Październik dobiega końca, a wraz z nim wyzwanie 30 kroków do życia #lesswaste i ograniczenia plastiku, które prowadziłam na moim koncie na Instagramie. Codziennie dzieliłam się z Wami moimi sposobami na ograniczenie śmieci, działaniami, które Wy też możecie wdrożyć w swoim codziennym życiu. Czas zebrać te wszystkie kroki w jednym miejscu!
Zachęcam Was do zajrzenia do stories zapisanych na moim profilu na Instagramie, gdzie znajdziecie wszystkie kroki, a także Wasze reakcje. Nie spodziewałam się, że wyzwanie spotka się z takim zainteresowaniem, że weźmie w nim udział tyle osób! Bardzo Wam dziękuję za zaangażowanie, za dzielnie się swoimi doświadczeniami i podsyłanie swoich patentów na bardziej EKOodpowiedzialne życie!
30 kroków do życia #lesswaste i ograniczenia plastiku
Krok 1: Własna torba na zakupy – miej ją zawsze przy sobie!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci konto na Instagramie Kasi Wągrowskiej – autorki książki „Życie zero waste” i bloga Ograniczam się. Kasia edukuje, zachęca do życia #zerowaste i pokazuje, że to wcale nie jest takie trudne! Wystarczy spróbować :)
Krok 2: Zaopatrz się w bidon na wodę i polub kranówkę!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci kolejne konto osoby, której pomysłami i działaniami warto się inspirować – Instagram Arety Szpury! Zachęcam również do lektury książki Arety "Jak uratować świat".
Krok 3: Zrób sobie dzień bez samochodu!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci podcasty Muda Talks, czyli megaciekawych rozmów o ziemi, środowisku, klimacie, zero waste i odpowiedzialnej modzie. Zachęcam również do przeczytania książki "Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania" Bonnie Smith Whitehouse, o której pisałam jakiś czas temu tutaj na Instagramie :)
Krok 4: Zaopatrz się w woreczki na warzywa/pieczywo.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci bloga Life Managerka. Znajdziecie tam wiele ciekawych artykułów dotyczących życia zero i less waste.
Krok 5: Kupuj kosmetyki naturalne, bez plastiku.
⤷ Polskie firmy i kosmetyki naturalne, które poleciliście na Instagramie: Vianek, Nacomi, Resibo, Ministerstwo dobrego mydła, 4 szpaki, Mokosh, Iossi, Make me bio.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci konto na Instagramie i bloga Pauliny Górskiej.
Krok 6: Wybierz się na spacer i zbierz napotkane na/po drodze śmieci!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci konto na Instagramie i działania Ani Jaklewicz, która wymyśliła świetną akcję Książka za worek śmieci.
Krok 7: Nie marnuj jedzenia! Rób listę na zakupy i tygodniowy jadłospis.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci książkę "Na marne" Marty Sapały.
Krok 8: Znajdź w swojej okolicy (albo w Internecie ;)) sklep 'bez opakowań', w którym możesz zrobić zakupy #lesswaste.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci konto na Instagramie i sklep Wielorazówka. Założony przez Mamę i Córkę, które tworzą piękne woreczki na zakupy, wielorazowe waciki i konopne myjki.
Krok 9: Zaopatrz się w termos na herbatę/kawę i zabieraj go ze sobą do szkoły/pracy/na wycieczki.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci stories Marty – EVERYDAYTRIP o zrównoważonym podróżowaniu. Znajdziecie je przypięte na jej profilu na Instagramie.
Krok 10: Oszczędzaj papier!
⤷ Zrezygnuj z ręczników papierowych czy papierowych biletów (na autobus, samolot...), zamiast tego ściągnij je na aplikację w telefonie.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci konto na Instagramie, bloga i działania Joasi Glogazy, która nie tylko świetnie pisze (o slow life i slow fashion), ale również nagrywa ciekawe filmy na YT.
Krok 11: Ogranicz spożycie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Ci bloga Jadłonomia. Marta, poprzez swoje przepisy, inspiruje do kuchni roślinnej jak nikt inny!
Krok 12: Zaopatrz się w wielorazowe sztućce (metalowe/bambusowe) i noś je ze sobą!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' polecam Wam bloga i konto na Instagramie Proste Miasta i artykuł Beaty Własne sztućce, czyli prosty patent na ograniczenie plastiku.
Krok 13: Kupuj lokalnie! Na wagę, u lokalnych rolników pojawiających się na bazarku w Twojej okolicy.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do zastanowienia się skąd pochodzą produkty żywnościowe, które zagościły dzisiaj na Twoim stole i jaką drogę musiały przebyć, żeby się na nim znaleźć.
Krok 14: Kupuj sezonowo i korzystaj ze wszystkich pyszności, które przygotowuje dla nas natura!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do zapoznania się z Kalendarzem sezonowości przygotowanym w ramach projektu Zmniejsz dystans. Kupuj lokalnie.
Krok 15: Na zakupy spożywcze zabieraj własne pojemniki!
⤷ Dziś zachęcam Cię do podjęcia wyzwania i wybrania się na zakupy z własnym pojemnikiem. Poproś o spakowanie do niego sera, wędliny czy innych produktów na wagę. Sprawdź, co się stanie, jaka będzie reakcja sprzedawcy/innych kupujących. Z mojego doświadczenia wynika, że reakcje są tylko pozytywne :) Trzymam kciuki, żeby u Ciebie też tak było!
Krok 16: Kupuj szary papier toaletowy z recyklingu.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do przeczytania artykułu Szare jest piękne, czyli dlaczego lepiej pożegnać się z bielą na stronie Kupuj odpowiedzialnie.
Krok 17: Ogranicz loty samolotem, zwłaszcza na krótkich dystansach.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do przeczytania artykułu o tym, jak opłacić i zmniejszyć swój podróżniczy ślad węglowy, który jakiś czas temu napisała Ula – The Adamant Wanderer.
Krok 18: Podróżuj odpowiedzialnie, zastanawiając się jaki wpływ ma Twoja obecność na odwiedzane miejsce.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do przeczytania książki Jennie Dielemans "Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym". Wydawnictwo Czarne, 2011. Recenzję tej książki znajdziesz u mnie na blogu.
Krok 19: Ogranicz zakupy (wszelakie).
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do zastanowienia się przed następnymi zakupami, czy naprawdę potrzebujesz tego, co chcesz kupić. Czy możesz zdobyć tą rzecz w inny sposób? Na przykład z drugiej ręki/używaną? Wymienić się z kimś?
Krok 20: Polub lumpeksy!
⤷ A propos rzeczy z drugiej ręki, zachęcam Cię do rozejrzenia się za lumpeksami w Twojej okolicy!
Zobacz też fantastyczne zdobycze #zdrugiejszafy. Akcję dzielenia się zdobyczami zainicjowała Ryfka (Szafa Sztywniary). W stories zapisanych na jej profilu mnóstwo SH-owych inspiracji! Zajrzyj koniecznie!
Krok 21: Naprawiaj!
⤷ Dziś zachęcam Cię do przyjrzenia się swojej garderobie i zaszycia/załatania dziurek, albo zaniesienia butów do szewca. A może od dawna zabierasz się za zaniesienie jakiegoś sprzętu do naprawy? Jasne, że łatwiej jest "zamienić na nowszy model", tylko... po co? Zwłaszcza jeśli naprawione może nam jeszcze trochę posłużyć.
Krok 22: Kompostuj!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do obejrzenia dokumentu Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska w serwisie Netflix.
Krok 23: Oszczędzaj wodę!
Dziś zachęcam Cię do:
⤷ brania prysznica, zamiast kąpieli w wannie pełnej wody;
⤷ sprawdzenia, czy w Twoim domu są jakieś cieknące krany. Jeśli tak, napraw je;
⤷ nie włączania pralki, jeśli jest załadowana tylko do połowy;
⤷ picia kranówki.
Krok 24: Segreguj śmieci!
⤷ Jeśli tak jak ja już od dawna segregujesz, to świetnie! Zachęcam Cię jednak do sprawdzenia, czy robisz to poprawnie :) Czy myć pojemniki np. po jogurtach przed wrzuceniem do kosza? Do którego kubła wyrzucić paragony albo zużyte ręczniki papierowe (jeśli wciąż ich używasz ;))? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule 10 najczęstszych pytań o recykling na blogu Ani Jaklewicz.
Krok 25: Oszczędzaj energię!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do obejrzenia dokumentu Nasze jutro (dostępny na VOD).
Krok 26: Palisz? Wyrzucaj pety do kosza!
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do patrzenia pod nogi w czasie najbliższego spaceru po parku i zebrania z chodnika/trawy leżących na nich petów. Paulina Górska sprawdziła, że do zapełnienia petami słoika potrzeba tylko 15 minut!
Krok 27: Jako konsument wspieraj zrównoważone marki/firmy odpowiedzialne społecznie, polskie firmy i inicjatywy.
⤷ W ramach dzisiejszego 'food for thought' zachęcam Cię do zajrzenia do Raportu Startupy pozytywnego wpływu, w którym znajdziesz przykłady takich startupowych działań w Polsce! Wśród wymienionych firm moje ulubione KOKOworld, o którym pisałam w artykule Rok bez kupowania i odpowiedzialna moda, czyli zakupowy minimalizm (nie tylko) w podróży.
Krok 28: Coś dla pań :) Zaopatrz się w wielorazowe waciki do demakijażu i kubeczek menstruacyjny.
⤷ A jeśli hasło 'kubeczek menstruacyjny' Cię przeraża, to zajrzyj koniecznie na YouTube na kanał Pink Candy, gdzie Natalia wszystko wyjaśnia :)
Krok 29: Poznaj zasadę 6R idei zero waste!
⤷ Refuse (odmawiaj): jednorazowych reklamówek, czy opakowań, słomek...;
⤷ Reduce (redukuj): nie kupuj niepotrzebnych produktów;
⤷ Reuse (użyj ponownie): przekaż dalej przedmiot, którego nie potrzebujesz, kupuj z drugiej ręki...;
⤷ Repair (naprawiaj): sprzęt elektroniczny, ubrania...;
⤷ Recycle (utylizuj): sortuj śmieci, dając szansę na ponowne wykorzystanie np. szklanych butelek;
⤷ Rot (kompostuj): wykorzystaj odpady biologiczne w celu nawożenia roślin.
Krok 30: Działaj rozważnie i odpowiedzialnie. Każdy, nawet mały krok, ma znaczenie! Bądź z nich dumny/a :)
⤷ Miej oczy szeroko otwarte! Czytaj, interesuj się, dziel się z innymi swoim doświadczeniem w działaniach zero i less waste, śledź w sieci osoby, które działają dla środowiska Robiąc te małe kroki jesteś jedną/ym z nich!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz