Wpisy

Praga nieznana: Letná


Właśnie mija rok od publikacji pierwszego artykułu z cyklu Praga nieznana, w ramach którego wspólnie przyglądamy się mniej popularnym zakątkom stolicy Czech. Czas na kolejną ciekawą miejscówkę! Jako że pogoda dopisuje i zachęca do spacerów, na tapet bierzemy park! Pokazałam Wam już dwa praskie parki - Stromovkę i Havlíčkovy sady. Dziś zabiorę Was w równie urokliwe miejsce!


Oddalmy się trochę od zatłoczonego centrum Pragi. Przekroczmy Wełtawę, jednak zamiast Mostu Karola, który dosłownie pęka w szwach, wybierzmy Čechův most znajdujący się nieopodal dzielnicy żydowskiej. Kiedy zadrzemy głowę do góry, naszym oczom ukaże się miejsce, w którym w latach 1955-1962 stał największy na świecie pomnik Stalina, monstrualnie górujący nad miastem. To wzgórze Letná. Dziś po pomniku towarzysza nie ma już (prawie) śladu, a w jego miejscu po upadku komunizmu stanął charakterystyczny Metronom, przypominający o przeszłości i jednocześnie będący symbolem nowej ery.


Park Letenské sady jest świetnym miejscem, licznie odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców Pragi, ale również turystów, którzy zaszywają się w nim uciekając od miejskiego zgiełku (i innych turystów). Letná jest ku temu idealnie usytuowana! Park znajduje się rzut beretem od praskiego Hradu, na lewym brzegu Wełtawy na przeciwko Starego Miasta, dzięki czemu roztacza się z niego cudowny widok na całe miasto.


Letná to nie tylko pięknie położone trasy spacerowe i niezwykłe widoki Pragi, ale również ciekawe zabytki (Letenský zámeček), muzea (Narodowe Muzeum Techniki i Narodowe Muzeum Rolnictwa), tereny do uprawiania sportów (kort tenisowy) i place zabaw. Spacerując po parku warto zwrócić uwagę na przeszklone budynki pawilonu Expo 58. Pawilon został zaprojektowany na Expo 58, które odbyło się w Brukseli. Projekt odniósł wielki sukces i otrzymał wiele nagród, w tym Grand Prix. Po Expo 58, w 1960 budynek przeniesiono właśnie do Parku Letná. Dziś mieści się w nim agencja reklamowa. Chciałabym pracować w takim miejscu, z TAKIM widokiem na Pragę!


Spacerując po Pradze warto zrobić sobie przerwę właśnie na Letnej, kupić piwo w jednym z kiosków (za trzydzieści parę koron!), usiąść w najprawdopodobniej najładniejszym ogródku piwnym w mieście i z dystansu przyjrzeć się miastu. Myślę, że właśnie z tego wzgórza roztacza się najpiękniejszy widok na Pragę, a atmosfera i sceneria są naprawdę wyjątkowe.

Informacje praktyczne

Jak się dostać do Parku Letná:

👣 Spacerem z przystanku tramwajowego Sparta (dojazd tramwajami numer 1, 8, 12, 25)
👣 Spacerem z Chotkových sadů (przystanek Chotkovy sady linii tramwajowych 12, 18, 20, 26)
👣 Spacerem przez Čechův most (przystanek Čechův most linii tramwajowych 17 i 26) i schodami w górę pod Metronom


Jeśli chcecie odetchnąć od ruchliwego centrum Pragi, jednocześnie nie oddalając się za bardzo, Letná będzie miejscem idealnym!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz