Wpisy

Praga nieznana: Pałac Colloredo-Mansfeld

Czechy | Praga | Co zwiedzić

Odwiedzając Pragę po raz pierwszy, tylko na kilka dni, wiadomym jest, że chcemy zobaczyć najważniejsze zabytki stolicy Czech. Hradczany, Most Karola, pięknie odnowiony Orloj - bez wątpienia są to miejsca warte odwiedzenia! Dzisiaj jednak mam dla Was pewną perełkę, którą warto dopisać do planu zwiedzania! Zobaczcie, a nie pożałujecie!


Most Karola to nie wszystko! 

Czerwcowe popołudnie w centrum Pragi. Wąska uliczka rzut beretem od słynnego Mostu Karola jest niezwykle zatłoczona. Jak zresztą wszystkie w tej okolicy - najbardziej turystycznej części Pragi. Mikołaj pyta, czy mam przy sobie jedną koronę (ok. 16 groszy). Zaczynam zastanawiać się, po co mu taka zawrotna kwota - przecież za tyle raczej nic w Pradze nie dostaniemy. Wchodzimy na dziedziniec budynku przy ulicy Karlovej i zaraz skręcamy do małego sklepiku. Mikołaj prosi o dwa bilety, za które płaci….dwie korony. Jaką atrakcję w stolicy Czech postanowił mi pokazać mój prywatny przewodnik?


Niezwykły pałac w sercu Pragi! 

Należący dawniej o rodziny Colloredo-Mansfeld barokowy pałac znajduje się w samym centrum Pragi, przy najpopularniejszym turystycznym szlaku prowadzącym od rynku Starego Miasta do Mostu Karola. Codziennie mijają go dziesiątki tysięcy turystów, którzy nieświadomi są tego, że tuż za murami można podziwiać jedną z pereł praskiej architektury. Przed kilkoma laty niektórzy zaglądali na dziedziniec, bowiem mieściła się tu jedna z instalacji znanego artysty Davida Černego – cztery ogromnych rozmiarów rewolwery, podwieszone nad głowami przechodniów. Pałacowe wnętrza są jednak zazwyczaj zupełnie puste, choć wstęp, jeszcze do niedawna, kosztował tylko 1 koronę. 


Właścicielami pałacu było wiele ciekawych osobistości. Przebudowywali oni budynek, nadając mu niepowtarzalny charakter łączący styl barokowy z rokokiem. Dziś tą historyczną perełką architektoniczną zajmuje się Muzeum Miasta Pragi. W środku oprócz kilku niszczejących komnat znajduje się zapierająca dech w piersiach sala balowa, w której ponoć koncertował sam Wolfgang Amadeusz Mozart, a Miloš Forman realizował tu część zdjęć do „Amadeusza” – obsypanej Oscarami biografii słynnego kompozytora.


Po Pałacu spacerowaliśmy zupełnie sami. Poza sympatycznym opiekunem budynku nie było w nim żywej duszy. Jeśli będziecie w okolicy - a odwiedzając Pragę na pewno dotrzecie w okolice tego niezwykłego Pałacu! - odwiedźcie koniecznie to miejsce przepełnione historią i sztuką!


Informacje praktyczne 

Gdy odwiedziliśmy Pałac Colloredo-Mansfeld w czerwcu, wstęp kosztował grosze! Kiedy teraz szukałam dla Was aktualnych informacji, znalazłam najnowsze ceny biletów, które wciąż kosztują niewiele, w porównaniu z cenami wstępów do innych praskich atrakcji. Cena pełnego biletu to 60 Kč, ulgowy kosztuje 30 Kč, a szkolny 20 Kč.

Adres: Karlova 2, Praha 1

Pałac czynny jest cały rok od wtorku do niedzieli, od godziny 10:00 do 18:00; od listopada do marca Pałac jest zamykany o godzinie 16:00. W czasie czasowych wystaw sale Pałacu mogą być udostępnione tylko zwiedzającym daną wystawę.

To miejsce, a także wiele innych bliskich naszemu sercu, chcielibyśmy pokazać Ci w Pradze podczas spaceru, który możesz wylicytować w ramach aukcji, którą przygotowaliśmy razem z Mikołajem specjalnie z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jeszcze tylko przez trzy dni - do 21 stycznia - możesz wziąć udział w licytacji!


Chcę wziąć udział w aukcji!


Bardzo chcielibyśmy zaprosić Cię do stolicy Czech i pokazać Ci miejsca, których nie znajdziesz w przewodnikach turystycznych. Spędzimy z Tobą cały dzień (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu), dostosowując plan zwiedzania do Twoich zainteresowań.


Do zobaczenia w Pradze!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz