Wpisy

5 sposobów, dzięki którym będziesz idealnym rozmówcą


Rozmowy z klientami w pracy, negocjacje z pracodawcą, pogawędka z wykładowcą na uczelni, z dawno niewidzianymi znajomymi, czy z ukochanym przyjacielem - kiedy spotykamy się z kimś twarzą w twarz, dzielimy z tą osobą swój czas. Co zrobić, żeby był on jak najlepiej wykorzystany, a rozmowa, którą przeprowadziliśmy, była fascynująca, dająca do myślenia i zapadająca w pamięć?

Z zawodu będąc etnologiem, moim głównym zajęciem - zwłaszcza w czasie badań terenowych - jest rozmawianie z ludźmi (pisząc to, myślę sobie „hej! jaką masz świetną pracę!":)). Od przyjazdu na Nową Kaledonię przeprowadziłam kilkadziesiąt pogłębionych wywiadów formalnych i setki rozmów nieformalnych. Każde spotkanie uczy mnie czegoś nowego o komunikacji interpersonalnej i w dzisiejszym artykule chcę podzielić się z Wami prostymi sposobami, których zastosowanie sprawi, że rozmowa z Wami będzie przyjemnością, zarówno dla osoby, z którą się spotykacie, jak i dla Was samych!

1. Uśmiechaj się!

Zawsze! A przynajmniej zawsze wtedy, kiedy masz z kimś porozmawiać (nie dotyczy to oczywiście trudnych rozmów, chociaż i wtedy pogodny wyraz twarzy nie zaszkodzi, a wręcz pomoże lepiej poradzić sobie z trudnymi emocjami). Masz do kogoś zadzwonić i poprosić o spotkanie? Uśmiechnij się szeroko jeszcze zanim wybierzesz numer. To niesamowite, jak ton naszego głosu zmienia się w zależności od grymasu na twarzy! Wielokrotnie przekonałam się, że pogodny wyraz twarzy zachęca osobę naprzeciwko nas do tego samego, rozładowuje napięcie i niepotrzebny stres. Tak więc uśmiechaj się jak najczęściej! Niech Twój uśmiech będzie jak promień słońca, który rozjaśnia rzeczywistość, która Cię otacza!

2. Bądź przyjaźnie nastawiony

Poza radosną miną, ważne jest też przyjazne nastawienie! Te dwa składniki wzbudzą w naszym rozmówcy otwartość i chęć podzielenia się swoim doświadczeniem. Czasami zdarza mi się iść na wywiad z pewnymi uprzedzeniami, bo na przykład usłyszałam już wiele niefajnych rzeczy o osobie, z którą się spotykam. Ganię się za to i mimo wszystko staram się przyjaźnie nastawić do rozmowy. Najczęściej jestem pozytywnie zaskoczona i niesympatyczny - w opinii innych - osobnik okazuje się przemiłym interlokutorem, z którym przeprowadzam świetny wywiad! To, jak będzie wyglądać rozmowa, zależy w dużej mierze od Ciebie! Warto więc postarać się, żeby ten czas był jak najlepiej i najmilej wykorzystany! 

3. Bądź w pełni TU i TERAZ

Wyłącz dźwięk w telefonie i inne rozpraszacze. Skup się na rozmowie, bądź uważny. W dobie ciągłego podpięcia do sieci zdarza się, że zamiast poświęcić całą naszą uwagę osobie, z którą się spotykamy, jesteśmy bardziej zainteresowani tym, co dzieje się na portalach społecznościowych. Szanuj swój czas i czas innych, bądź cierpliwy i obecny w rozmowie całym sobą.

4. Wykazuj zainteresowanie

Bycie w pełni obecnym w rozmowie jest pierwszym krokiem do wykazania zainteresowania naszym rozmówcą, który oczekuje, że zostanie wysłuchany. Dlatego dobry rozmówca powinien jednocześnie być świetnym słuchaczem. Wykaż zainteresowanie osobą, z którą się spotykasz. Jeśli widzisz się z kimś po raz pierwszy, dowiedz się o nim czegoś, co pozwoli Wam znaleźć wspólny temat do rozmowy. Parafrazuj, czyli swoimi słowami opowiadaj to, co powiedział rozmówca, a co uważasz za szczególnie istotne. Używaj mimiki twarzy i gestykuluj, reagując na to, co usłyszałeś, co odzwierciedli twoje uczucia. 

5. Kieruj tematem rozmowy

Ta zasada nierozerwalnie wiąże się z dwiema poprzednimi. Będąc w pełni TU i TERAZ, wykazując zainteresowanie, jesteśmy aktywnie zaangażowani w rozmowę. Świadomie kieruj więc jej przebiegiem. Zadawaj pytania, najlepiej otwarte, które nie będą ograniczać i pozwolą lepiej wyrazić się twojemu interlokutorowi. W kolejnych pytaniach staraj się nawiązywać do poprzednich wypowiedzi. W ten sposób możesz też naturalnie przechodzić do nowych wątków. W niektórych kulturach nadmierna ciekawość nie jest zbyt mile widziana (tak, tak, myślę o Nowej Kaledonii…), dlatego uważnie obserwuj reakcje rozmówcy, nie poganiaj, nie bój się ciszy - jest ona czymś naturalnym, bowiem pozwala zebrać myśli i zastanowić się nad tym, co chcemy powiedzieć.


A może Wy też macie zasady, którymi kierujecie się w rozmowach z innymi? Co sprawia, że nie są one kolejnymi, zapychającymi czas wymianami zdań, tylko stają się wyjątkowym, zapadającym w pamięć doświadczeniem?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz