Wpisy

Non fiction – sposób na podróże bez wychodzenia z domu


Moja lista przeczytanych książek, obejrzanych filmów i przesłuchanych podcastów rośnie. Co jakiś czas dzielę się z Wami na Instagramie tym, co mnie szczególnie zainteresowało. Pomyślałam, że przymusowy pobyt w domu, który nas teraz czeka, to dobry moment na zebranie książkowo-filmowo-podcastowych polecajek w jednym miejscu. Zapraszam do czytania, może i Ty znajdziesz tu coś dla siebie?


5 książek non fiction


Uwielbiam non fiction i właśnie takie książki wybieram najczęściej. Klucz wyboru? Reportaż o miejscu, do którego się wybieram, albo w którym byłam, opowieść o kwestii społecznej, która szczególnie mnie interesuje, albo autor/ka, którego lub którą znam i mam ochotę również poznać, jak pisze.

Joanna Gierak-Onoszko: 27 śmierci Toby'ego Obeda


Jakie masz wyobrażenie o Kanadzie? Moje zostało wykreowane przez "Anię z Zielonego Wzgórza" i idealistyczne opowieści zasłyszane tu i tam, o kraju idealnym do życia, o równouprawnieniu, o tym, że – jak powiedział Bono – "The world needs more Canada". Jednak czy na pewno? Lektura książki Joanny Gierak-Onoszko to kubeł zimnej wody i ogromna lekcja historii. Kolonialnej historii, która czkawką odbija się w dzisiejszej, wielokulturowej społeczności. Czytając o systemie szkół z internatem, w których umieszczane były dzieci kanadyjskich autochtonów, z tyłu głowy miałam opowieści zebrane na Nowej Kaledonii. Tam też, jeszcze trzydzieści-czterdzieści lat temu misjonarze stosowali kary cielesne wobec uczniów-Kanaków, którzy odważyli się w szkole mówić w swoim języku, a nie po francusku. Ważna, jednocześnie trudna książka, którą pochłonęłam jednym tchem. Gierak-Onoszko została nominowana do Nagrody Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki. Trzymam mocno kciuki!


Karolina Bednarz: Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet


Pozostając przy tematach trudnych, nad którymi nie zastanawiamy się w czasie krótkich, turystycznych wizyt w "egzotycznych" krajach, sięgnijmy po Kwiaty w pudełku. Półtora roku temu lecąc na Nową Kaledonię zatrzymałam się na kilka dni w Tokio. Krótki przystanek na spróbowanie lokalnych specjałów i spacery po mieście zamienił się w szok kulturowy i wielotygodniowe rozkminy. W próbie zrozumienia japońskiej rzeczywistości pomógł mi zbiór świetnych reportaży Karoliny Bednarz, która przygląda się Japonii i sytuacji kobiet w tym kraju. Krytycznie i wnikliwie pokazuje ich sytuację, daleką od wyobrażeń i stereotypów obecnych w naszej wyobraźni. Książkę możesz zamówić online na stronie księgarni Tajfuny, którą prowadzi Karolina – w ten sposób możesz wesprzeć Karolinę i jej zespół w tym trudnym, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców, momencie.


W zeszłym roku postanowiłam czytać dwie nienaukowe (niezwiązane z moją pracą) książki miesięcznie. Prawie się udało. W 2018 przeczytałam 19 książek. Jedną z ciekawszych były „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz @wkrainietajfunow. Dzięki reportażom Karoliny choć trochę zrozumiałam japońską rzeczywistość, która mnie totalnie zaskoczyła w czasie pobytu w Tokio (chyba przeżyłam wtedy największy szok kulturowy w swoim życiu!). Uwielbiam czytać reportaże o miejscach, w których jestem, byłam, albo do których się wybieram. Dlatego w tym roku na mojej liście książek do przeczytania jest kilka pozycji dotyczących Czech :) A Wy? Co ciekawego przeczytaliście w ostatnim czasie? ____________ #book #ksiazki #nieczytasznieideztobadolozka #kindle #kwiatywpudełku #reportaz #czytanie #nowakaledonia #tropiki
Post udostępniony przez Karolina Kania (@ethnopassion)


Tiziano Terzani: Powiedział mi wróżbita


Tę książkę poleciła mi Maria Kula, w czasie warsztatów pisarskich, w których wzięłam udział we wrześniu. Tiziano Terzani to włoski dziennikarz i korespondent stacjonujący w Azji Południowo-Wschodniej. Pewnego dnia zostaje ostrzeżony przez wróżbitę, że nadejdzie rok, gdy latanie samolotem będzie dla niego śmiertelnym zagrożeniem. Lata mijają, jednak on o wróżbie nie zapomina. Kiedy nadchodzi czas, postanawia zaufać przepowiedni i przez rok przemieszczać się tradycyjnie – pieszo, pociągami, autobusami, łodziami. Odwiedza Birmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Chiny, Mongolię, Indonezję, Singapur i Malezję, a w czasie podróży spotyka się z wróżbitami, jasnowidzami i szamanami. Chociaż podróż Terzaniego miała miejsce niemal 30 lat temu, jego spostrzeżenia wciąż są niezwykle aktualne.Kontynenty: Wyspa. Opowieści podróżne 


Wyspa to zbiór reportaży kilkunastu autorów, podróżników, którzy zabierają nas między innymi do Japonii, Syrii, na Guam czy Cypr. Czym jest wyspa? Czy zawsze jest otoczona wodą? Czy wyspa może się znajdować na lądzie? Wyspy to miejsca nieoczywiste. Jak pokazują moje doświadczenia z badań terenowych, te często małe, ograniczone przestrzenie, są miejscem sprzeczności, konfliktów i problemów, które dzieją się za kulisami tego, co jest pokazywane turystom. Wszystkie zaprezentowane w książce reportaże były publikowane w Magazynie "Kontynenty" w latach 2012-2018. Wyspę, a także inne antologie opowieści podróżnych możesz teraz zamówić na stronie Kontynentów w formie elektronicznej (e-book) w promocyjnej cenie 9 zł.Agata Romaniuk: Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu


I jeszcze jedna książka napisana przez kobietę o kobietach. Agatę Romaniuk poznałam na Festiwalu Wachlarz we Wrocławiu. Jej opowieść o projekcie "Światła małego miasta" była moim zdaniem najlepszym wystąpieniem tego dnia (możesz je obejrzeć na YouTube). Agata równie świetnie pisze, jak opowiada. W swojej książce zabiera nas do Omanu. Z socjologiczną ciekawością i wnikliwością opisuje realia życia w zdominowanym przez mężczyzn, muzułmańskim kraju. Bohaterowie i bohaterki reportaży pozwalają nam zrozumieć blaski i cienie życia we współczesnym Omanie, jego historię i kulturę, a także dylematy związane z rozdarciem między tradycją, a nowoczesnością.


5 filmów dokumentalnych, które znajdziesz online


Za reportażami idą dokumenty. Podobnie jak do literatury non fiction, również do filmów podchodzę z etnograficzną ciekawością. Dlatego uwielbiam spotkania z twórcami w czasie festiwali filmowych, kiedy mogę poznać kulisy ich pracy. Dziś mam dla Was listę filmów, które możecie obejrzeć legalnie online, nie wychodząc z domu. Jeden z nich jest dostępny na platformie Netflix, którą dobrze znacie. Pozostałe znajdziecie na DAFilms.pl.

DAFilms.pl to portal VOD od 15 lat specjalizujący się w autorskim kinie dokumentalnym. Od stycznia dostępna jest polskojęzyczna wersja strony, która posiada także osobny kuratorski program stworzony z myślą o polskich widzach. Kolekcja ponad 2000 światowych dokumentów jest sukcesywnie powiększana. Część filmów można obejrzeć z polskimi napisami, do wszystkich dostępne są napisy w języku angielskim. Piszę o tym nie tylko dlatego, że sama uwielbiam dokumenty i właśnie takie filmy najczęściej oglądam. Od listopada to Mikołaj zajmuje się rozwojem DAFilms w Polsce i mocno trzymam kciuki za jego działania i za rozwój tej kuratorskiej platformy w naszym kraju.

Do 29 marca, kupując roczną subskrypcję na DAFilms.pl możesz otrzymać 40% zniżki! Za roczny dostęp do ogromnej bazy dokumentów zapłacisz więc tylko 140 zł. Co więcej, możesz wypróbować serwis korzystając z opcji "udostępnij i oglądaj za darmo". Wystarczy, że po zarejestrowaniu się w serwisie i wyborze filmu, udostępnisz post na Facebooku.
Amerykańska fabryka


Tegoroczny laureat Oscara w kategorii najlepszy dokument. Film wyreżyserowany przez Stevena Bognara i Julię Reichert przedstawia historię fabryki w stanie Ohio przejętej przez chińskiego miliardera. To opowieść o zderzeniu kultur – chińskiej rzeczywistości podporządkowanej pracy z realiami życia amerykańskich robotników. Dokument powstał we współpracy z Higher Ground Productions – wytwórnią założoną przez Michelle i Baracka Obama. Film Amerykańska fabryka jest dostępny na platformie Netflix. Zachęcam również do obejrzenia krótkiej rozmowy twórców filmu z parą prezydencką.


Over the limit


To mój ulubiony dokument, który widziałam już kilka razy i z przyjemnością obejrzę po raz kolejny. Marta Prus w swoim filmie towarzyszy Margaricie Mamun, rosyjskiej gimnastyczce artystycznej, wielokrotnej mistrzyni świata, w jej przygotowaniach do Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Over the limit to opowieść o wielkiej pasji i jeszcze większych ambicjach. Nigdy nie uprawiałam żadnego sportu wyczynowo. Przez cały seans towarzyszyła mi myśl – czy tylko tak brutalne i trudne relacje mogą doprowadzić do sukcesu? Film Over the limit jest dostępny bezpłatnie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu DAFilms.


Stroiciel Himalajów


Desmond Gentle, stroiciel fortepianów z Londynu, postanawia podjąć się najtrudniejszego i najbardziej niebezpiecznego zadania w swojej czterdziestoletniej zawodowej karierze: przetransportować stuletnie pianino z tętniącego życiem Londynu do odległej wioski w sercu indyjskich Himalajów, położonej na wysokości 4267 metrów n.p.m.. Desmond postanawia podjąć się tego trudnego wyzwania na swoje 65. urodziny. Wyrusza w podróż, której celem jest szkoła podstawowa w Lingshed. Czy uda mu się spełnić swoje marzenie? Film Stroiciel Himalajów jest dostępny na DAFilms.


Kraina miodu 


Jeszcze jeden "oscarowy" dokument, który w tym roku był nominowany do nagród amerykańskiej akademii filmowej. Tym razem przenosimy się do Macedonii, gdzie pięćdziesięcioletnia Hatidze hoduje pszczoły, będąc jedną z ostatnich niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Bohaterka dokumentu mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez prądu i bieżącej wody. Pewnego dnia w sąsiedztwie wprowadza się wielodzietna rodzina, mająca inne podejście do hodowli pszczół. Jak Hatidze poradzi sobie w nowej sytuacji? Obejrzyj Krainę miodu na DAFilms!
Arabski sekret

To mój plan na ten weekend! Chciałam obejrzeć ten film od dwóch lat, kiedy na Festiwalu Włóczykij poznałam Julię Groszek – reżyserkę. Julia z pasją opowiadała o swojej pracy przy filmie. Kiedy Mikołaj zaczął pracę dla DAFilms nie miał innego wyjścia i załatwił Arabski sekret na platformę :) Julia towarzyszy z kamerą Kamilowi, który decyduje się poznać swojego biologicznego ojca. Razem wyruszają na Bliski Wschód, bowiem Ilham Al Madfai jest bliskowschodnią gwiazdą arabskiej muzyki folkowej. Jestem mega ciekawa gdzie zaprowadzi nas ta historia!


3 podcasty, dzięki którym otworzysz się na świat


Nagrywanie podcastów staje się coraz bardziej popularne. Słucham nagrań w czasie jazdy metrem, czy pociągiem, kiedy sprzątam albo gotuję. W dzisiejszym artykule zebrałam te podcasty, które dotyczą podróży i wiadomości ze świata.


Dział Zagraniczny


Maciej Okraszewski w swoim podcaście porusza tematy, o których raczej nie usłyszycie w polskich mediach. Jego rozmówcami są specjalistki i specjaliści, którzy podejmują nierzadko trudne tematy wymagające szerokiej wiedzy i doświadczenia zdobywanego latami. Zachęcam do posłuchania opowieści o KanadzieOmanie (ze wspomnianymi powyżej Joanną Gierak-Onoszko i Agatą Romaniuk) czy Brazylii. Zachęcam Was również do obserwowania Działu Zagranicznego na Instagramie, gdzie Maciej (wraz z redaktorem-amstaffem Panem Sadełko) codziennie wrzuca relacje o wydarzeniach na świecie, o których również raczej nie dowiecie się z polskich źródeł. Nagrań Działu Zagranicznego możecie słuchać m.in. w aplikacjach: Spotify, iTunes, czy Podkasty.info.

Kontrakt ważniejszy niż miłość, czyli jak się bierze ślub w Omanie? Oman w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przeszedł prawdziwą podróż w czasie z niemal średniowiecza do nowoczesności. Jeszcze w 1970 r. w całym kraju było tylko 10 km utwierdzonej drogi, telewizja i radio były zabronione, działały tylko trzy szkoły podstawowe. Ale sułtan Kabus, który przejął wtedy władzę w zamachu stanu, zamienił je w jedno z najbogatszych państw świata i wprowadził szereg przełomowych reform. Żadna grupa społeczna nie skorzystała na nich tak, jak kobiety. Do rewolucji aż 88 proc. z nich było analfabetkami, a dziś stanowią ponad połowę studentów w kraju i mogą pracować w każdym zawodzie, jaki sobie wymarzą. Mimo to, większość z nich woli rolę niepracującej żony, której przywileje i obowiązki są ustanawiane wcześniej w szczegółowym kontrakcie ślubnym. O niejednoznacznym życiu intymnym Omanek opowiada Agata Romaniuk: reporterka i autorka książki "Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu". Nagrania możesz odsłuchać na stronie: http://www.dzialzagraniczny.pl/ Lub w aplikacjach: Spotify, iTunes, Pocket Casts i Stitcher. Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronie: https://patronite.pl/dzialzagraniczny
Post udostępniony przez Dział Zagraniczny (@dzialzagraniczny)


Głos z podróży


Z radością i ciekawością obserwuję działania moich przyjaciół Kasi i Wojtka, autorów bloga i podcastu Głos z podróży, dlatego nie może ich zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. W swoich nagraniach Kasia i Wojtek zabierają nas nie tylko w miejsca, które sami odwiedzili, ale również przeprowadzają wywiady z innymi podróżnikami (sprawdźcie odcinek o tym, jak zorganizować podróż do Czarnobyla). Podcastu Głos z podróży możecie posłuchać między innymi na Spotify.Muda Talks


Pomysłodawczyniami rozmów są Anna Pięta i Martyna Sztaba, które do rozmów zapraszają gości w przystępny i ciekawy sposób opowiadających o zagrożeniach, z jakimi mierzy się nasza planeta. Możemy posłuchać o życiu na Arktyce, kuchni zero waste, czy o drugim życiu ubrań, których się pozbywamy. Każdy odcinek podcastu Muda Talks to ogromna dawka rzetelnych informacji, a także inspiracji, które możemy spróbować wprowadzić w naszym życiu. Podcastów Muda Talks możecie posłuchać między innymi na Spotify.To tyle jeśli chodzi o moje polecajki. Jestem Ciekawa czego Ty słuchasz, co czytasz i oglądasz w czasach zarazy. Daj koniecznie znać w komentarzu! Trzymaj się dzielnie i pamiętaj #zostańwdomu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz