Wpisy

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur


Już jutro rozpocznie się Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Wydarzenie, poświęcone prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W Festiwalu wzięło udział dotychczas 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Kto wystąpi na Skrzyżowaniu Kultur w tym roku? W które zakątki świata zabiorą nas artyści w czasie koncertów? Jakie wydarzenia towarzyszące przygotowali organizatorzy? Zapraszam do czytania :)

Pierwszego dnia w namiocie festiwalowym przed PKiN w ramach wydarzenia SOUNDS LIKE POLAND wystąpią wystąpią artyści polskiego folku: Joanna Słowińska, Karolina Cicha, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiesta św. Mikołaja oraz Vołosi (koncerty są bezpłatne).

W czwartek, podczas inauguracji festiwalu rozbrzmiewać będą hipnotyzujące rytmy maloya – muzyki z niewielkiej wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim. Przybliży je Danyel Waro. Tego samego wieczoru, bez instrumentów, bez akompaniamentu, w rytmie natury śpiewać będą Inuitki pochodzące z zimnych północnych wysp Kanady. 

Z kolei w piątek wystąpi grupa Lindigo, także pochodząca z wyspy Reunion. Artyści łączą tradycyjną muzykęReunionu z afrykańskimi rytmami, brazylijską sambą i funkiem. Dzięki temu będziemy mogli posłuchać i zobaczyć jak przenosi się tradycję w przyszłość.

W sobotni wieczór na scenie pojawi się 73-letnia Calypso Rose, królowa tanecznego gatunku, który narodził się w Trynidadzie i Tobago. Artystka od czterech dekad jest światową ambasadorką energetycznego calypso. Tego samego wieczoru w muzyczną podróż do Nowej Zelandii udamy się dzięki maoryskiej grupie Moana & The Tribe. Wykonają oni haka – taniec zagrzewający do walki – łącząc żywiołowe ruchy z rytmem wybijanym gołymi stopami i głośnymi okrzykami.


Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę 29 września odbędzie się koncert Głos Czarnych Karaibów. W Ameryce Środkowej żyją potomkowie Karaibów, Indian i afrykańskich niewolników – Garifunowie, niezwykły lud, który wykształcił unikatową kulturę. Przez dziesięciolecia byli prześladowaną i dyskryminowaną mniejszością. Teraz odbudowują swoje tradycje pod patronatem UNESCO. Będziemy mieli możliwość posłuchania jak brzmi taneczna, ekspresyjna muzyka oraz język, w którym innych słów używają kobiety, a innych mężczyźni.

Co więcej, w pięć festiwalowych wieczorów w namiocie klubowym przed PKiN, po zakończeniu koncertów będzie działał klub festiwalowy. Odbędą się tam m. in. akustyczne występy mistrzów. Tym razem moc tradycyjnych instrumentów i improwizacji zaprezentują świetni muzycy z Irlandii i Sycylii. Na scenie wystąpią także Buba Kuyateh – mistrz kory z Gambii, Bart Pałyga z zespołem Mosaic, zespół Wielbłądy oraz dyrektor artystyczna festiwalu – Maria Pomianowska z DJ-em EMPE.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszą warsztaty prowadzone przez instrumentalistów, wokalistów i tancerzy z całego świata. Muzyczna zabawa to świetny pretekst do lepszego poznania odległych kultur i bezpośredniego kontaktu z artystami. Są jeszcze miejsca na zajęcia w klasie fletu pasterskiego prowadzone przez Carmelo Salemiego oraz gry na bodhránie pod okiem Johna Joe Kelly’ego.

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, niedziela-niedziela (22-29.09), zgłoszenia: anna.maminska@festival.warszawa.pl, koszt jednego warsztatu: 50 zł, dwóch warsztatów: 80 zł


Bilety na zagraniczne koncerty (30 zł) można kupować w: sieci eBilet, salonach Empik oraz biurze festiwalowym mieszczącym się w Stołecznej Estradzie (ul. Marszałkowska 77/79; pon.-pt., godz. 10-17).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz