przy 44-46 rue de Lyon niedaleko Bastylii (metro 1, 5 i 8) i kończy w Bois de Vincennes (stacja metra Saint-Mandé  (linia 1), Porte Dorée (linia 8) lub RER Vincennes (RER A)).
✏ Ja spacer rozpoczynałam każdego dnia od wejścia znajdującego się w okolicach stacji Dugommier i Bel Air (metro 6 i 9).
✏ Trasa ma długość ok. 4,5 km
✏ Po drodze są toalety, ale nie zawsze są otwarte
✏ Trasa otwarta jest od 8h30 do 20h30


I jak Wam się podoba taki pomysł na zwiedzanie Paryża? Spacerowalibyście? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz