Wpisy

Jak wynająć mieszkanie w Paryżu?

Mieszkanie | Paryż | Wynajem

Wyjazd na studia czy do pracy do innego kraju wiąże się z koniecznością znalezienia mieszkania. Zwłaszcza w wielkich metropoliach nie jest to zadanie łatwe. Często graniczy z cudem, czego sama miałam okazję doświadczyć poszukując mieszkania na wynajem w Paryżu. Jako że dostaję dużo pytań, zwłaszcza od studentów wybierających się do Paryża na wymianę, postanowiłam zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu. Zapraszam do lektury!


Jak wynająć mieszkanie w Paryżu - poradnik


Dlaczego wynajęcie czegokolwiek w Paryżu jest teoretycznie niemożliwe? Żeby cokolwiek załatwić we Francji, trzeba mieć adres, czyli mieszkanie. A znalezienie lokum w Paryżu to wcale nie taka prosta sprawa. Poszukując mieszkania/pokoju na wynajem trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Jak to w krainie absurdów bywa, niektóre - wydawałoby się proste - zadania wymagają nie lada wysiłku i... kombinowania. No ale - umówimy się - w tym akurat jesteśmy wyjątkowo dobrzy! Dossier, garant, R.I.B., APL, CAF - to słowa, które w czasie poszukiwań dachu nad głową w Paryżu spędzały mi sen z powiek. Już wyjaśniam co jest czym!

Dossier to zbiór dokumentów, które trzeba przygotować, jeśli chce się wynająć mieszkanie w Paryżu. Powinno znajdować się w nim C.V., zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach naszych garants (czyli gwarantów, na przykład naszych rodziców), kopie dowodów osobistych (zainteresowanego i gwarantów), a także R.I.B. - czyli Relevé d'Identité Bancaire. I w tym momencie zaczynają się schody. R.I.B otrzymuje się po założeniu konta w banku. O tym mogłabym napisać zupełnie osobny artykuł. Bo założenie konta we francuskim banku to nie jest takie hop siup. Na spotkanie w banku... trzeba się umówić! I to najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Co więcej, aby założyć konto w banku trzeba mieć stały adres zamieszkania we Francji, czyli mieszkanie. Trzeba to udowodnić przedstawiając na przykład fakturę za elektryczność, albo umowę podpisaną z właścicielem. Widzisz sprzeczność? Bez mieszkania, nie możesz założyć konta bankowego, bez konta bankowego nie można wynająć mieszkania.... Taki dość pokaźny plik dokumentów wręcza się potencjalnemu właścicielowi mieszkania, który po uważnym przestudiowaniu tej makulatury podejmuje decyzję o wynajmie.

Decydując się na dołączenie do mieszkania, w którym już mieszkają inni lokatorzy, bardzo często bierze się udział w... castingu. Zresztą tego typu "odsiew" lokatorów nierzadko robią również właściciele mieszkań, zapraszając na oglądanie lokum wszystkich zainteresowanych i wybierając spośród nich WYBRAŃCÓW.

Kolejną trudnością jest sytuacja, w której znajdują się polscy studenci. Jako osoby z zagranicy, z rodzicami zarabiającymi najczęściej w złotówkach, jesteśmy niestety w gorszej pozycji w stosunku do studentów francuskich. Bardzo często właściciele mieszkań obawiają się wynajmować mieszkania osobom z zagranicy, które nie mają stałych przychodów. Jeśli dodatkowo nie mówisz po francusku, Twoja pozycja na francuskim rynku nieruchomości jest jeszcze bardziej skomplikowana...

Mieszkanie | Paryż | wynajem

Gdzie szukać mieszkania do wynajęcia?


Na początek polecam Ci popytanie znajomych. W dobie fejsbuka wystarczy wrzucić jeden post, licząc na to, że znajomy-znajomych-naszych znajomych słyszał o jakiejś świetnej okazji! Uwierz mi - to działa! Drugą opcją jest przeszukanie ofert wynajmu bezpośrednio od właścicieli w prasie codziennej lub na stronach internetowych. Najbardziej polecane to Le bon coin, Pap.fr, Entreparticuliers.com.

Poniżej opisałam różne opcje wynajmu w Paryżu - zarówno budżetowe, typu chambre de bonne, albo mieszkanie z emerytami, jak i wynajem mieszkania przez agencję.


Wynajem z pomocą agencji

Jeśli nie mówisz po francusku i obawiasz się bezpośredniego kontaktu z właścicielami mieszkań, którzy - istnieje duże prawdopodobieństwo - raczej nie mówią po angielsku, możesz zacząć poszukiwania od kontaktu z dowolną agencją nieruchomości. Jest większa szansa, że w takim miejscu znajdziesz kogoś, z kim się dogadasz i kto będzie w stanie Ci doradzić. W przypadku współpracy z agencją procedura jest podobna - także musisz przygotować dossier, zawierający wszystkie konieczne dokumenty. Plusem tej formy wynajmu jest bezpieczeństwo zawieranej transakcji. Jest jednak jeden minus - prowizja pobierana przez agencję przy podpisywaniu umowy.

Chambre de bonne, czyli mieszkanie po studencku

Młode osoby trafiające na studia do Paryża bardzo często zaczynają od mieszkania w chambre de bonne. Te można by rzec minimalistyczne, dziewięcio-dziesięciometrowe pokoje usytuowane są na poddaszu paryskich kamienic (6-7-8 piętro). Bez windy. Dawniej przeznaczone dla służby, dziś są wynajmowane przez osoby z ograniczonym budżetem. Na małej powierzchni właścicielom udaje się zmieścić: łóżko, biurko, aneks kuchenny, prysznic, a czasem nawet toaletę! Koszt wynajmu takiego pokoiku to około 500-700€. Zdarzają się chambre de bonne fajnie zaaranżowane, "z duszą", w których nie dostaje się klaustrofobii. Wydaje mi się, że nie jest to jednak opcja "na stałe" i mając więcej czasu, warto poszukać czegoś bardziej przestronnego.

Mieszkanie z osobami starszymi

Jedną z opcji, z której korzystała moja koleżanka z liceum, było zamieszkanie ze starszą osobą. W zamian za pokój w mieszkaniu emeryta, ma się pewne zobowiązania typu sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów, wyprowadzanie psa. Wszystko jest kwestią dogadania. Jest wiele stowarzyszeń, które koordynują taki wynajem, kontaktując studentów z osobami starszymi. Nie jest to opcja dla każdego, jednak przy ograniczonym budżecie na pewno warto rozważyć taką możliwość. Więcej informacji o tego typu wynajmie, a także namiary na stowarzyszenia pomagające znaleźć pokój, znajdziesz w tym artykule.

Wynajem pokoju w akademiku

Jeśli jesteś studentem, jedną z opcji jest zamieszkanie w akademiku CROUS, czyli Regionalnego Ośrodka Pomocy Szkolnej i Uniwersyteckiej. W Paryżu znajduje się ponad 70 (!) "rezydencji uniwersyteckich CROUS", jednak zdobycie miejsca w jednej z nich wcale nie jest takie proste. Wprawdzie wiążące się z tym formalności są mniej skomplikowane niż przy wynajmie mieszkania, trzeba jednak zacząć procedurę odpowiednio wcześnie, przed rozpoczęciem roku akademickiego (aplikacje można składać między 15 stycznia a 31 maja) i być przygotowanym na to, że ostatecznie miejsca nie dostaniemy. Ja o akademik ubiegałam się dwa razy, niestety bez skutku. Starając się o pokój w "rezydencji uniwersyteckiej CROUS" należy wypełnić Dossier Social Étudiant (DSE) dostępny online. Nasze szanse wzrosną, jeśli zaznaczymy pole "wszystkie mieszkania w Paryżu", zamiast wskazywać preferowane akademiki. Jeśli przyjeżdżasz do Paryża w ramach wymiany międzynarodowej, upewnij się na swojej uczelni w jaki sposób możesz ubiegać się o miejsce w akademiku. Więcej informacji o studenckich akademikach znajdziesz na stronie CROUS-Paris.

Dopłaty do wynajmu, o które warto się postarać

Wynajmując mieszkanie/pokój w Paryżu, warto postarać się o dopłatę w ramach APL (Aides personnelles au logement), co pozwoli nam obniżyć koszty wynajmu. Dodatki są wypłacane przez Kasy Zasiłków Rodzinnych (CAF). Aby uzyskać APL, trzeba być najemcą mieszkania/pokoju i to poświadczyć w CAF. Do wypełnienia jest kilka druczków, które podpisujemy, i do których dołączamy umowę albo fakturę za wynajem. Otrzymanie APL jest proste tylko w teorii. W praktyce, jak to we Francji, mamy do czynienia z mnóstwem biurokracji i biurokratów, którym trzeba tłumaczyć, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a polscy obywatele nie potrzebują wizy, ani pozwolenia na pobyt we Francji. True story, przeszłam przez to ja, przeszli moi znajomi. Czekałam już tylko, aż CAF poprosi mnie o dosłanie szczepień mojego psa. Po kilku miesiącach jednak udało się w końcu otrzymać pieniądze. Kwota dodatku nie jest stała i różni się w zależności od naszych dochodów, wielkości rodziny, miejsca zamieszkania, czy wysokości czynszu. Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj koniecznie na stronę CAF i pamiętaj - nie poddawaj się w walce z francuską biurokracją!

Jak ja nie znalazłam mieszkania w Paryżu

Kiedy dowiedziałam się o przyjęciu na studia w Paryża, spędziłam miesiąc na wyszukiwaniu zakwaterowania. Miałam kilka czynników, które ograniczały zakres poszukiwań: za wynajem chciałam płacić tylko (!) 500€. Tak, tak, tylko. Chciałam także mieć bezpośredni dojazd na uczelnię, ewentualnie z jedną przesiadką. Paryż jest ogromnym miastem i spędzanie kilku godzin dziennie na dojazdach do szkoły byłoby największym życiowym koszmarem w tej metropolii. Traciłam nadzieję znajdując oferty typu - 500€ za pokój wielkości 9 m². Kilka dni przed wyjazdem znalazłam w Internecie informację o polskich Siostrach Zakonnych, wynajmujących pokoje studentom i... znalazłam idealne miejsce zamieszkania w Paryżu! Ale to już zupełnie inna historia, którą przeczytasz w artykule Mieszkam w zakonie.

Zakon | Paryż | wynajem

Mam nadzieję, że zebrane w tym artykule informacje choć trochę pomogą Ci w poszukiwaniu dachu nad głową w Paryżu! Bonne chance!Chcesz przewodnik "Jak zorganizować wyjazd do Paryża"? Zapisz się do newslettera!

* indicates required

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz