Wpisy

Praga latem – co robić w wakacje w stolicy Czech?

Co robić w Pradze latem?

Pragę warto odwiedzić o każdej porze roku, jednak lato jest wyjątkowe. Ciepłe wieczory pozwalają cieszyć się długimi spacerami, albo spotkaniami ze znajomymi nad Wełtawą. Warto zboczyć z turystycznych szlaków, oddalić się od zatłoczonego centrum, albo wręcz przeciwnie – w sercu miasta odkryć mniej popularne, jednak mające swój urok zakamarki.

Praga nad Wełtawą

Z każdym miesiącem mieszkania w Pradze znamy ją coraz lepiej. Mamy swoje ulubione miejsca, do których z radością wracamy, jednak równie chętnie poznajemy nowe. Najbardziej lubimy te, które są omijane przez turystów podążających od jednej atrakcji do drugiej. I właśnie takimi miejscówkami – idealnymi na letni pobyt w stolicy Czech – podzielę się z Wami w dzisiejszym artykule!

Soczewki w Pradze

Na poranne podziwianie Pragi z poziomu Wełtawy

Czechy są prawdziwym rajem dla kajakarzy i nawet w samym sercu Pragi możemy znaleźć miejsca na krótkie, ale malownicze spływy. Wystarczy odjechać kilka przystanków tramwajem od centrum, wysiąść na przystanku Přístaviště pod Mostem Barrandowskim i spłynąć do centrum miasta. W czasie godzinnego spływu po drodze można podziwiać Wyszehrad, most kolejowy, czy piękne kamienice nabrzeża. Spływ kończy się przy Naplavce – bulwarze ciągnącym się nad brzegiem Wełtawy od Wyszehradu do Mostu Jiráska. Pozostałe trasy opisałam w artykule Najlepsze trasy kajakowe w Pradze.


Na spacer – rezerwat przyrody Divoká Šárka

Kilkanaście minut metrem od centrum znajduje się jeden z największych parków w Pradze. Divoká Šárka to rozległe łąki, krzemionkowe skały i wijący się między nimi Šárecki potok. Skałki Šárki są popularne wśród wspinaczy, piękne trasy są świetne na rowerowe przejażdżki, znajdzie się coś także osób lubiących letnie kąpiele – w dolinie znajduje się piękne naturalne kąpielisko Džbán (otwarte codziennie od 9:00 do 21:00, wstęp kosztuje 50-90 CZK, po godzinie 17:00 30-50 CZK). Woda jest... orzeźwiająca, ale czysta. W samym sercu rezerwatu jest też basen – Koupaliště Divoká Šárka (w lecie otwarty codziennie od 9:00 do 19:00, wstęp kosztuje 90-120 CZK). Przy basenie znajdziecie plac zabaw, boisko do piłki nożnej i boisko do siatkówki. Divoká Šárka  to idealne miejsce do wypoczynku i tak naprawdę na terenie rezerwatu można spędzić cały dzień.

Jak dojechać:

Tramwajem (20 lub 26) do przystanku Divoká Šárka, albo zielonym metrem (linia A) do stacji Nádraží Veleslavín, a następnie tramwajem do przystanku Divoká Šárka.

Divoka Sarka
Divoka Sarka

Na obiad – Zahrada v Jirchářích przy Kościele św. Michała

Po spacerze wróćmy do centrum miasta. Na obiad proponuję wybrać się w okolice Teatru Narodowego (ul. Ostrovní, Opatovická, Křemencova), gdzie jest wiele knajpek, w których można złowić obiad na wynos. W tygodniu wiele restauracji ma w ofercie menu obiadowe w przystępnej cenie. Posiłek możemy zjeść przy stole w ogrodzie v Jirchářích znajdującej się obok Kościoła św. Michała (ul. Opatovická).

Adres:

Opatovická 22-26

Na deser – najlepsze lody w Pradze w Crème de la Crème

Crème de la Crème serwuje najlepsze włoskie lody w Pradze! Wszystkie przepisy przygotowuje Honza Hochsteiger nazywany Pan Zmrzlinka, który przez wiele lat pracował we Włoszech i innych częściach świata dla najlepszych włoskich lodziarzy, a teraz dzieli się swoim doświadczeniem i miłością do lodów w stolicy Czech. Lody w Crème de la Crème nie zawierają żadnych chemikaliów, sztucznych barwników, konserwantów, emulgatorów, stabilizatorów i innego paskudztwa. Wszystkie lody są bezglutenowe, co więcej w ofercie są też lody wegańskie! Do wyboru mamy czterdzieści smaków! Cena porcji to 45 CZK (porcja jest dość spora i można wybrać dwa smaki).

Adres:

Národní 341/23 | Husova 231/12 | Průběžná 1939/58

Na film – Narodowe Muzeum Filmowe NaFilM

Narodowe Muzeum Filmowe NaFilM znajdujące się dwa kroki od Placu Wacława, łączy funkcję filmowego muzeum i placówki edukacyjnej. To pierwsze muzeum przybliżające osiągnięcia czeskiej kinematografii. Stworzone kilka lat temu przez paczkę przyjaciół, stało się ważnym punktem na filmowej mapie Pragi. Na dwóch piętrach znajdziemy interaktywną wystawę prezentującą fascynujący świat filmu i zapewniającą niezapomniane wrażenia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Instalacje w muzeum, pozwalające stworzyć własną animację, czy dźwięk do filmu, łączą historię z nowoczesnymi technologiami. Już wkrótce wystawę będzie można obejrzeć również w języku polskim.

Adres:

Jungmannova 748/30

Dni i godziny otwarcia NaFilM:

Od wtorku do niedzieli od 13:00 do 19:00; Wstęp  130-160 CZK

Muzeum NaFilm

Na chwilę oddechu – ogród Franciszkański

Wychodząc z muzeum warto zatrzymać się we Františkánské zahradzie. Do ukrytego między wysokimi budynkami ogrodu prowadzi  bramę z placu Jungmanna (Jungmannovo náměstí). Można tutaj usiąść na ławce w cieniu drzew, poczytać książkę lub pobawić się z dziećmi na placu zabaw. Ogród otwarty jest przez cały rok, latem do godziny 22:00, zimą do 19:00.

Na popołudniowe podziwianie Pragi z góry – Dach Pałacu Lucerna

Z ogrodu Franciszkańskiego pasażem Světozor przejdźmy do ulicy Vodičkovej. To tutaj, w samym centrum Pragi, znajduje się wejście do kamienicy zbudowanej przez dziadka byłego prezydenta Czech Václava Havla. Pałac Lucerna, bo o nim mowa, jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Pragi i warto go odwiedzić, o czym pisałam w tym artykule. Dziś jednak szczególnie polecę Wam Dach Lucerny, z którego można podziwiać miasto z góry. W zeszłym roku na 1000 metrów kwadratowych wyjątkowej przestrzeni nad Pałacem Lucerna stworzono przestrzeń dla spotkań towarzyskich, koncertów, pokazów filmów. Wstęp na Dach Lucerny kosztuje 100 CZK (ok. 17 zł), jednak myślę, że widok, który roztacza się z góry warty jest tej ceny. Wprowadzenie opłat wstępu pozwala ograniczyć liczbę turystów odwiedzających to miejsce.

Adres:

Štěpánská 61 lub Vodičkova 704/36

Dni i godziny otwarcia Dachu Lucerny:

Wyjątkowa podniebna przestrzeń dachu Pałacu Lucerna dostępna jest od maja do końca października w soboty, niedziele i poniedziałki od godziny 14:00 do 22:00. Wstęp na Dach Lucerny jest płatny i kosztuje 100 CZK.

Dach Pałacu Lucerna


Dach Pałacu Lucerna

Na kolację – La Casa Trattoria

Moja lista jedzeniowych miejscówek, które chcę Wam polecić w Pradze, wydłuża się i muszę w końcu zebrać się za przygotowanie kolejnych artykułów z inspiracjami kulinarnymi. Zanim to jednak nastąpi polecam Wam totalny hit, sztos i miazgę nad Wełtawą – Trattoria La Casa to miejsce, które pozwala przenieść się do Włoch, poczuć śródziemnomorski klimat i zakochać się we włoskich specjałach. Restauracja znajduje się w dwóch miejscach – w okolicach Placu Wacława i na Žižkovie. Będąc w centrum, bliżej macie do tej pierwszej, która jest idealna na wieczorną, romantyczną kolację. Trattorię na na Žižkovie polecam na obiad – latem może uda Wam się dostać stolik na zewnątrz, na małym ryneczku. Mój cel na najbliższe miesiące – wypróbować wszystkie pozycje w menu! Dotychczas spróbowałam czarne risotto z kalmarami, pomidorkami koktajlowymi i wiórkami parmezanu oraz Paellę Marina (ośmiornice, krewetki tygrysie, raki, małże, kalmary, małże, szafran) i prawie wszystkie desery. Uwaga! W tygodniu Trattoria serwuje południowe menu (można sprawdzić meniczko online na stronie restauracji), dzięki czemu możemy spróbować włoskich pyszności w przystępnej cenie!

Adres:

Trattoria La Casa Nové Město: V Jámě 8 | Trattoria La Casa Žižkov: Kostnické nám. 635/3

Włoska restauracja w Pradze
Gdzie zjeść w Pradze

Przeczytaj artykuły wchodzące w skład kulinarnego przewodnika po Pradze!Trattoria La Casa

Na wieczór – Rašínovo nábřeží

Rašínovo nábřeží, naywane przez Prażan Náplavką, to jedno z moich ulubionych miejsc w Pradze. Ciągnący się nad brzegiem Wełtawy od Wyszehradu do Mostu Jiráska bulwar tętni życiem zwłaszcza latem. Można się tam schłodzić w ciągu dnia, albo zaszaleć wieczorem. Liczne knajpki, także na wodzie, to miejsce wieczornych spotkań i imprez. Siedząc nad rzeką mamy piękny widok na miasto. Co więcej, w tym roku udostępniono zrekonstruowane lochy w murze wału, zamykane gigantycznymi szklanymi soczewkami. Stworzono w nich galerie, kawiarnie i bary. Ciekawostka: przy moście kolejowym znajdziecie przystanek wodnego tramwaju, który kursuje na drugą stronę rzeki na Náplavkę Smíchov. Można się nim przepłynąć w ramach biletu na komunikację miejską. 

Co robić w Pradze latem?
Soczewki przy Wełtawie

Jeśli jeszcze w te wakacje wybieracie się do Pragi, to mam nadzieję, że wśród moich letnich propozycji znajdziecie coś dla siebie! Życzę Wam udanego pobytu w stolicy Czech i dużo słońca!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz