Wpisy

Praga nieznana: Kasárna Karlín

Praga | Czechy | Co zwiedzić

Dzisiaj w ramach cyklu "Praga nieznana" zabieram Was w miejsce, które stało się alternatywą dla lubianego przez turystów i praskich ekspatów Žižkova. Karlín, bo o tej dzielnicy mowa, jest świetnym przykładem przemian, które zachodzą w Pradze. Oddalmy się zatem od ścisłego centrum i przyjrzyjmy alternatywnej stronie stolicy Czech.


W Pradze, podobnie jak w innych europejskich miastach, zachodzą dynamiczne zmiany. Stare, architektoniczne perełki są restaurowane, powstają nowe budynki, a często zapomnianej dotychczas zabudowie nadaje się nową funkcję i charakter. Następuje proces gentryfikacji, która skutkuje zmianą społecznego charakteru przestrzeni. Pozytywnym przemianom procesu gentryfikacji towarzyszą też te mniej kolorowe - zwłaszcza dla osób mieszkających w dzielnicy od dawna. Wzrost cen czynszu, znikanie różnorodnych punktów usługowych, tanich sklepów, księgarni.

Jednym z przykładów gentryfikacji zachodzącej w praskich dzielnicach jest Žižkov. Kilka-kilkanaście lat temu dzielnica ta, pozbawiona turystycznych atrakcji, była dla mieszkańców lokalną oazą spokoju, którą zwiedzali tylko nieliczni przyjezdni. Dziś jest to ulubione miejsce spędzania czasu przez ekspatów mieszkających w Pradze i turystów, którzy w poszukiwaniu czeskiej, luźnej atmosfery chętnie oddalają się od zatłoczonego centrum do spokojniejszego Žižkova. Idąc z Žižkova długim na 303 metry tunelem rozciągającym się pod wzgórzem Vítkov, dotrzemy do dzielnicy Karlín, która staje się praską alternatywą.

Praga | Czechy | Co zwiedzić

Karlín - praska alternatywa

Usytuowana przy brzegu Wełtawy, ta dawniej przemysłowa dzielnica ucierpiała w czasie powodzi stulecia, która nawiedziła Pragę w 2002 roku. Kilka budynków runęło, a inne trzeba było rozebrać. W miejsce zniszczonych budynków powstały nowe konstrukcje, które nadały dzielnicy nowoczesny charakter. Z roku na rok Karlín staje się co raz bardziej modną dzielnicą, którą wiele osób porównuje do berlińskiego Kreuzberga.

Praga | Czechy | Co zwiedzić
Fot. Mikołaj Góralik

W czasie spaceru po Karlínie zachęcam Was do zajrzenia do Kasárny Karlín. Do 2008 roku pięciopiętrowe budynki należały do wojska. Ministerstwo Obrony postanowiło, że dawne koszary zostaną przekształcone w Pałac Sprawiedliwości. Jednak w 2017 zadecydowano, że przez trzy lata, do czasu rozpoczęcia renowacji, stare, sfatygowane koszary wojskowe zostaną wykorzystane przez grupę artystów i działaczy. Z sukcesem przekształcili oni Kasárnę Karlín w alternatywną przestrzeń z barami, instalacjami artystycznymi i letnim kinem na świeżym powietrzu.

Praga | Czechy | Co zwiedzić

Kasárna Karlín to miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych znajdujące się kilka minut od ścisłego centrum Pragi. W pobliżu znajduje się stacja metra Florenc. Organizacje działające w koszarach będą najprawdopodobniej animowały tą przestrzeń do 2020 roku. Co dalej? Na pewno będę śledzić i dam Wam o tym znać!

Adres:
Kasárna Karlín
Prvního pluku 20/2
Praha 8

Zachęcam do zajrzenia na stronę internetową Kasárny i do zapoznania się z aktualnym programem.
Wykłady, koncerty, projekcje filmów - dużo się dzieje, więc może akurat znajdziecie coś dla siebie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz