Wpisy

Praga nieznana: Hotel International

Hotel | International | Prague

Powrót do Pragi po wielu latach i zatrzymanie się tutaj na dłużej jest świetną okazją do poznawania nowych miejsc. W każdym tygodniu, miesiącu odkrywamy coś nowego, a dzięki wielu inicjatywom, takim jak Open House, możemy zwiedzić budynki, które zazwyczaj są niedostępne dla szerszej publiczności. Dziś zabieram Was na wycieczkę do jednego z nich – Hotelu International.


Dejvice to jedna z naszych ulubionych części Pragi. Nie tylko dlatego, że tutaj mieszkamy. Mamy tu wszystko, czego potrzeba do dobrego życia w dużym mieście. Poczta, sklepy, małe winiarnie, knajpki z czeskim jedzeniem, ale też takie z kuchnią z całego świata. Tak naprawdę moglibyśmy nie ruszać się stąd na drugą stronę Wełtawy. Turystów nie ma tutaj zbyt wielu – większość z nich zatrzymuje się na Hradczanach, nie zaglądając nawet na Nowy Świat, którym jesteśmy zauroczeni – pisałam już o nim jakiś czas temu na blogu. W sercu Dejvic jest Vítězné náměstí, na którym od marca do listopada odbywa się farmerski targ, a zimą można za darmo pojeździć na lodowisku. Będąc na targu, jeśli dobrze się przypatrzymy, dostrzeżemy iglicę reliktu architektury stalinowskiej w Pradze.

Co zwiedzić w Pradze

Hotel International w Pradze

Budynek przypominający warszawski Pałac Kultury i Nauki, zaprojektowany przez zespół Františka Jeřábka, został zbudowany w latach 1952-1956. Początkowo miał służyć jako hotel wojskowy, dlatego częścią konstrukcji był schron nuklearny, w którym mogło pomieścić się nawet 600 osób. Schron ostatecznie przekształcono w szatnie dla pracowników. Dzisiejszy czterogwiazdkowy Hotel International Prague, wcześniej działał pod szyldami Hotel Družba, Hotel Čedok, Hotel Holiday Inn i Hotel Crowne Plaza.


Budynek Hotelu International jest świetnym przykładem czeskiej specyfiki socrealistycznego stylu nazywanego w Czechach sorela – oryginalnej kombinacji radzieckiej architektury, elementów art deco i inspiracji czeskim folklorem. W budynku zachowało się wiele oryginalnych dzieł sztuki, które mogliśmy podziwiać w czasie naszej wizyty. Najbardziej podobały mi się szklane obrazy i piękne gobeliny (na największym z nich widnieje pomnik Stalina, który niegdyś stał na wzgórzu Letna). W hotelu gościło wiele znanych osobistości i radzieckich dostojników. Hotelowy bar nazwano na cześć amerykańskiego trębacza i piosenkarza Louisa Armstronga.


W ramach wycieczki przeszliśmy przez reprezentacyjne wnętrza hotelu, zwiedziliśmy schron w podziemiach, w którym obejrzeliśmy plany architektoniczne, a także wspięliśmy się na szczyt hotelowej wieży. Z tarasów mogliśmy przyjrzeć się Pradze z innej niż zazwyczaj strony.


Informacje praktyczne

W ciągu roku hotel nie jest udostępniony zwiedzającym, więc jedyną możliwością, żeby zobaczyć wnętrza, jest wybranie się do hotelowej restauracji albo baru. Warto śledzić lokalne wydarzenia, takie jak Open House Praha, w ramach których można wziąć udział w wycieczce po budynku.

Adres: Koulova 15, Praha 6
Dojazd: tramwajem (przystanek Nádraží Podbaba); autobusem (przystanek Čínská); metrem (przystanek Dejvicka)


W tym roku Open House Praha odbędzie się od 11 do 17 maja.

Może to dobry pretekst, żeby odwiedzić stolicę Czech właśnie wtedy?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz