Wpisy

Jesień bez plastiku i 30 kroków do życia #lesswaste


Wrzesień 2014 roku. Pałac Kongresowy w Paryżu. Stulecie wielkiej organizacji pozarządowej, w której działam. Kilku tysięcy gości z całego świata i… tony śmieci. Jednorazowe sztućce, kubki na napoje, plastikowe kieliszki na francuskie wino, lunch boxy, które często wraz z zawartością zbieraliśmy do wielkich worków na śmieci...

– Czy segregujecie? – zapytała jedna z uczestniczek mojego hiszpańskiego przyjaciela.
– Niestety nie. Może za kolejne sto lat? – odparł ze smutkiem.

Jako wolontariusze obsługujący wydarzenie byliśmy sfrustrowani sytuacją, machina była w toku, wydarzenie trwało i niestety mieliśmy niewielki wpływ na francuskich organizatorów hucznej fety.

Czekanie stu lat z takimi drobnostkami jak segregacja nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem... A przy obecnym stanie środowiska segregacja odpadów znajduje się na samym końcu zasad życia #zerowaste czy #lesswaste.


Czym właściwie jest życie zgodnie z ideą #lesswaste?

To tylko (i aż!) ograniczanie produkcji niepotrzebnych śmieci do niezbędnego minimum poprzez podjęcie różnych działań, wprowadzenie do codzienności dobrych nawyków. I właśnie tymi działaniami, małymi krokami w kierunku życia #lesswaste będę się z Wami dzielić w tym miesiącu.

30 kroków do życia #lesswaste 

Od poniedziałku 30 września przez kolejne 30 dni w Instastories na moim koncie na Instagramie będę wrzucała pomysły na działania, które Wy też możecie wdrożyć w swoim codziennym życiu. To nie będzie nic wielkiego ani odkrywczego! To będą małe kroki, jednak ich suma ma znaczenie dla naszej planety!

Jeśli segregujecie śmieci, to świetnie! Jednak samo segregowanie nie wystarczy! W ramach wyzwania 30 kroków do życia #lesswaste i ograniczenia plastiku podzielę się z Wami moimi sposobami na ograniczenie śmieci.

Dodatkowo codziennie będę podrzucała jedno 'food for thought' - polecajki wartościowych blogów, kont na Instagramie, ciekawych artykułów czy dokumentów w temacie EKOodpowiedzialnego życia.
Moi drodzy! Jak Wasz weekend? Skorzystaliście z (jeszcze) słonecznej, jesiennej pogody? • Odkąd wróciłam do Pragi i regularnego #trybudoktorat, pracuję również w weekendy. Staram się jednak nie przesadzać i przeznaczać trochę czasu na odpoczynek i inne przyjemne zajęcia. Dziś na przykład wybraliśmy się na 8-kilometrowy spacer na Divoką Šarkę. Kilka stacji metrem od centrum Pragi znajduje się rozległa, przepiękna przestrzeń. Przy okazji spaceru postanowiłam zrobić coś dla planety i zebrać napotkane na/po drodze śmieci. Zebrałam niecały worek - szczerze przyznam, że myślałam, że będzie tego więcej. Tak więc dobrze, że Prażacy nie wyrzucają śmieci gdzie popadnie. W parkach w centrum miasta jest jednak duuuużo gorzej. Czy to za sprawą oblegających je turystów? • Przy okazji zachęcam Was do takiego małego gestu w stronę otaczającej nas przyrody. To nic nie kosztuje, a możecie w prosty sposób przyczynić się do tego, żeby wokół nas było lepiej i czyściej. Zerknijcie również na akcję @ksiazka_za_worek_smieci - może będziecie mieli okazję dołączyć do akcji @anna_jaklewicz w Waszej okolicy? • #praha #praga #divokasarka #spacer #niedzielnyspacer #sprzatanieswiata #smieci #zbieramsmieci #zbierajśmieci #ecoresponsable #ecoresponsible
Post udostępniony przez Karolina Kania (@ethnopassion)

Zapraszam Cię serdecznie do dołączenia do wyzwania! 

Do zobaczenia na Instagramie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz